Středa 22. května 2024
ikona hodiny11. 7. 2023 06:20

Čeští investoři věří kvantové technologii

Na začátku tohoto roku český deep tech fond Tensor Ventures, zaměřený na podporu startupů, které předbíhají svoji dobu, zainvestoval jeden milion USD do amerického startupu QC82. Ten vyvíjí kvantový procesor založený na využití fotonů, přičemž o kvalitách startupu svědčí i fakt, že nyní jako jeden ze tří na světě získal financování přímo od vlády USA.

Petr Kapalín autor

Foto: Shutterstock.com Češi investují do kvantových technologií Foto: Shutterstock.com

Partnerům v Tensor Ventures se nyní podařilo dokončit další zářez v nově se rodícím a investory hojně sledovaném světě kvantových technologií. Tentokrát investuje fond do německé Quantagonie, která se specializuje na kvantový software, jeden milion Eur. Fond Tensor Ventures se tak stal největším investorem v tomto investičním kole.

Quantagonia je unikátní tím, že kombinuje výhody klasického i kvantového počítání, což otevírá cestu do světa kvantových technologií mnohem většímu počtu firem. „Většina výpočetních problémů pochází z oblastí optimalizace, simulace a umělé inteligence,” vysvětluje Dirk Zechiel, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Quantagonia a pokračuje: „Klasické počítače na současné úlohy často nestačí a u kvantových počítačů zase platí, že na nich neběží stávající programové kódy a aplikace, musí být tedy znovu napsány pro kvantové počítače. Naše řešení Quantagonia Hybrid Quantum Platform umožňuje to, že úloha může být prováděna jak na klasické, tak na kvantové počítačové platformě.”

První investiční kolo v Quantagonii proběhlo v prosinci 2021. Do Quantagonia investoval například fond Fraunhofer Technology Transfer Fonds, finský deep-tech fond Voima Ventures a několik dalších investorů. V tomto investičním kole se připojují s největší částkou, jedním milionem Eur, čeští Tensor Ventures, s investicí se připojil také fond Beteiligungs-Managementgesellschaft Hessen. Celkově všichni investoři podpořili doposud Quantagonii částkou 4,3 mil. Eur. Investice by měla startupu pomoci v dalším vývoji jejich technologie a v zpřístupnění řešení pro firmy po celém světě.

„Že jsou kvantové technologie opravdu horké zboží dokazuje fakt, že naši předchozí investici, americký startup QC82, začala nyní finančně podporovat také americká vláda prostřednictvím programu DARPA,” popisuje situaci v sektoru Martin Drdúl, jeden ze spoluzakladatelů Tensor Ventures a pokračuje: „Investice do Quantagonia skvěle zapadá do našeho ekosystému. Hledáme totiž nadějné startupy, které přinášejí životaschopné kvantové technologie jak v oblasti hardwaru, tak v oblasti softwaru. Quantagonia odstraňuje zásadní limit pro všechny firmy, které bojují s výpočetním výkonem a potřebují být teď tzv. Quantum ready. Týmu v Quantagonia a jejich technologii věříme firmě natolik, že jsme se v tomto investičním kole stali největším investorem.”

Společnost Quantagonia založili v listopadu 2021 Dirk Zechiel, Prof. Dr. Sabina Jeschke, Prof. Dr. Sebastian Pokutta a Philipp Hannemann. Nyní se tým skládá z 15 odborníků z oblastí jako jsou informatika, fyzika, matematika či management.

Články autora Petr Kapalín

Nejnovější články

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Pohled z praxe
Česko v Indexu prosperity propadlo o dvě příčky

V prvním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví...

Největší meziroční propad zaznamenalo Česko v pilíři ekonomiky....

Dlouhodobě nejhorších výsledků dosahujeme v indikátorech, které ukazují...

K pozitivnímu posunu o dvě příčky došlo v...

Nejlepšího výsledku dosahuje Česko v oblasti zdraví a...

V oblasti vědy, ve které Česko taktéž propadlo,...

Expertní pohled
Internet bez sušenek: Budeme platit?

Věděli jste, že podle finančních zpráv Alphabetu (mateřské...

Provozovatelé webů a reklamní agentury se na takovou...

Meta už minulý rok přešla na model pay...

Po vzoru Googlu či Mety přichází s vlastním...

Investujte do dat první strany, tedy vlastních dat...

Pokud jde o osobní údaje uživatelů, zmínit musíme...

Pro marketéry bude mít mnohem větší význam modelování...

Pokud Google Chrome v příštím roce zruší soubory...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...

Cestovní ruch
České aerolinie najedou na nový obchodní model

Důvodem změny obchodního modelu ČSA je zefektivnění provozu...

Pro klienty ČSA se nic nemění. Značka ČSA...