Pondělí 29. dubna 2024
ikona hodiny25. 3. 2021 20:24

Významný český krok v diagnostice nádorů mozku

Český výrobce radiofarmak ÚJV Řež uvádí na trh přípravek, který umožňuje šetrnou a včasnou diagnostiku nádorů mozku metodou pozitronové emisní tomografie (PET) a pomáhá při optimalizaci léčby. Registrací pro český trh byl završen náročný proces jeho vývoje a klinického hodnocení. Diagnostika je nyní radiačně šetrnější a pro české pacienty je hrazena ze zdravotního pojištění. Přípravek je dostupný na pracovištích nukleární medicíny u jejích produkčních PET center v Brně a v Praze.

Alena Rosáková autor

Foto: ÚJV Řež Nové české radiofarmakum Foto: ÚJV Řež

Radiofarmakum 11C-MET nebylo doposud v České republice používáno, mimo klinická hodnocení a studie. Jeho registrace a zavedení výroby ve výrobních centrech divize Radiofarmaka v Praze a v Brně, společně se schválenou úhradou ze strany zdravotních pojišťoven, umožnily jeho komerční výrobu a aplikaci. Nádory mozku mají v populaci nezanedbatelný výskyt, například u dětí tvoří největší podíl diagnostikovaných rakovinných bujení. Česko díky preparátu z ÚJV Řež získává významný prostředek pro diagnostiku těchto nádorů a vyhodnocování jejich reakce na léčbu.

Radiofarmaka z ÚJV Řež v číslech

Společnost ÚJV Řež působí v oboru nukleární medicíny už od roku 1974. Dnes je majoritním dodavatelem radiofarmak pro metodu pozitronové emisní tomografie (PET) a pokrývá přes 90% tohoto trhu v ČR. Provozuje tři PET centra a díky vzájemnému zálohování kapacit zajišťuje svým odběratelům vysokou spolehlivost, propracovanou logistiku a flexibilitu dodávek. Radiofarmaka z ÚJV Řež se využívají zejména pro diagnostiku v onkologii, neurologii a kardiologii. Špičkově vybavené PET centrum v Řeži průběžně pracuje i na vývoji nových přípravků. V loňském roce divize Radiofarmaka ÚJV Řež vyrobila a distribuovala na pracoviště nukleární medicíny celkem 4541 dodávek se spolehlivostí, dosahující téměř sta procent.

Foto: ÚJV Řež Nové české radiofarmakum Foto: ÚJV Řež

„Tento přípravek není díky krátkému poločasu rozpadu určen širokému okruhu pacientů, ale domníváme se, že jeho přínos v oblasti diagnostiky nebude zanedbatelný. Mimo to snad již nastává doba, kdy se začnou v medicíně ve větším využívat radionuklidy s ultra-krátkým poločasem rozpadu,“ potvrzuje Patrik Špátzal, ředitel divize Radiofarmaka ÚJV Řež.

Významný je také přínos přípravku pro dětské onkologické pacienty, protože pomáhá lépe zacílit léčbu na mozek ve vývinu a snižovat rizika nežádoucích efektů léčby. Díky fyzikálním vlastnostem 11C je radiační zátěž okolní tkáně nižší, než je tomu u dosud používaných fluorových radiofarmak. To je žádoucí zejména u dětí.

Vedle diagnostiky primárních nádorů a metastáz má 11C-MET zvláštní význam i pro posouzení reakce nádoru na léčbu a rozhodování o další terapii. Tyto aspekty přípravku aktuálně zkoumá Masarykův onkologický ústav ve své studii GlioMET.

PET (pozitronová emisní tomografie)

Je jednou ze základních zobrazovacích metod onkologické diagnostiky ve vyspělých zemích. Její předností je možnost celotělového vyšetření, které umožňuje na tomografických řezech sledovat rozložení radiofarmaka v těle pacienta. Při stejné radiační zátěži je přitom možné odhalit patologická ložiska i v předem neznámé lokalizaci. Radiační zátěž pacientů při tomto vyšetření je přitom nízká a v průměru odpovídá rentgenovému vyšetření.

Jak nové radiofarmakum 11C-MET funguje?

Přípravek s označením METHIONIN (11C) METHYL UJV je radiofarmakum na bázi aminokyseliny methioninu. Methionin je v lidském těle jedna z přirozeně se vyskytujících aminokyselin, základních stavebních prvků bílkovin.  Podstatou diagnostiky nádorů mozku je využití methioninu označeného radioaktivním atomem uhlíku 11C, jehož stabilní izotop 12C se v molekule přirozeně vyskytuje. Takto „označený“ methionin se v bezpečném množství injekčně podá pacientovi. Radioaktivní látka je selektivně zachytávána v buňkách nádoru a metastáz a rozpadá se tam za vzniku záření. Pomocí specializované zobrazovací metody PET/CT (pozitronová emisní tomografie s výpočetní tomografií) pak lze detekovat jak samotné umístění nádoru, tak jeho velikost a aktivitu. Vzhledem k velmi krátkému poločasu rozpadu radioaktivního uhlíku 11C (20 minut) je možné tato vyšetření provádět jen ve zdravotnických zařízeních, bezprostředně sousedících s výrobními místy ÚJV Řež. Transport na delší vzdálenosti je totiž díky rychlému rozpadu prakticky vyloučen. Vlastní vyšetření pacienta v tunelu PET/CT kamery na pracovišti nukleární medicíny pak trvá cca 20 minut.

Články autora Alena Rosáková

Nejnovější články

Analýzy
Každý druhý e-mail na Seznamu je marketingové sdělení

Data za rok 2023 potvrzují, že popularita e-mailingu...

Právě hromadné zprávy tvoří v Seznam schránkách každý...

Seznam rozděluje e-maily do tří složek: Primární, Hromadné...

Nejúspěšnějším měsícem v počtu odeslaných e-mailů byl v...

Cestovní ruch
Praha má přímé letecké spojení s Azorskými ostrovy

Dostat se přímým letem bez přestupů z Prahy...

Linka bude obsluhována letadlem Boeing 737 s kapacitou...

Smartwings nasadí na provoz nadcházející rušné letní sezóny...

Expertní pohled
Aktuální vývoj v Německu nabízí mírný optimismus

Podle nedávno zveřejněného předběžného průzkumu se hospodářský pokles...

Odpověď, z čeho ekonomického oživení v Německu plyne,...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Pro firmy je připravena miliarda na inovace

„Českým podnikatelům chceme vytvořit co nejlepší podmínky k...

Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje výzkum a inovace...

Aktuality
Diamanty českého byznysu se zastavily v Plzni

Letošní ročník navazuje na dva předchozí základní podobou...

Do žebříčku vstupují pouze společnosti se sídlem v...

Základní Diamantový žebříček v letošním roce doplnila ještě krajská...

Nové jsou v letošním ročníku také ceny – firmy...

Aktuality
Česko se pyšní Prime High Street

Zájem prémiových značek o tuto lokalitu po odeznění...

Po pádu komunismu se pro západní značky otevřel...

Podle dostupných dat byl Cartier jedinou značkou, která...

„V Colliers se snažíme, aby se i další...