Středa 29. května 2024
ikona hodiny22. 2. 2022 13:51

Unikátní metoda studeného nástřiku je nyní i v Česku

VZÚ Plzeň úspěšně uvedlo do zkušebního provozu technologii žárového nástřiku Cold Spray. Tato unikátní aditivní technologie umožňuje nanášení funkčních vrstev a současně nástřik, respektive tisk složitých dílů libovolné tloušťky, podobně jako 3D tiskárny. Na světě zatím existuje pouze několik pracovišť, zaměřených na vývoj průmyslových aplikací v oblasti Cold Spray. Nové zařízení rozšiřuje portfolio stávajících špičkových technologií tohoto centra, mezi které patří nástřik kaskádovou plazmou, vysokorychlostní technologie HVOF a nástřiky elektrickým obloukem a plamenem. Centrum žárových nástřiků VZÚ Plzeň se tím posouvá v kategorii materiálového výzkumu a vývoje v této extrémně rychle se rozvíjející oblasti na pozici jednoho z nejkomplexněji pracovišť v Evropě.

Alena Rosáková autor

Foto: ÚJV Unikátní studený nástřik je v Plzni Foto: ÚJV

„Za posledních pět let jsme s týmem žárových nástřiků ušli obrovský kus cesty. Od výstavby a zprovoznění nového centra povrchových úprav přes významné rozšíření výzkumného týmu až po vývoj desítek aplikací, které úspěšně nacházejí své komerční využití napříč průmyslem. Původně jsem plánovali pořízení technologie Cold Spray na rok 2023, ale díky vynikajícím výsledkům a entuziasmu celého týmu se nám podařilo celý proces urychlit a dnes proto můžeme stříkat první vzorky vlastní technologií. Naši kompetenci v oblasti Cold Spray si cíleně budujeme už od roku 2018, například ve spolupráci s jadernou divizí společnosti ČEZ. Cílem je vyvinout jedinečné, funkční a komerčně využitelné povlaky, zlepšující odolnost proti korozi a erozi u nejvíce exponované technické infrastruktury“, komentuje zahájení provozu technologie Stanislav Martínek, ředitel a jednatel VZÚ Plzeň.

V porovnání s konvenčními procesy žárových nástřiků nabízí Cold Spray několik zásadních výhod. Během procesu nedochází k roztavení, ani částečnému natavení stříkaného materiálu, čímž je minimalizován tepelný vliv na deponovanou vrstvu i na povlakovaný materiál. Proces studeného nástřiku dále umožňuje vytvářet vrstvy téměř bez omezení tloušťky, řadí se tím mezi aditivní technologie. Oproti konvenčním AM technologiím je proces Cold Spray unikátní také díky rozměrům součástí, které je schopen vytisknout.

VZÚ Plzeň, dříve ŠKODA VÝZKUM, letos slaví své 115 výročí od založení a v oblasti žárových nástřiků se pohybuje více než 40 let. Během té doby se podílel na vývoji řady povlaků a aplikací, které našly uplatnění napříč energetickým, ropným, plynárenským nebo leteckým průmyslem. Centrum žárových nástřiků získalo v roce 2019 cenu Podnikatelský projekt roku. Mezi jeho referenční zakázky patří například úpravy povrchu trysek fluidního kotle elektráren úprava komponent turbín Doosan Škoda Power nebo nástřiky povlaků pístních tyčí těžebních strojů. Know-how Centra využívají i klienti z oblasti leteckého průmyslu pro nástřiky podvozkových dílů nebo úpravy komponent leteckých motorů H-80 společnosti GE Aviation Czech. V odvětví automotive našly technologie VZÚ Plzeň uplatnění například při nástřiku turbínových skříní.

VZÚ Plzeň se zabývá aplikovaným průmyslovým výzkumem, vývojem a akreditovaným zkušebnictvím v oblasti materiálů. Působí zejména v sektoru energetiky a dopravního průmyslu. Společnost je součástí Skupiny ÚJV.

Články autora Alena Rosáková

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...