Středa 29. května 2024
ikona hodiny3. 10. 2023 07:33

Firmy by chtěly jít do regionů, ale nemají kam

Stále více společností zvažuje expanzi do regionů, brání jim v tom však nedostatek vhodných kancelářských prostor. V regionech mimo Prahu či Brno přitom nevládne jen nouze o moderní plochy k pronájmu, chybí zde i nabídka flex operátorů. Ti by přitom mohli profitovat z rostoucího zájmu mezinárodních firem o tzv. Hub & Spoke či Flex & Core model. Vyplývá to z informací společnosti Colliers, předního poskytovatele diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a investic.

Kamil Pittner autor

Foto: Shutterstock.com V regionech chybějí kvalitní kanceláře Foto: Shutterstock.com

„Počet firem, které hledají klidnější lokality nebo expandují do regionů, setrvale roste. Lákají je jak nižší náklady na pronájem kancelářských prostor, tak i snazší přístup k lidským zdrojům. Bohužel, v regionech firmy často naráží na problém s dostupností vhodných kancelářských prostor a vypadá to, že situace se v nejbližší době nezlepší,“ vysvětluje Jana Vlková, ředitelka oddělení Workplace Advisory a Office Agency ve společnosti Colliers, s tím, že poptávka roste zejména v Ostravě, Olomouci, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Plzni, kde se ovšem moderní kancelářský fond obvykle pohybuje jen mezi 30 000 – 100 000 m2. A i když zde existuje poměrně slušná nabídka budoucích projektů, z ekonomických důvodů dochází v mnoha případech ke zpoždění jejich dodání nebo odsunu realizace na pozdější dobu.

Ceny kancelářských prostor násobně nižší než v Praze

Ve srovnání s Prahou, kde se nejdražší a nejexkluzivnější kancelářské projekty ve středu města pronajímají za 27 euro za m2, se ceny nájmů v krajských městech pohybují i třikrát níž. Například za prémiové prostory v Ostravě či Plzni se platí 13,50 až 14,00 euro za m2 za měsíc, v Olomouci 9,20 až 13,90 euro, na Ústecku 6,30 až 10,50 euro a v Hradci Králové 7,00 až 8,80 euro. Na nejnižší úrovni se nájmy pohybují na Zlínsku, Vysočině a Liberecku, kde firmy obvykle za 1 m2 zaplatí 5,00 až 8,80 euro měsíčně.

Hlavním lákadlem jsou lidé a mzdy až o 30 % nižší

Po regionech jako další lokalitě ke svému pražskému či brněnskému sídlu se poohlíží například firmy z oboru podnikových a IT služeb. Dle asociace ABSL má tento obor zaměstnávající již bezmála 160 000 kvalifikovaných pracovníků v hledáčku zejména Ostravu, Olomouc, Hradec Králové či Plzeň. „Důvodem je zejména post-pandemická transformace pracovního prostředí a zájem těchto mezinárodních firem o koncepty, jako je Hub & Spoke, v rámci nějž firmy zmenšují velikost hlavní kanceláře a doplňují ji menšími prostory v různých lokalitách, nebo Flex & Core, který kombinuje menší hlavní kancelář s členstvím v jednom nebo více co-workingových centrech,” vysvětluje Jana Vlková. Hlavní roli ovšem v této transformaci hrají lidé. V Praze, kde aktuální nezaměstnanost činí pouhá 3,1 %, se totiž zaměstnavatelé dlouhodobě potýkají s velmi nízkou dostupností uchazečů o práci. V krajských městech je míra nezaměstnanosti obvykle vyšší, a to zvyšuje šanci na získání potřebných pracovních sil, a to dokonce za nižší mzdy. Zatímco průměrná měsíční mzda v Praze činila dle ČSÚ ve druhém čtvrtletí 52 833 Kč, v Jihomoravském kraji šlo jen o 41 912 Kč, v Královéhradeckém o 41 249 Kč, v Moravskoslezském pak o 39 108 Kč, v Ústeckém kraji o 39 589 Kč a v Olomouckém o 38 488 Kč.

Články autora Kamil Pittner

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Analýzy

Analýzy
DDoS útoky nejčastěji přicházejí z Ruska

Ty jsou přitom klíčové pro fungování internetu tak,...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Cestovní ruch
Udržitelné cestování: Mladí lidé jdou příkladem

Pojem udržitelné cestování zná pouze každý pátý Čech....

Mezi hlavní bariéry pro udržitelné cestování patří časová...

Z výzkumu vyplynulo, že je třeba pojmout problematiku opravdu...

Analýzy
71 % zaměstnanců má zájem se vzdělávat

„V minulosti byly programy školení a vzdělávací kurzy...

„V praxi to znamená, že zaměstnanci mají větší...

Co se týče motivací ke vzdělávání v zaměstnání,...

Co se týká další části průzkumu JobsIndex na...

„Ne všichni zaměstnanci jsou však s přístupem zaměstnavatelů...