×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny13. 12. 2022 07:35

Vzdělávání zaměstnanců je ve firmách životní nutností

Vzdělávání a osobní rozvoj dnes firmy nemohou podceňovat, jinak jim ujede vlak. S ohledem na rychlý vývoj technologií a jejích dopadů do všech odvětví dnes firmy nejčastěji rozšiřují odborné a jazykové znalosti zaměstnanců a zaměřují se na nové technologie. To potvrzuje i aktuální průzkum společnosti Grafton.

Foto: Shutterstock.com Vzdělávání je ve firmách nutností Foto: Shutterstock.com

„Automatizace, která zasahuje jak výrobu, tak kancelářské prostředí je tak rychlá, že se zaměstnanci bez dalšího vzdělávání dnes prakticky neobejdou. Pro udržení konkurenceschopnosti je nutné se vzdělávat neustále. A to nejen v případě technologií,“ říká Tomáš Jeník, Accenture learning & leadership associate manager.

Zájem o jazyky a IT

Velká poptávka je ve firmách vedle IT také po jazykových kursech. „Na jazykové vzdělávání klademe velký důraz. Je to nezbytné vzhledem k mezinárodnímu působení naší firmy a trhům, na kterých se pohybujeme,“ říká Jitka Jetlebová, HR ředitelka společnosti IC Group.

IT kurzy jsou pak must have, protože bez nich by to dnes již nešlo.  „Mezi nejžádanější kurzy patří dlouhodobě kurzy Microsoft 365 a Microsoft Excel v druhém a třetím stupni obtížnosti. Tato školení u nás využívají firmy a instituce napříč segmenty. Od úřadů, přes obchodní až po průmyslové firmy. Hodně se řeší oblast bezpečnosti, proto jsou velice navštěvované i naše kurzy z kybernetické bezpečnosti a etického hackingu,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas.

V hlavní roli chuť pracovat na sobě

Firmy si nejvíce váží chuti zaměstnanců pracovat na svém rozvoji. Například ve společnosti SSI Group, která se zabývá facility managementem, se snaží vnitřní motivaci vzdělávání podporovat. Vedle vzdělávání zaměřeného na rozvoj odbornosti zaměstnanců nabízí i vzdělávání benefitní.

Zde si mohou zaměstnanci sami zvolit, jaká oblast rozvoje je pro ně zajímavá, případně kde mají své slabé stránky, na jejichž zlepšení chtějí pracovat, ať už v profesním či osobním životě. Na základě průzkumu firma ví, že vzdělávání je nejžádanějším benefitem. „Jsem rád, že si naši zaměstnanci uvědomují potřebu neusnout na vavřínech, ale neustále na sobě chtějí pracovat, vzdělávat se, zdokonalovat se,“ dodává Radoslav Kavulič, personální ředitel SSI Group.

Na tom, aby se zaměstnavatel se svými lidmi v této věci potkával, musí firmy systematicky pracovat. A není to vůbec jednoduché. Pokud má firma široké portfolio zaměstnanců, pak každý má své specifické požadavky závislé na pracovní pozici s individuálním nastavením. Například zaměstnanec v administrativě preferuje kurz cizího jazyka, nebo zdokonalení se v IT dovednostech, naproti tomu zaměstnanec provozu uvítá školení sebeobrany.

Nejlépe program na míru

Na vzdělání zaměstnanců firmy nešetří a často dokáží ušít vzdělávací program na míru. To právě pomáhá vytvářet atmosféru, ve které je místo pro vnitřní motivaci. „Pokud například potřebujeme vyslat zaměstnance do ciziny, pak má k dispozici na rozmluvení intenzivní individuální kurz v jazyce dané země. Když zaměstnance plánujeme ve struktuře výhledově povýšit do řídicí pozice, má možnost projít širokou paletou školení a kurzů v oblasti soft skills a dalších potřebných dovedností,“ říká Kavulič z SSI Group.

Zaměstnance, kteří se chtějí rozvíjet a projevují zájem o vzdělání, firmy pak intenzivně podporují. Když si vybírají kurzy, které rozvíjejí jak zaměstnance, tak i celou firmu, mají zelenou. „Naše firma samozřejmě drive vzdělávat se u zaměstnanců maximálně podporuje, pokud v tom vidíme přínos pro zaměstnance, ale i pro firmu samotnou, a to i z hlediska budoucího rozvoje,“ potvrzuje Iana Nurtdinova, HR ředitelka developerské společnosti Getberg.

Mentální zdraví

Někteří zaměstnavatelé svým zaměstnancům nabízejí školení pro rozvoj zdravějších návyků, včetně základů duševního zdraví. „V době pandemie koronaviru jsme nabídli zaměstnancům ještě větší množství webinářů a worskhopů jejichž prostřednictvím bouráme tabu o duševních potížích. Propojili jsme program duševního zdraví s wellness aktivitami jako online cvičení nebo jóga. Celkem jsme ve finančním roce 2022 uspořádali přes 50 webinářů a workshopů věnovaných různým tématům podpory duševního i fyzického zdraví např. prevence vyhoření, jak mentálně zvládnout situaci na Ukrajině, spánek, nutrice, společné virtuální vaření, běhání s trenérem v okolí kanceláří, masáže a ergonomie v kanceláři,“ říká Šárka Vránová, HR ředitelka společnosti Accenture.

Články autora Petr Jarkovský

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Expertní pohled
Trendy v cestování: Nomádi se mění ve slowmády

Kvůli pandemii se proměnily také preference cestujících a...

Současně se změnou cestovního chování se objevily i...

Rok 2023 tak podle nás bude ve znamení...