Sobota 15. června 2024
ikona hodiny29. 11. 2022 07:22

Soutěž Vodafone Nápad roku letos oslavila 15. narozeniny

Startupy se zaměřují na zdraví a next-gen technologie

Startupová soutěž Vodafone Nápad roku letos oslavila patnáct let své existence. Za tuto dobu se jí zúčastnilo 2 253 projektů. Napříč ročníky se zároveň začíná projevovat trend, který naznačuje, že startupy se zaměřením na zdravotnictví jsou úspěšnější. Ostatně letošnímu ročníku dominoval Carebot, který pomáhá odhalovat plicní nálezy, či next-gen technologická společnost Myco, která se rozhodla nahradit obtížně rozložitelný polystyren houbovým myceliem a dřevěnými pilinami. Za existenci soutěže se do přihlášených projektů proinvestovalo více než 324 milionů korun.

Ladislav Švábek autor

Foto: Shutterstock.com Nápad roku má patnáctiletou tradici Foto: Shutterstock.com

„Za patnáct let jsme v soutěži viděli nespočet zapálených talentů a firem, které mají značné ambice změnit svět prostřednictvím technologií. Řadě z nich se podařilo uspět v globálním měřítku a s celým týmem nás těší sledovat jejich úspěšný růst, ke kterému jsme v samotném počátku přispěli. Soutěž by nemohla být na takové úrovni  bez podpory našich partnerů, díky kterým jsme mohli rozdělit finanční a věcné ceny za více než 25 milionů korun,“ říká Martin Kešner, zakladatel Vodafone Nápad roku.

Vodafone Nápad roku

Nejstarší startupová soutěž v České republice a na Slovensku, která slouží jako finanční a kreativní injekce pro nové projekty a geniální nápady mladých a nadějných podnikatelů. Soutěž byla založena v roce 2007 a za tu dobu se do ní přihlásilo 2 253 projektů, z nichž řada slaví úspěchy na domácím i zahraničním trhu. Soutěže se může zúčastnit jakákoli firma, jejíž produkt či služba není na trhu déle než dva roky. Cílem je nejen objevit další revoluční projekt a posunout hranice toho, co je možné, ale také mladé podnikatele vzdělávat a podporovat v jejich rozvoji a postupné evoluci, motivovat je v tvůrčí činnosti a těm nejlepším a nejkreativnějším pomoci s uvedením na trh a expanzí prostřednictvím investic a mentoringu. V roce 2021 se soutěže zúčastnilo 142 projektů, mezi něž byla rozdělena investice přesahující 6,5 milionu korun. Za celou dobu existence soutěže se pak rozdalo 324 milionů korun.

Mentální zdraví a healthtech

Napříč ročníky se ukázalo, že projekty zabývající se zdravím a technologiemi spojenými se zdravotnictvím jsou pro investory značně atraktivní a mají úspěch. Toto akcentuje i řada projektů, které soutěží prošly. Letošní výherce, Carebot, s využitím umělé inteligence pomáhá lékařům a dalším specialistům v přesné diagnóze plicních nálezů z rentgenových snímků. Výherce minulého roku Aireen se zabývá screeningem oční sítnice za pomoci umělé inteligence, pomáhá tak s včasným odhalením diabetické retinopatie. Nebo také aplikace VOS.Health, která se zabývá wellbeingem a mentálním zdravím – a v letošním roce dostala pozvánku na prestižní konferenci pořádanou společností Apple.

„Těší mě, že startupy v oblasti zdravotní péče jsou v Česku dlouhodobě na vzestupu a pomáhají měnit, či dokonce zachraňovat lidské životy,“ dodává Miri Kočíková, partner a operations manager soutěže Vodafone Nápad roku.

Infografika: Vodafone Infografika: Vodafone
Infografika: Vodafone Infografika: Vodafone
Infografika: Vodafone Infografika: Vodafone
Infografika: Vodafone Infografika: Vodafone

Od nápadu po minimální použitelný produkt

Téměř polovina přihlášených projektů se před začátkem soutěže nacházela ve fázi, kdy jejich služba či aplikace měla první platící zákazníky. Za nimi pak projekty, které již mají prototyp, spuštěné MVP či první testovací uživatele. Více než 10 % přihlášených šlo do soutěže pouze s nápadem, který by chtěli realizovat. Zároveň ¾ přihlášených do soutěže vstupují se zájmem o investici. Za existenci soutěže investoři vložili do jednotlivých projektů více než 320 milionů korun.

„Projekty, které se do soutěže hlásí, se nacházejí v různých fázích. Od začínajících podnikatelů, kteří jdou do soutěže s nápadem, až po zkušené zakladatele, kteří mají ověřený byznys a plánují expanzi na další trhy. Bez ohledu na fázi účastníci získají zpětnou vazbu od zkušené poroty složené z podnikatelů, investorů, manažerů a novinářů. Dále finalisté v rámci Mentoring Day detailně konzultují své rozvojové aktivity s více než 25 mentory, specialisty v jednotlivých oblastech. Firmám značně pomáhá i medializace či získání investice od andělských investorů či venture kapitálových fondů. Z naší zkušenosti vyplývá, že zde fáze projektu nehraje takovou roli, ale především rozhoduje tým, tržní příležitost a produkt, který řeší reálnou potřebu uživatelů či firem,“ dodává Kočíková.

Pražští mileniálové jako další generace inovátorů

Téměř polovina zakladatelů přihlášených do soutěže se nachází ve věkovém rozmezí 25 až 34 let, přičemž více než 37 % z nich pochází z Prahy a 10 % z Jihomoravského kraje. Méně než 4 % přihlášených se nacházelo ve věkové kategorii pod 20 let a naopak 25 % přihlášených má přes 40 let. Většina zakladatelů startupů jsou tak mileniálové či nastupující generace Z.

Články autora Ladislav Švábek

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Největším přínosem pro firmu jsou spokojení lidé

Historie firmy sahá do roku 1922, kdy ji...

Začátky přitom byly skromné, firma začínala ve třech...

Firma musela překonávat potíže spojené s ruskou agresí na Ukrajině....

HENNLICH rovněž myslí na svoje zaměstnance, za což dostal...

Pohled z praxe
Hliník je materiál budoucnosti

Kdy jste začal podnikat a proč zrovna s materiály z hliníku?...

Jak energeticky náročný je provoz vaší firmy, komplikuje...

Umíte řadu jazyků, je to u vás v rodině tradice,...

Pohled z praxe
Ústecký kraj těží z výhodné polohy i průmyslové tradice

Jak byste charakterizovala Ústecký kraj, co byste na něm...

Jste ředitelkou krajské hospodářské komory, jak svým členům...