Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny27. 4. 2022 12:21

Průzkum: Bytová družstva jako cesta z dluhů?

Družstevní bydlení má v Česku stále dobrý zvuk, znají ho tři čtvrtiny lidí a třicet procent touto formou bydlení řeší. Polovina v družstvech stále vnímá spojení s komunistickým režimem a pro třetinu jde o cestu k nemovitosti v osobním vlastnictví. Naproti tomu mezi lidmi panuje malé povědomí o možnosti řešit prostřednictvím družstev finanční obtíže. S těmi se osobně potýkal každý pátý Čech, třetina pak ve svém okolí zná někoho, kdo se do svízelné finanční situace dostal. Nejčastějším řešením je půjčení peněz od rodiny a přátel, vyhlášení osobního bankrotu nebo sloučení dluhů do jednoho. Vložit svůj byt či dům do družstva a zbavit se tak dluhů nebo hrozící exekuce – těch je v Česku ročně na sedm set tisíc – vidí jako dobré řešení 13 % lidí; pro 22 % pak představuje zajímavou alternativu, o níž by se chtěli dozvědět víc. Tyto poznatky vyplynuly z průzkumu mezi 500 respondentů starších 18 let provedeného prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Koncem února si ho nechala zpracovat investiční a developerská skupina NIDO Holding.

Ladislav Švábek autor

Foto: Z bryndy Projekt Z bryndy pomáhá Foto: Z bryndy

„Průzkum nám odhalil jednu pozitivní zprávu: o družstevním bydlení má povědomí valná většina Čechů. Prostor se nám otevírá ve využití družstev jako cesty ven z finančních obtíží,“ říká Jan Eisenreich, zkušený právník specializující se na družstevní a nemovitostní právo, fúze a akvizice, který projekt Z bryndy založil společně s majiteli NIDO Holdingu Petrem Susíkem a Lukášem Tvrdým.

Družstevní bydlení má u nás dlouhou tradici: 77 % Čechů o něm má dobré povědomí. Lidé ale už téměř nevědí, že díky této formě bydlení se lze úspěšně dostat z finančních potíží a vyhnout se i exekuci. Podrobně se dle průzkumu v této problematice orientuje 4 % dotázaných, zhruba pětina (20,8 %) o možnosti slyšela a zbylé tři čtvrtiny (75,2 %) o možnosti vůbec neví. Skupina NIDO Holding proto přichází s projektem Z bryndy, který pomáhá klientům dostat se z dluhové pasti právě tím, že svůj byt či dům vloží do družstva. Jedná se o efektivní nástroj, který je v Česku na vzestupu a skrývá v sobě velký potenciál: 22 % dotázaných uvedlo, že by se o této problematice rádi dozvěděli víc.

Z bryndy

Za projektem stojí NIDO Holding, investiční skupina, kterou v roce 2014 založili Lukáš Tvrdý a Petr Susík. Developerské projekty dnes už v objemu přes 400 milionů korun, zhodnocování prostředků investicemi do nemovitostí a dluhopisů, poctivé dřevostavby s architekturou respektující okolí a prvotřídní nešizené uzeniny a lahůdky – to jsou společně s družstevním bydlením Z bryndy základní stavební kameny holdingu. Ten vzešel ze zkušeností s investicemi do společností, z propojení obchodu a moderních technologií, z nadšení a z talentu na architekturu, stavebnictví a nákup perspektivních pozemků. Základem firemní filozofie je poctivý řemeslný fortel a nešizená kvalita – na poctivosti, čitelnosti a férovosti Lukáš Tvrdý a Petr Susík staví. Podrobnější informace na zbryndy.cz a nidoholding.cz.

Průzkum ukázal, že kromě pozitivního povědomí lidí o bytových družstvech je tu také více než 30 % Čechů, kteří v družstevních bytových jednotkách přímo bydlí. Téměř polovina dotázaných si družstva stále spojuje s bydlením za minulého režimu, nicméně značný počet (35 %) je také vnímá jako vhodný mezistupeň k vlastnímu bydlení.

Průzkum rovněž odhalil, že 36 % dotázaných má ve svém blízkém okolí někoho, kdo se v minulosti ocitl v závažných finančních obtížích. Každý pátý odpovídající – 22 % – pak přiznal, že se ve finanční tísni ocitl sám.

Mezi nejčastější způsoby řešení finanční tísně lidé dle očekávání uvedli půjčení peněz od rodiny a/nebo přátel, vyhlášení osobního bankrotu, insolvenci a následné oddlužení a také sloučení dluhů do jednoho nového úvěru u banky. Pouhá čtvrtina dotázaných má povědomí o možnosti restrukturalizovat své dluhy či vyhnout se exekuci vložením svého bytu či domu do bytového družstva.

Zájem o tento způsob řešení finančních problémů přitom Češi mají: jako skvělý způsob uvádí tento nástroj 13 % dotázaných; 27 % přitom sice tomuto řešení příliš nevěří, ale ani ho neodmítá. To mu otevírá cestu k většímu rozšíření. Naopak 26 % všech dotázaných oddlužení prostřednictvím družstevního bydlení vůbec nezajímá – tito lidé zůstávají u klasických možností, jako jsou půjčky, osobní bankrot či insolvence.

„Počet lidí, kteří jsou postiženi exekucí, je v Česku bohužel velmi vysoký – je jich zhruba sedm set tisíc. Každý rok je pak nařízeno okolo dvou tisíc dražeb nemovitostí. Část z nich je samozřejmě vedena například na malé pozemky a nemovitosti s nízkou cenou. Zhruba polovinu ovšem představují hodnotné nemovitosti sloužící k bydlení – o ty však majitelé nemusejí přijít, pokud vstoupí do družstva. Dokážeme si představit, že v následujících letech pomůžeme několika stovkám lidí takříkajíc udržet si střechu nad hlavou,“ odhaduje Lukáš Tvrdý.

Cílem projektu Z bryndy je pomáhat lidem ve finančních obtížích, kteří nezvládají splácet své závazky a kteří zároveň vlastní nemovitost, v níž chtějí dál bydlet. Vložit svůj byt nebo dům do družstva totiž dává klientům možnost, jak se zbavit dluhů a exekuce.

„Nespornou výhodou je mnohem větší transparentnost a jistota, že se po uhrazení všech splátek nemovitost opět vrátí do osobního vlastnictví klienta. Službou Z bryndy chceme rovněž narovnat pokřivené prostředí, odstranění lichvy a naopak poskytnout možnost férovým a jednoduchým způsobem splatit dluhy. Etický přístup, rovné příležitosti a na konci spokojení klienti bez dluhů a s vlastním bydlením – to jsou základní stavební kameny projektu, jakých je u nás stále žalostně málo,“ vysvětluje Petr Susík.

Články autora Ladislav Švábek

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...