Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Sezona dovolených se blíží. A to znamená jediné: nezapomenout si doma opalovací krém, kartičku pojištěnce a… sjednat si vhodné cestovní pojištění. Poslední ze seznamu se může zdát mnohým nepotřebné, ale pravdou je, že se jedná o důležitou součást vašich (nejen) letních radovánek. Den spálených nosů v nadcházejícím slunečném obdobní čeká asi každého, ale na cestách nás často čekají složitější problémy. A právě cestovní pojištění vás může ochránit před finančními následky možných rizik.
Dovolenou si chce každý užít a nepříjemnosti, jakými mohou být nemoci, úrazy, anebo třeba krádeže dokladů, si nechce pravděpodobně nikdo připouštět. Obliba exotických dovolených stoupá, opatrnost cestovatelů ale podle zkušeností pojišťoven klesá. Z toho důvodu vzrostl počet hospitalizací a s tím spojených repatriací zpět do České republiky. „Přestože se sjednání cestovního pojištění může zdát jako nadbytečná položka na dovolenkovém seznamu, je to malá cena ve srovnání s možnými finančními ztrátami a nepříjemnostmi, které vám vzniknou v případě, že se na vaší cestě něco pokazí,“ varuje produktová manažerka cestovního pojištění ČSOB Pojišťovny Ivana Nekvindová.
Úraz – pád na kole, uklouznutí u bazénu
Hospitalizace – těžší úrazy, zlomeniny, vážnější nemoci
Faraonova pomsta – nevolnosti, zažívací potíže, průjmy, otravy z jídel
Ostatní zdravotní komplikace – alergie, úžeh, úpal
Specifické – šlápnutí na ježka, žahnutí medúzou
Ztráta zavazadel – odcizení, odeslání jinam
Problémy s vozem – nehody, poruchy, policejní kontroly
Stornopoplatky – přerušení zájezdu, zrušení letu
Krádež – dokladů, peněz, dokumentů
Inflace se „podepsala“ i na cenách ošetření. Návštěva lékaře v dovolenkové destinaci se tak kvůli bolestem uší, dehydrataci, úrazu v zábavním parku, v horším případě třeba zlomenině, může vyšplhat klidně až do desítek tisíc korun. V případě hospitalizace v nemocnici už se jedná o částky statisíců a vyšších. „Pokud se zraním například při horské turistice a je třeba zásah helikoptéry, případně po hospitalizaci a převoz zpět do České republiky, tak pak mohou být náklady i ke čtvrt milionu korun,“ vypočítává Ivana Nekvindová.
Sjednat si vhodnou ochranu v podobě cestovního pojištění by se proto mělo stát alfou a omegou každého cestovatele. Cena tohoto produktu se odvíjí od výše zvoleného pojistného plnění, zvolených rizik i případných doplňkových připojištění. Při jeho sjednání myslete nejen na své vlastní zdraví a ochranu, ale také na situace, při nichž se může zranit někdo jiný. „Jako takovou zajímavost, že ne vždy se může jednat jen o zdraví klienta, ale i jeho okolí, může být případ, kdy náš pojištěný byl na atrakci v aquaparku, která ho vyhodila mimo dráhu a on při dopadu zalehl jiného člověka. Klientovi se nic nestalo, nicméně poškozený po něm požadoval odškodné. V rámci asistenčních služeb jsme však celou situaci vyřešili ke spokojenosti obou stran,“ uvádí příklad z praxe Ivana Nekvindová.
Fakt, že vám na zahraniční dovolené stačí ochrana v podobě vaší kartičky pojištěnce, je jeden z mýtů, s nimiž se můžete setkat. Stejně tak jeden z důvodů, proč se v případě úrazu v zahraničí může z dovolené stát opravdová noční můra. Nejasností týkající se cestovního pojištění je však mnohem více.
Za ČSOB Pojišťovnu na závěr Ivana Nekvidnová dodává: „Pojištění klientovi sice náklady související s pojistnou událostí pokryje, ale pamatujme, že nikdo nejsme supermani a polovina úspěchu a radosti začíná u nás samotných. Buďme proto obezřetní k sobě i okolí, ať nám nenadálá situace nezkazí dovolenou, na kterou se dlouho těšíme.“