×

ZDE SLEDUJTE ŽIVĚ OLOMOUCKÝ SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY – JIŽ VE ČTVRTEK 26. KVĚTNA OD 10 HODIN.

Úterý 24. května 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Poradí, podepíše, podá – e-úředník míří do Česka

Dostane česká státní správa robotickou výpomoc?

Česko se již brzy může stát první zemí ve střední Evropě, ve které bude lidi obsluhovat e-úředník. Jeho „kanceláří“ bude multifunkční zařízení připomínající bankomat s kopírkou a tiskárnou, s lidmi bude jednat výhradně přes displej. Dokáže na počkání vyřídit široké spektrum požadavků ze strany občanů, ať již se jedná o online podání žádostí, poradenství, tisk, scanování dokumentů, realizaci plateb, ale také i vydání průkazek do městské dopravy či věrnostních karet.

František Bouc ikona hodiny12. 5. 2022 14:45
Foto: Shutterstock.com Přichází robot-úředník Foto: Shutterstock.com

Česká spořitelna se chystá představit tento revoluční multifunkční stroj, který může výrazně posunout digitalizaci tuzemské státní správy. Premiéru bude mít 16. května na konferenci ISSS v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové, jejíž je Česká spořitelna generálním partnerem. Zástupci banky seznámí s možnostmi využití moderního zařízení zástupce měst a obcí a také úřady státní správy.

„Nové multifunkční zařízení připomíná bankomat, jeho využití je ale mnohem širší. V podstatě na něm lze spustit jakékoliv aplikace. Problémem nebude vyplnit a podat přes něj daňové přiznání, naskenovat, podepsat a odeslat dokumenty, vyřizovat různé registrace pro agendy státní správy, platit složenky, vytisknout si novou věrnostní kartu nebo průkazku do městské dopravy. Zásadní je, že člověk bude mít možnost po celou dobu komunikovat přes displej s živým operátorem, který bude připraven pomoci,“ vysvětluje Petr Chlupáč, senior manažer pro digitalizaci České spořitelny.

S těmito moderními samoobslužnými stroji, které vyrábí americká společnost NCR, je možně se setkat například v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Jsou jimi vybaveny tamní policejní stanice.

Na rozdíl od běžných bankomatů nemusí být tyto stroje napojeny pouze na určitou banku, nýbrž i na poskytovatele dané služby, tedy na municipalitu, krajský úřad, finanční úřad a jiné.  Ty za pronájem stroje hradí bance paušální poplatek. Stroje mohou být umístěny kdekoliv, kde je lze připojit k elektrické síti a kde je dostupný internet.

Na konferenci ISSS v Hradci Králové budou zástupci České spořitelny konzultovat možnosti zavádění a využití nového stroje se zástupci krajů, měst, obcí a také úřadů státní správy. Noví e-úředníci by mohli začít v Česku úřadovat již v průběhu letošního roku.

Bankovní identita ČS se stala nejoblíbenějším způsobem přihlašování do e-governmentu

Jedná se o další příspěvek České spořitelny k posílení e-governmentu v Česku. Loni představila spořitelna na konferenci ISSS možnosti využití bankovní identitu k online prokazování totožnosti vůči státu. Během jednoho roku od chvíle, kdy Česká spořitelna tuto funkcionalitu svým klientů zpřístupnila, vyřídili klienti Spořitelny s využitím bankovní identity téměř tři milióny různých požadavků vůči státu. Oblíbená se stala i pro ztotožňování vůči soukromým provozovatelům služeb, např. při vstupech do online diskusí na serveru Seznam.cz, při nákupech mimo otevírací dobu v prodejnách COOP, anebo při online jednání s pojišťovnou OZP.

Bankovní identita České spořitelny se stala během jediného roku nejoblíbenějším způsobem online přihlašování ke službám e-governmentu.

Nejnovější články

Aktivity HK ČR
Soutěžní DIGI den motivoval žáky ke vzdělávání v IT

„Pro jihočeské základní a střední školy jsme ve...

„Na soutěži jsem měla možnost mluvit s učiteli,...

Názory
Technologie pomůže, spásu v ní ale nehledejte

Finanční poradci to poslední dobou neměli vůbec lehké....

Nyní letí komplexní technologické ekosystémy, které poradcům poskytují...

Aktuality
Evropa nám schválila první program pro období 2021-2027

„S potěšením přináším zprávu o završení dlouhého vyjednávání...

„Děkuji Evropské komisi i všem kolegům zapojeným do...

Komisařka Ferreira i ministr Bartoš debatovali o významu...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Evropa nám schválila první program pro období 2021-2027

„S potěšením přináším zprávu o završení dlouhého vyjednávání...

„Děkuji Evropské komisi i všem kolegům zapojeným do...

Komisařka Ferreira i ministr Bartoš debatovali o významu...

Aktuality
Další miliarda na fotovoltaiku, žádat lze do konce srpna

„Podpora obnovitelných zdrojů v čele s fotovoltaickými systémy...

K pátku 20. května 2022 MPO evidovalo celkem...

Aktuality
Jak zvýšit zájem turistů o Českou republiku?

Do centra Karlovarského kraje se sjeli odborníci na...

„To, že se Czech Republic Travel Trade Day...

„Pro pretours jsme připravili čtyři tematické poznávací cesty...