Sobota 24. února 2024
ikona hodiny22. 2. 2023 12:32

Slovenský deeptech startup slibuje úlevu všem firmám

Český deep tech fond Tensor Ventures Romana Smoly, Martina Drdúla a Petra Ulvra investuje 12 milionů korun do slovenského startupu Stacktape. Ten vyvinul řešení pro firmy, které používají nejrozšířenější cloudové služby od největšího světového poskytovatele, firmy Amazon, ale chybí jim lidé, kteří by celou infrastrukturu spravovali (DevOps inženýři). Pro Stacktape jde o první velkou investici, kterou použije především na to, aby tento software mohl představit malým a středním firmám v Evropě a USA.

Petr Kapalín autor

Foto: Stacktape Šimon Obetko, Matúš Čongrády a Milan Peschl – zakladatelé Stacktape Foto: Stacktape

Výpadky systémů, ztracená data a velká zpoždění při nasazování nových aplikací. To vše často čeká firmy, které využívají nejrozšířenější cloudové služby od největšího světového poskytovatele, firmy Amazon, ale které nemají dostatek DevOps inženýrů, kteří by o celou infrastrukturu pečovali. Navíc, tito specialisté na trhu práce nejsou a pokud ano, není lehké je zaplatit.

Místo měsíců hodiny

Kdyby ale existoval software, který by dokázal zautomatizovat většinu práce takových developerů, byla by to pro mnoho firem po celém světě obrovská úleva. O tom si před třemi lety povídali tři zakladatelé slovenské firmy Stacktape, Matúš Čongrády, Šimon Obetko a Milan Peschl. „S Šimonem a Milanem jsme prošli technologickými firmami, takže z první ruky víme, jak se IT infrastruktura v technologických firmách dělá na koleně, což s sebou samozřejmě nese obrovskou nestabilitu takových řešení,” říká Matúš Čongrády.

Dnes mají v Stacktape hotový software, který dokáže zautomatizovat 95 % činností, které by jinak dělal takzvaný DevOps. „Díky tomu firma dokáže nasadit produkční řešení v řádu hodin až dní místo obvyklých měsíců až roku,” popisuje Matúš Čongrády. „Řešení máme odzkoušené, během dvou let jsme se viděli se stovkami developerů, kteří nám k tomu dávali zpětnou vazbu. Teď už software uvádíme do ostrého provozu, třeba teď řešení nasazujeme u zákazníka v Anglii,” uzavírá Matúš Čongrády.

Do světa 

„DevOps inženýrů je na celém světě velmi málo a situace bude pravděpodobně stále horší,” říká Martin Drdúl, partner v Tensor Ventures a pokračuje: „Je to velmi drahá bolístka, která se týká všech firem na světě, používajících cloudové služby od Amazonu, to je pro nás důležité. Kluci ve Stacktape mají řešení, které skvěle funguje, je velmi dobře odzkoušené, takže jim moc rádi pomůžeme do světa.”    

Podle Matúše Čongrádyho padla volba na investory z Tensor Ventures z mnoha důvodů: „To, co děláme, je deep tech technologie. Takže málokterý fond chápe, co vlastně děláme a jak to může firmám ulevit. V Tensor Ventures to pochopili hned a navíc nám už teď otevírají dveře k zákazníkům po celém světě.“

Články autora Petr Kapalín

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Trendy

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Trendy
Robotizace broušení a lakování povrchů

Může se opřít o mnohaletou spolupráci s předními výrobci lakovacích...

Dodavatelů průmyslových nebo kolaborativních robotů najdete na trhu mnoho....

Během čtyř let působení průmyslového oddělení Business Developmentu...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...