Pátek 29. září 2023

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

ikona hodiny29. 6. 2023 08:00

Startupy chtějí více využívat umělou inteligenci

Až 90 % firem, které jsou financované VC fondy, plánuje implementovat generativní umělou inteligenci do svých produktů. 64 % z nich to chce stihnout ještě letos. To vychází z průzkumu společnosti Productboard, který proběhl během dubna a května. Vzorek zahrnul celkem 300 předních manažerů větších či menších společností z portfolií amerických VC fondů jako jsou Bessemer, Dragoneer, Kleiner Perkins a také z klientské databáze firmy Productoboard. V 70 % se jednalo o softwarové či technologické společnosti. Zbylých 30 % činil průřez odvětvími včetně finančnictví, zdravotnictví nebo vzdělávání.

Emil Sedlařík autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Milion uživatelů během pěti dnů – takový úspěch měl ChatGPT ve svých začátcích a  postupem času se jeho zásah jen zvýšil. To samozřejmě vyvinulo tlak na softwarové a technologické firmy, aby generativní umělou inteligenci začlenily do svých produktů. Uvažují o tom nejen mladé startupy, ale dokonce i tradiční společnosti,“ uvádí Daniel Hejl, co-founder a CTO společnosti Productboard.

Na inovacích se nešetří

Většina oslovených společností vyčlenila pro implementaci AI do svého produktu speciální tým, jehož velikost se odvíjí od velikosti dané firmy (ty nejmenší začínají na jednom až dvou zaměstnancích, největší kolem desítky). Přestože více než 30 % firem letos hodlá ušetřit na svých celkových výdajích, 80 % chce do výzkumu a vývoje posílat stejně nebo více peněz. U začínajících startupů se toto číslo vyšplhá na 95 %. 50 % oslovených uvedlo, že výdaje v tomto směru zvýší. Zároveň více než 35 % dotázaných oznámilo propouštění v roce 2023. Týmů zaměřených na výzkum a vývoj se však dotklo výrazně méně než jiných oddělení. Hlavní prioritou těchto týmů jsou inovace, další investiční prioritou je vylepšení produktu a odstraňování technického dluhu.

„Tato čísla dokazují, že řada startupů má od svých produktů velká očekávání a chce skrze jejich úspěch překonat současnou ekonomickou situaci, která není úplně příznivá. Tlak na výzkum, vývoj a především inovace, nebyl nikdy větší,“ komentuje výsledky CEO Productboard, Hubert Palán.

Podle Hejla je důkazem i zjištění, že 10 % firem už s AI v nějaké formě ve svých produktech letos přišlo, dalších 19 % to plánuje v současném kvartálu. „Zdá se, že všechny produktové týmy si správně uvědomují, že konkurenceschopnost v tuto chvíli stojí na pochopení potřeb zákazníků a využití generativní umělé inteligence i ve svůj prospěch,“ dodává Hejl.

Umělá inteligence pomůže roztřídit požadavky zákazníků

AI v rámci vlastního produktu neopomíjí ani Productboard. Ten již vyvinul a zpřístupnil beta verzi systému, který pomůže prostřednictvím umělé inteligence analyzovat feedback zákazníků. Tato funkce, která nyní prochází testováním, by se měla v nejbližších týdnech objevit v aktualizované verzi softwaru využívaného více než šesti tisíci zákazníků z celého světa. Jejím cílem je dát firmám a především produktovým manažerům do rukou mocný nástroj, díky kterému dokáží ještě efektivněji a rychleji pochopit potřeby jejich zákazníků a díky tomu dělat lepší produktová rozhodnutí.

„Kvůli velkému objemu informací je pro firmy stále obtížnější do hloubky porozumět potřebám jejich zákazníků  Smysluplné produkty dokážete vytvořit pouze, když víte, co a proč vaši zákazníci potřebují. Naše nové řešení dokáže automaticky roztřídit zpětnou vazbu ke konkrétním nápadům a následně na základě toho napsat produktovou dokumentaci a zasadit informace do kontextu. Tím produktovým týmům na celém světě ušetří hodiny času. A to je teprve začátek toho, co chceme jako Productboard v AI funkcích nabídnout,“ uzavírá Hejl.

Více o společnosti Productboard

Productboard je online platforma, která pomáhá produktovým manažerům vyvíjet správné produkty na základě potřeb zákazníků a uvést je co nejrychleji na trh. Přes 6 000 produktově orientovaných společností, jako je Microsoft, Zendesk či UiPath, využívá Productboard k pochopení potřeb uživatelů, určení priorit při vývoji a k udržování všech členů týmu v obraze pomocí roadmapy. Nyní již více než čtyřsetčlenný tým pracuje z Prahy, San Francisca, Brna, Vancouveru a Dublinu a stojí za ním renomovaní investoři Dragoneer Investment Group, Tiger Global Management, Index Ventures, Kleiner Perkins, Sequoia Capital, Bessemer Venture Partners, Credo Ventures, Rockaway a Reflex Capital. Bližší informace najdete na www.productboard.com nebo na sociálních sítích pod @Productboard.

Nejnovější články

Analýzy
Umělá inteligence otevírá ve farmacii příležitosti k růstu

Zdravotnictví a farmaceutický průmysl patří už dnes k...

První náznaky toho, že využití umělé inteligence ve...

Partnerství mezi farmaceutickými podniky a společnostmi zaměřenými na...

Umělá inteligence však přináší tradičním farmaceutickým firmám nejen...

Brzdu rychlejšího pronikání AI do farmaceutického průmyslu představují...

Kromě technologických společností se navíc o oblast zdravotnictví...

Trendy
Elektromobilita se pomalu rozjíždí i v Česku

Na akci vystoupili zástupci firem považovaných za lídry...

Elektromobilita je trend, který už pravděpodobně nic nezvrátí....

Francouzská strategie pro příští léta je stát se...

Není to jen nižší kupní síla obyvatelstva, ale...

Pro zásadní změnu ve snižování emisí je třeba...

Stejně jako všechny jiné investice i elektromobilita potřebuje...

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Aktuality
MEWS raketově roste v Evropě

Od svého založení v roce 2012 se Mews...

Mews také nadále spolupracuje s většími řetězci, nově...

„Jsme potěšeni, že naše francouzské portfolio se rozrostlo...

Expertní pohled
Uvolnit podnikatelům ruce

Pane ministře, jak Ministerstvo zdravotnictví pomáhá podnikatelům? Naší...