Středa 19. června 2024
ikona hodiny15. 4. 2022 12:03

Atraktivita regionálních kancelářských trhů stoupá

Brno a Ostrava táhnou trh kancelářských prostor

Colliers, přední společnost poskytující diverzifikované profesionální služby v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, zveřejnila průzkum regionálního kancelářského trhu za rok 2021. Význam regionálních měst se dle něj bude dále zvětšovat, a to jak kvůli nižší cenové úrovni, tak i díky vzniku nových kvalitních kancelářských prostor. Hrubá roční poptávka v loňském roce začala po období stagnace opět růst, a to jak ve velkých centrech, jako je Praha, Brno a Ostrava, tak i v krajských městech.

Kamil Pittner autor

Foto: Colliers Brno a Ostrava jsou atraktivní kancelářské lokality Foto: Colliers

Roste počet firem, které hledají klidnější, avšak dynamickou lokalitu, nebo expandují do regionů. Na atraktivitě proto získává Brno, Ostrava a další krajská města jako Plzeň, Olomouc či Liberec. „Na Brno ani Ostravu by se nemělo pohlížet jako na druhou možnost. Tato města se stále více rozrůstají a rozvíjí a zlepšuje se jak dopravní infrastruktura, tak i občanská vybavenost a přírodní a městská krajina, což láká kvalifikované pracovníky od nás i ze zahraničí,“ vysvětluje Jan Skalický, Office Associate ve společnosti Colliers a pokračuje: „I když jsme v roce 2021 zaznamenali mírný růst poptávky po kancelářských prostorech v Praze a Brně, stále šlo o dozvuky stagnace zaviněné hlavně situací spojenou s koronavirem, kdy řada firem vyčkávala nebo odsouvala svá rozhodnutí. Rok 2022 každopádně vypadá lépe a již po prvním kvartále zaznamenáváme zájem o kancelářské prostory hlavně v Brně.“ Do budoucna pak predikuje rostoucí význam i dalších krajských měst.

Kancelářský trh v regionech roste, neobsazenost bude klesat

V posledních několika letech došlo k rychlé expanzi brněnského kancelářského trhu, který roste přibližně o 4-5 % ročně a celkově představuje již 637 900 m2. Zvýšená aktivita probíhá také v dalších větších městech České republiky, kde moderní kancelářský fond obvykle představuje objem mezi 30 000 a 100 000 m2, trhy v Olomouci, Hradci Králové a Plzni se blíží spíše horní hranici tohoto rozpětí. Ostravský kancelářský trh naopak již delší dobu stagnuje a zastavil se na přibližné velikosti 219 100 m2.

Se zvyšující se roční hrubou poptávkou se dá také očekávat, že postupně začne klesat míra neobsazenosti. Ta je aktuálně nejvyšší v Brně, kde na konci loňského roku činila 11,8 %. V Praze je tato hodnota na 7,8 % a v Ostravě dokonce 5,8 %, což naznačuje, že trh v současné době zvýhodňuje pronajímatele. Největší transakcí loňského roku byla v Brně cca 5 000 m2 renegociace společnosti PPG Industries Czech Republic ve Spielberk Office Centre. V Ostravě to pak byl oznámený předpronájem společnosti Tieto v Organice o celkové velikosti 15 500 m2.

Nižší nájemné oproti Praze

V porovnání s hlavním městem je nájemné za kanceláře v Brně i Ostravě výrazně nižší. Zatímco v Praze v nejlepších lokalitách dosahuje měsíčně až na 24 euro za m2, v Brně u prvotřídních prostor v současné době činí 16 euro za m2 měsíčně, v Ostravě pak přibližně 13 eur za m2 měsíčně. „Podobně jako v Praze, i v obou těchto městech očekáváme nárůst cen, a to zejména u nových projektů. Hlavním důvodem je obtížná předvídatelnost cen stavebního a spotřebního materiálu i práce,“ říká Jan Skalický s tím, že nárůsty cen se dají očekávat i v ostatních regionálních městech.

Výhled do roku 2022

Brno, Ostrava i další regionální města nabízejí i do budoucna velkou příležitost jak pro místní developery, tak i pro nájemce. „V Brně se sice očekává další nárůst míry neobsazenosti, a to teoreticky až na 15 %, zároveň však předpokládáme, že trh bude schopen absorbovat velkou část nově dodaných prostor za 6 až 12 měsíců po dokončení,“ dodává Jan Skalický. Vzhledem k tomu, že v letech 2022-2024 je v Brně plánováno dokončení dalších 66 600 m2, lze očekávat stabilní nabídku nových kanceláří. Výhled je dobrý i v dalších regionech. Kromě výstavby nových kanceláří se dá očekávat, že spolu s rostoucím významem reportingu souvisejícího s ESG pro velké společnosti by mnoho vlastníků starších nemovitostí mohlo přistoupit k rekonstrukcím starších nemovitostí, což by vedlo k dalšímu růstu trhu moderních kancelářských prostor.

Články autora Kamil Pittner

Nejnovější články

Expertní pohled
Fed sazby letos už moc snižovat nebude

Přitom na začátku roku investoři do svých očekávání...

Americká měnová autorita ve středu ponechala svou hlavní...

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...

Aktuality
Otevřela se nová laboratoř užitečná pro léčbu rakoviny

Laboratoř v Řeži bude po skončení testovacího provozu dodávat...

Radionuklid aktinium-225 (225Ac) je jedním z nejslibnějších zdrojů tzv....

Dohoda o spolupráci mezi Ústavem jaderné fyziky AV...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Dobré zprávy pro projektové společnosti

A její ředitel, Michal Vacek říká: „Stavební produkce...

V minulém roce trh projektových prací stagnoval. Pro...

Kapacity projektových společnosti jsou silně vytíženy. Některé projektové...

V současné chvíli mají projektové společnosti nasmlouvané zakázky...

V roce 2023 bylo zadáno 1 975 zakázek...

Trendy
Udržitelnost se už dostává do DNA firem

Společnost BDO ve spolupráci s výzkumnou agenturou Mercuri...

Téměř všechny dotázané společnosti (97 %) věří, že udržitelnost...

Začlenění aspektů ESG do obchodní strategie a výběr správných...

Podle průzkumu nejsou ve značném počtu společností výsledky...

Analýzy
Ani přes výrazný růst cen nemovitostí realitní bublina v ČR nehrozí  

Z dat Eurostatu dále vyplývá, že ruku v ruce...

Vlastním bydlením u nás v současné době disponuje 78...