Sobota 15. června 2024
ikona hodiny9. 8. 2022 10:13

Nápad roku přilákal již více než 2 000 inovativních startupů

Akcelerační soutěž Vodafone Nápad roku koncem září uzavře již 15. ročník. Do něj se v letošním roce přihlásilo celkem 136 startupů, převážně z Prahy, kde zájem dlouhodobě narůstá. Za svou existenci soutěž přilákala 2 253 firem a projektů a přes 8 500 lidí se zúčastnilo vzdělávacích a networkingových akcí. Do firem, které programem za jeho historii prošly, bylo investováno více než 320 milionů korun. Mezi přihlášenými firmami dominuje v posledních třech ročnících ze 48 % zejména vývoj softwaru.

Ladislav Švábek autor

Foto: Shutterstock.com Vodafone ve své soutěži Nápad roku nastartoval už dva tisíce firem Foto: Shutterstock.com

„V letošním roce jsme objevili celou řadu inspirativních firem a startupů, a to jak mladých talentovaných podnikatelů, tak především ostřílených veteránů z jednotlivých odvětví. Každoročně je vidět mnohem větší ambice zakladatelů prorazit na zahraničních trzích a ukázat svůj startup světu. Jsme nadšeni, že právě my můžeme být tím místem, kde se tak děje,“ komentuje situaci Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.

Graf: Vodafone Graf: Vodafone

Přihláškám dominuje především Praha, kde zájem o investice a účast vzrostly od roku 2021 téměř o 10 % na celkových 37,5 %. Zájem o soutěž projevují především účastníci starší 40 let, proto chtějí pořadatelé více motivovat mladé začínající podnikatele a dodat jim sebevědomí, aby se odhodlali do soutěže více vstupovat. Zdaleka nejvíce přihlášených firem a startupů je z oblasti softwaru (až 48 %), hned za ním jsou pak služby (20 %).

Vodafone Nápad roku

Nejstarší startupová soutěž v České republice a na Slovensku, která slouží jako finanční a kreativní injekce pro nové projekty a geniální nápady mladých a nadějných podnikatelů. Soutěž byla založena v roce 2007 a za tu dobu se do ní přihlásilo 2 253 projektů, z nichž řada slaví úspěchy na domácím i zahraničním trhu. Soutěže se může zúčastnit jakákoli firma, jejíž produkt či služba není na trhu déle než dva roky. Cílem je nejen objevit další revoluční projekt a posunout hranice toho, co je možné, ale také mladé podnikatele vzdělávat a podporovat v jejich rozvoji a postupné evoluci, motivovat je v tvůrčí činnosti a těm nejlepším a nejkreativnějším pomoci s uvedením na trh a expanzí prostřednictvím investic a mentoringu. V roce 2021 se soutěže zúčastnilo 142 projektů, mezi něž byla rozdělena investice přesahující 6,5 milionu korun. Za celou dobu existence soutěže se pak rozdalo 324 milionů korun.

Soutěž chce nalákat více mladých talentů

„Letos po několika ročnících sledujeme trend rostoucího zájmu starších a zkušenějších zakladatelů, než tomu bylo v předchozích ročnících. Rádi bychom proto do příštích ročníků motivovali více mladé lidi pod 20 let, kteří letos představují v našem programu skromných 4,9 %, aby se nebáli rozjet své podnikání a ukázali, jakým směrem se budou světové trendy v jednotlivých sektorech v budoucnu vyvíjet. Nápad roku je důkazem, že je možné z původní myšlenky vytvořit fungující, rychle rostoucí a úspěšnou firmu, a jsem velmi zvědavý, kdo letošní ročník nakonec vyhraje,“ dodává Kešner.

Neméně důležitým bodem je, že téměř 50 % všech účastníků má již startupy ve fázi prvních platících zákazníků, a potřebují tedy další finanční injekci pro vývoj a růst. Ve fázi prototypu, kdy startup teprve vzniká, se nachází přibližně 27 % všech zúčastněných startupů, zatímco startupů ve fázi testování je kolem 10 %.

Články autora Ladislav Švábek

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Aktuality
Méně papírování, více podnikání

Podle Právního elektronického systému Hospodářské komory stát v současnosti...

Hospodářská komora také provedla kvalifikované odhady. Podle propočtů...

Aktuality
Podnikatelé se chtějí podílet na financování strategických investic

„Nepodceňujme a važme si toho, že tu máme...

Prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj je přesvědčen, že...