Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny12. 5. 2022 14:45

Poradí, podepíše, podá – e-úředník míří do Česka

Dostane česká státní správa robotickou výpomoc?

Česko se již brzy může stát první zemí ve střední Evropě, ve které bude lidi obsluhovat e-úředník. Jeho „kanceláří“ bude multifunkční zařízení připomínající bankomat s kopírkou a tiskárnou, s lidmi bude jednat výhradně přes displej. Dokáže na počkání vyřídit široké spektrum požadavků ze strany občanů, ať již se jedná o online podání žádostí, poradenství, tisk, scanování dokumentů, realizaci plateb, ale také i vydání průkazek do městské dopravy či věrnostních karet.

František Bouc autor

Česká spořitelna

Foto: Shutterstock.com Přichází robot-úředník Foto: Shutterstock.com

Česká spořitelna se chystá představit tento revoluční multifunkční stroj, který může výrazně posunout digitalizaci tuzemské státní správy. Premiéru bude mít 16. května na konferenci ISSS v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové, jejíž je Česká spořitelna generálním partnerem. Zástupci banky seznámí s možnostmi využití moderního zařízení zástupce měst a obcí a také úřady státní správy.

„Nové multifunkční zařízení připomíná bankomat, jeho využití je ale mnohem širší. V podstatě na něm lze spustit jakékoliv aplikace. Problémem nebude vyplnit a podat přes něj daňové přiznání, naskenovat, podepsat a odeslat dokumenty, vyřizovat různé registrace pro agendy státní správy, platit složenky, vytisknout si novou věrnostní kartu nebo průkazku do městské dopravy. Zásadní je, že člověk bude mít možnost po celou dobu komunikovat přes displej s živým operátorem, který bude připraven pomoci,“ vysvětluje Petr Chlupáč, senior manažer pro digitalizaci České spořitelny.

S těmito moderními samoobslužnými stroji, které vyrábí americká společnost NCR, je možně se setkat například v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Jsou jimi vybaveny tamní policejní stanice.

Na rozdíl od běžných bankomatů nemusí být tyto stroje napojeny pouze na určitou banku, nýbrž i na poskytovatele dané služby, tedy na municipalitu, krajský úřad, finanční úřad a jiné.  Ty za pronájem stroje hradí bance paušální poplatek. Stroje mohou být umístěny kdekoliv, kde je lze připojit k elektrické síti a kde je dostupný internet.

Na konferenci ISSS v Hradci Králové budou zástupci České spořitelny konzultovat možnosti zavádění a využití nového stroje se zástupci krajů, měst, obcí a také úřadů státní správy. Noví e-úředníci by mohli začít v Česku úřadovat již v průběhu letošního roku.

Bankovní identita ČS se stala nejoblíbenějším způsobem přihlašování do e-governmentu

Jedná se o další příspěvek České spořitelny k posílení e-governmentu v Česku. Loni představila spořitelna na konferenci ISSS možnosti využití bankovní identitu k online prokazování totožnosti vůči státu. Během jednoho roku od chvíle, kdy Česká spořitelna tuto funkcionalitu svým klientů zpřístupnila, vyřídili klienti Spořitelny s využitím bankovní identity téměř tři milióny různých požadavků vůči státu. Oblíbená se stala i pro ztotožňování vůči soukromým provozovatelům služeb, např. při vstupech do online diskusí na serveru Seznam.cz, při nákupech mimo otevírací dobu v prodejnách COOP, anebo při online jednání s pojišťovnou OZP.

Bankovní identita České spořitelny se stala během jediného roku nejoblíbenějším způsobem online přihlašování ke službám e-governmentu.

Články autora František Bouc

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...