Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny9. 11. 2022 08:10

Strahov se mění v technologický hub

V rámci přeměny Strahovského stadionu na technologický hub došlo na konferenci Prague Digital Council k podpisu memoranda o spolupráci mezi ČVUT a CzechInvestem. Z pohledu agentury tato proměna představuje vysoký potenciál spolupráce startupů s nadnárodními firmami.

David Hořínek autor

Foto: CzechInvest Strahovské proměny Foto: CzechInvest

„Doufáme, že takto velký projekt přitáhne jak startupy, tak nadnárodní technologické firmy nejen z České republiky a podpoří naše snahy dostat do ČR další vysoce kvalifikované osoby, a tím i investice. Tento projekt přináší také synergie s dalšími startupovými aktivitami agentury CzechInvest, zejména s projektem Technologická inkubace,“ uvedl Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu, který je dočasně pověřen vedením agentury CzechInvest.

Jedním z hlavních témat konference byla i evropská legislativa týkající se digitálních inovací. Zde bude mít důležitou roli projekt přeměny Strahova, jehož cílem je vytvořit několik regulatorních sandboxů na evropské úrovni. Sandbox je prostředí, které umožní vyzkoušet nová inovativní řešení ve spolupráci s regulátory. Cílem zde není pouze testovat digitální inovace v reálných podmínkách, ale také umožnit zákonodárcům získat poznatky pro tvorbu regulace v budoucnosti. „Jsem ráda, že jsme projekt mohli představit i evropským technologickým partnerům v rámci evropského předsednictví,“ říká prorektorka ČVUT Veronika Kramaříková.

Technologický vývoj sice postupuje rychle dopředu, ale legislativa je mnohdy desítky let zastaralá. Pro budoucí konkurenceschopnost Evropy je nezbytné, aby právo nebylo blokátorem inovací. I proto projekt získal již oficiální název Strahov Startup and Sandbox Stadium. Projekt už získává ve světě velmi pozitivní ohlasy, jak říká Tomáš Pluhařík z DLTG fondu, který je známým příznivcem větší internacionalizace českého startup prostředí: „Během měsíce jsme stihli s kolegy z naší sesterské firmy IndigiLabs představit projekt osobně na konferencích v Singapuru, Vídni, Kypru a Curychu a všude se jsme se setkali se příznivou odezvou.“

Na projekt se těší i studenti z ČVUT, kteří se těší na vznik nové zábavní i gastro infrastruktury a zkušební laboratoře, kterou na Strahově připravuje Prusa Research.

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...