Úterý 5. prosince 2023
ikona hodiny3. 10. 2023 07:33

Firmy by chtěly jít do regionů, ale nemají kam

Stále více společností zvažuje expanzi do regionů, brání jim v tom však nedostatek vhodných kancelářských prostor. V regionech mimo Prahu či Brno přitom nevládne jen nouze o moderní plochy k pronájmu, chybí zde i nabídka flex operátorů. Ti by přitom mohli profitovat z rostoucího zájmu mezinárodních firem o tzv. Hub & Spoke či Flex & Core model. Vyplývá to z informací společnosti Colliers, předního poskytovatele diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a investic.

Kamil Pittner autor

Foto: Shutterstock.com V regionech chybějí kvalitní kanceláře Foto: Shutterstock.com

„Počet firem, které hledají klidnější lokality nebo expandují do regionů, setrvale roste. Lákají je jak nižší náklady na pronájem kancelářských prostor, tak i snazší přístup k lidským zdrojům. Bohužel, v regionech firmy často naráží na problém s dostupností vhodných kancelářských prostor a vypadá to, že situace se v nejbližší době nezlepší,“ vysvětluje Jana Vlková, ředitelka oddělení Workplace Advisory a Office Agency ve společnosti Colliers, s tím, že poptávka roste zejména v Ostravě, Olomouci, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Plzni, kde se ovšem moderní kancelářský fond obvykle pohybuje jen mezi 30 000 – 100 000 m2. A i když zde existuje poměrně slušná nabídka budoucích projektů, z ekonomických důvodů dochází v mnoha případech ke zpoždění jejich dodání nebo odsunu realizace na pozdější dobu.

Ceny kancelářských prostor násobně nižší než v Praze

Ve srovnání s Prahou, kde se nejdražší a nejexkluzivnější kancelářské projekty ve středu města pronajímají za 27 euro za m2, se ceny nájmů v krajských městech pohybují i třikrát níž. Například za prémiové prostory v Ostravě či Plzni se platí 13,50 až 14,00 euro za m2 za měsíc, v Olomouci 9,20 až 13,90 euro, na Ústecku 6,30 až 10,50 euro a v Hradci Králové 7,00 až 8,80 euro. Na nejnižší úrovni se nájmy pohybují na Zlínsku, Vysočině a Liberecku, kde firmy obvykle za 1 m2 zaplatí 5,00 až 8,80 euro měsíčně.

Hlavním lákadlem jsou lidé a mzdy až o 30 % nižší

Po regionech jako další lokalitě ke svému pražskému či brněnskému sídlu se poohlíží například firmy z oboru podnikových a IT služeb. Dle asociace ABSL má tento obor zaměstnávající již bezmála 160 000 kvalifikovaných pracovníků v hledáčku zejména Ostravu, Olomouc, Hradec Králové či Plzeň. „Důvodem je zejména post-pandemická transformace pracovního prostředí a zájem těchto mezinárodních firem o koncepty, jako je Hub & Spoke, v rámci nějž firmy zmenšují velikost hlavní kanceláře a doplňují ji menšími prostory v různých lokalitách, nebo Flex & Core, který kombinuje menší hlavní kancelář s členstvím v jednom nebo více co-workingových centrech,” vysvětluje Jana Vlková. Hlavní roli ovšem v této transformaci hrají lidé. V Praze, kde aktuální nezaměstnanost činí pouhá 3,1 %, se totiž zaměstnavatelé dlouhodobě potýkají s velmi nízkou dostupností uchazečů o práci. V krajských městech je míra nezaměstnanosti obvykle vyšší, a to zvyšuje šanci na získání potřebných pracovních sil, a to dokonce za nižší mzdy. Zatímco průměrná měsíční mzda v Praze činila dle ČSÚ ve druhém čtvrtletí 52 833 Kč, v Jihomoravském kraji šlo jen o 41 912 Kč, v Královéhradeckém o 41 249 Kč, v Moravskoslezském pak o 39 108 Kč, v Ústeckém kraji o 39 589 Kč a v Olomouckém o 38 488 Kč.

Články autora Kamil Pittner

Nejnovější články

Aktuality
Hoteliéři ocenili Aleše Hámu a pořad S karavanem po Česku

Mezi oceněné patří hotely, které excelují ve službách,...

Mimořádné ocenění převzal také moderátor a herec Aleš...

„Naše asociace každým rokem vybírá jeden významný počin,...

Názory
Každoroční hašteření o minimální mzdě: Pískej konec!

Způsob, jakým se k tomu rozhodne, zůstává zahalen...

Vyslovil bych se tedy pro určitou reformu těchto...

Analýzy
GenAI na vzestupu, firmy se chystají zvýšit investice

Generativní umělá inteligence (GenAI) je akcelerátorem desetiletí, který...

Přestože investice do GenAI jsou v plném proudu,...

Z těch, kteří GenAI používají profesionálně, uvádějí respondenti...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
GenAI na vzestupu, firmy se chystají zvýšit investice

Generativní umělá inteligence (GenAI) je akcelerátorem desetiletí, který...

Přestože investice do GenAI jsou v plném proudu,...

Z těch, kteří GenAI používají profesionálně, uvádějí respondenti...

Analýzy
Firmy začaly upřednostňovat hlavně zdravotní benefity

„Přecházení chřipky či jiných respiračních onemocnění ohrožuje na...

Výrazná většina zaměstnavatelů poskytuje zdravotní benefity všem svým...

Součástí reformy péče o zdraví zaměstnanců musí být...

Analýzy
61 % lyžařů dá za zimní dovolenou maximálně 10 tisíc na osobu

Téměř dvě třetiny Čechů, kteří plánují v zimě...

Loňský průzkum ukázal, že celkem 17 % Čechů...

Lyžaři, kteří za dovolenou utrácí do dvaceti tisíc...