Úterý 28. května 2024
ikona hodiny16. 5. 2024 13:55

V centru Prahy je už každý šestý byt Airbnb

Drtivá většina z nich jsou hromadní hostitelé

S příchodem jara začíná v Praze hlavní sezóna cestovního ruchu. V posledních letech byla návštěvnost významně ovlivněná nejdříve pandemií covidu-19, a následně začátkem války na Ukrajině, což pocítili především hoteliéři, ale také podniky závislé na cestovním ruchu. Nyní se trh začíná probouzet a lidé opět dostávají chuť cestovat. Podle analýzy pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v hlavním městě opět raketově přibývá nemovitostí, které jsou pronajímány ke krátkodobému „hotelovému“ ubytování v běžných bytech.

Dagmar Schejbalová autor

Foto: Shutterstock.com V centru Prahy je už každý šestý byt Airbnb Foto: Shutterstock.com

Ubytování AirBnB se, po covidovém útlumu, rychle vrací na obrovské počty. Na Starém městě v centru města je již každý šestý byt provozován coby „hotel-penzion“.

Zdroj: IPR Zdroj: IPR

Situace je alarmující. „Po státu chceme, aby zajistil rovné podmínky na trhu, na kterém se utkávají různí poskytovatelé ubytovacích služeb. To se ale v současnosti neděje. Zatímco my jako provozovatelé hotelů musíme plnit přísné a nákladné regulace (poplatky městu, evidenční a přihlašovací povinnosti, platby daní, nadměrná likvidace odpadu, požární a bezpečnostní standardy, parkování hostů, hluk …), provozovatelé služeb krátkodobého ubytování nemusí. Přitom se už dlouho nejedná o případy, kdy soukromé osoby takto pronajímají svou druhou nemovitost, ale často krátkodobé ubytování poskytují velké subjekty s kapacitou v řádech desítek lůžek,“ vysvětluje Jaroslav Svoboda, majitel skupiny Czech Inn Hotels, která v loňském roce ubytovala 1,5 milionů hostů.

Jeho slova potvrzují data IPR. Přes 80 % bytových jednotek nabízejí hostitelé, kteří poskytují tuto službu hromadně a pronajímají 2 a více jednotek. Jedná se tedy o jakési hotely roztroušené po činžovních domech, které někdo prodává prostřednictvím internetové aplikace. Mnoho takovýchto „podnikatelů“ tak nabízí třeba 10–15 bytů najednou, tedy 60 lůžek a více.

Zdroj: IPR Zdroj: IPR

Jak řeší Airbnb jiné státy? Kdy začne ČR?

Rakouský parlament přijal v roce 2018 nový zákon o ubytování, který se vztahuje právě na pronajímání soukromých ubytovacích prostor přes různé platformy. Tento zákon stanovuje, že pronajímatelé musí mít povolení od místní samosprávy a splňovat veškeré hygienické a bezpečnostní normy. Dále, je vyžadováno, aby pronajímatelé platili daň z ubytování a přihlásili se k místnímu systému evidence hostů. Tento systém bere ohledy také na ochranu sousedů pronajímatelů, kteří si nepřejí žít v domě fungujícím jako hotel. Proto jsou majitelé bytu či domu povinni změnit účel užívání nemovitosti na turistické účely, a musí být také řádně zkolaudovány. Zároveň je nutné mít souhlas majitelů ostatních bytových jednotek v domě. V případě denního podnájmu je třeba také dodržovat pravidla tvorby nájemného, jinak se realizuje výpovědní důvod „využití bytu jeho přenecháním třetí osobě za nepřiměřeně vysokou úplatu“. Hlavní město Rakouska Vídeň je v případě ubytovacích platforem ještě mnohem přísnější. Ve Vídni existují takzvané obytné zóny, kde je Airbnb kompletně zakázané. „Praze by podobné opatření také prospělo,“ komentuje situaci v Rakousku Jaroslav Svoboda.

Zajímavá data vyplývající ze studie IPR Praha

  • V březnu 2023 se v Praze nabízelo 7 930 jednotek Airbnb.
  • Většina nabízených jednotek má dlouhodobě formu pronájmu celého bytu, sektor ubytování pouze formou sdílených pokojů lze v Praze považovat za prakticky neexistující.
  • Téměř 80 % jednotek nabízejí hostitelé, kteří v Praze pronajímají 2 a více jednotek. Na jednoho hostitele připadá pronájem 2,8 jednotek.
  • Nabízené pronájmy se v Praze extrémně koncentrují do centra města. V historickém jádru tvoří nabídky přes 1/10 bytového fondu.

Zdroj dat: Airbnb v Praze: Analýza stavu a vývoje krátkodobého ubytování v soukromí 2018–2023 (IPR Praha, sekce rozvoje města)

Německo vybírá nekompromisně daně, New York AirBnB prakticky zakázal

Nové regulace v Německu přinášejí hostitelům povinnost registrovat své podnikání a získat povolení k pronájmu. Tato povinnost se vztahuje na všechny hostitele, kteří nabízejí ubytování na více než 8 dní během kalendářního roku. Registrace je nutná jak pro pronájem celé nemovitosti, tak i pro pronájem jednotlivých pokojů v nemovitosti, pokud hostitel žije ve stejné budově. Další důležitou změnou je povinnost hostitelů vystavit fakturu svým hostům a odvést daně z příjmů. Tato povinnost se vztahuje na hostitele, kteří přijímají více než 520 eur ročně za pronájem.

Ještě přísněji se postavil letos v září soukromým ubytovacím platformám New York, který prakticky pronájem bytů turistům zakázal. Od letošního září se totiž všichni hostitelé krátkodobých pronájmů v New Yorku musí registrovat u města a nárok na takovou registraci mají pouze ti, kdo na místě, které chtějí pronajmout turistům, prokazatelně žijí. Zároveň musejí být přítomni v momentě, kdy se u nich někdo ubytuje, a limit na počet hostů je stanoven na pouhé dvě osoby.

Články autora Dagmar Schejbalová

Nejnovější články

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...

Nejnovější Analýzy

Cestovní ruch
Udržitelné cestování: Mladí lidé jdou příkladem

Pojem udržitelné cestování zná pouze každý pátý Čech....

Mezi hlavní bariéry pro udržitelné cestování patří časová...

Z výzkumu vyplynulo, že je třeba pojmout problematiku opravdu...

Analýzy
71 % zaměstnanců má zájem se vzdělávat

„V minulosti byly programy školení a vzdělávací kurzy...

„V praxi to znamená, že zaměstnanci mají větší...

Co se týče motivací ke vzdělávání v zaměstnání,...

Co se týká další části průzkumu JobsIndex na...

„Ne všichni zaměstnanci jsou však s přístupem zaměstnavatelů...

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...