Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny10. 8. 2023 06:53

Digitální platformy pro stavebnictví přesahují hranice

Nejmodernější arénu v Chorvatsku stavěla digitalizace

Dočká se i český fotbal?

Češi patří k zapáleným sportovním fanouškům. Ať už jde o lední hokej, fotbal, tenis anebo třeba atletiku. Atmosféra, kterou lze zažít na některých stadionech, může být doslova strhující. Přispívají k tomu nejen vynikající sportovní výkony a nadšení diváků, ale také genius loci samotných arén. I ty proto musí čas od času podstoupit nezbytnou rekonstrukci.

Tereza Štosová autor

Foto: PlanRadar Nejmodernější chorvatský fotbalový stadion stavěla digitalizace Foto: PlanRadar

Někdy ovšem nestačí ani ta a vznikají zbrusu nové. Příkladem je právě dokončený domovský stadion FC Hradec Králové anebo chystané sportovní chrámy fotbalové Sparty a hokejové Komety Brno. Každopádně vždy se jedná o specifickou výstavbu spjatou s řadou úskalí včetně nutnosti důsledného dodržování časového harmonogramu. Dokončení je totiž zpravidla vázáno na zahájení nové ligové sezóny. Jak si její start nezkomplikovat, ukazuje aktuální příklad ze zahraničí. Výstavba fotbalového stadionu pro prvoligový NK Osijek byla realizována s využitím přední evropské platformy pro digitalizaci ve stavebnictví PlanRadar a i s její pomocí mohl klub vstoupit do sezóny 2023/2024 včas a s nejmodernějším stadionem v Chorvatsku. Areál navíc splňuje nejvyšší kritéria pro soutěže pořádané Unií evropských fotbalových asociací (UEFA).

Podívejte se na zkušenosti z výstavby stadionu v Osijeku

Opus Arena: digitalizace při výstavbě ušetřila čas i peníze

Fotbalový klub Osijek se nově pyšní nejmodernějším stadionem v zemi s kapacitou 13 005 diváků, doplněným o tréninkové centrum. Nechybí ani 244 sedadel pro osoby se zdravotním postižením, mediální centrum pro až 90 novinářů, 890 parkovacích míst a náměstí v jihovýchodním rohu. To vše na 15,3 hektarech. Výrazným architektonickým prvkem je přesahující střecha s celkovou plochou 20 000 m2. Právě po jejím vnějším obvodu klesají bílé elegantní sloupy až na zem a dotváří celkový pohled na stadion.

„Areál lze v zásadě rozdělit na dvě části. Ta první je přípravná a zahrnuje celkem sedm tréninkových hřišť. Druhá je soutěžní a představuje samotnou budovu arény. Náš tým využíval při dohledu na stavbě ta nejmodernější technická a softwarová řešení. To nám ušetřilo asi 45 minut až hodinu při každé návštěvě na stavbě při evidenci vad a nedodělků. To se na roční bázi ukázalo jako významná úspora času a nákladů. S přihlédnutím k průměrné hodinové mzdě stavebního inženýra jsme díky aplikaci PlanRadar ušetřili přibližně 10 tisíc eur ročně na osobu,“ zdůrazňuje důležitost digitalizace Hrvoje Sučić, hlavní technický dozor ze společnosti Honcho.

Díky svým pokročilým funkcím a možnosti komunikace se zahraničními dodavateli i v angličtině poskytuje aplikace PlanRadar rychlý a transparentní přehled o průběhu výstavby všem zúčastněným stranám včetně investora. Zároveň umožňuje přístup ke kompletním záznamům o zjištěných vadách a nedodělcích, stejně jako jejich postupném odstraňování. „Dříve jsme museli každou jednotlivou vadu vyfotit, popsat a převést do nějakého dokumentu, který bylo potřeba vytisknout a následně doručit zhotoviteli. Naproti tomu v PlanRadaru zůstává komentář o závadě viditelný, dokud není problém vyřešen. Poté se automaticky ukládá do archívu,“ popisuje Hrvoje Domac, stavební inženýr společnosti Honcho, a dodává: „PlanRadar jsme používali každý den. Kdykoli jsme šli na staveniště, vzali jsme si mobilní zařízení s aplikací s sebou. Ta se velmi snadno a prakticky používá, což nám šetřilo spoustu času.“

Světové trendy fotbalu přímo v srdci regionu Slavonie

Nový stadion Opus Arena je v Chorvatsku skutečným unikátem. Má instalované pokročilé systémy a vybavení, ať už jde o dvě velké výsledkové tabule v jihovýchodním a severozápadním rohu či nejmodernější světelné a zvukové systémy. Jedná se o anglický typ stadionu, který nemá kolem hřiště atletickou dráhu, a tudíž tribuny vedou až k samotnému trávníku. Ten je realizován dle současných trendů hybridní formou GrassMax, která posiluje přírodní travní porost vyztuženými syntetickými vlákny, čímž zlepšuje jeho vlastnosti i kvalitu. Stejný typ je nainstalován například na světoznámých stadionech Santiago Bernabéu ve Španělsku, Lusail v Kataru anebo Maracaná v Brazílii. Trávník hlavního stadionu navíc bude vyhřívaný, což platí i pro jedno další z tréninkových hřišť.

„Jako rodák z Osijeku jsem hrdý na to, že naše aplikace byla použita při výstavbě takto významného projektu v srdci regionu Slavonie. Osobně se považuji za velkého sportovního fanouška a už se těším na sledování zápasů NK Osijek na novém stadionu, které jistě pomohou k dalším úspěchům klubu,“ uzavírá Domagoj Dolinšek, zakladatel společnosti PlanRadar.

Články autora Tereza Štosová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Expertní pohled
Evropský průmysl ve světě zítřka: Komu (ne)zvoní hrana?

O rizicích a příležitostech spjatých s probíhající metamorfózou...

V pátečním panelu Evropský (automobilový) průmysl: výzvy a...

„Deglobalizace není v ničím zájmu, mění se ‚jen‘...

Podobně bezpečnostní analytik Milan Mikulecký vzpomněl, že se...

Domácí i zahraniční odborníci otevřeli diskuzi, která významem...

Nejnovější Trendy

Aktuality
Hitem pracovního trhu jsou hotdesky a home office

Generace Z přichází do českých firem a společně...

Kromě práce zajímá generaci Z také prostředí, ve...

Pohled z praxe
Skvělý nápad! Keramorchestr hravě rozezní cihly i střešní tašky

Aby výsledek byl neotřelý, volba padla na stavební...

Ač to zní neuvěřitelně, střešní tašku typu Tondach...

Praxe prověřila keramofon z půlených bobrovek jako životaschopný nástroj,...

Basa tvrdí muziku – toto rčení je založeno...

Ačkoliv to vypadá, že v oblasti keramických střešních krytin...

Ke skladbě moderní střechy patří neodmyslitelně podstřešní fólie,...

Ke společnosti Wienerberger neodmyslitelně patří cihly, k hudební skupině...

Keramorchestr se rozrostl od svého vzniku do velkých...

Trendy
Diverzita, inkluze a energetická efektivita jako hnací síla změn

Podle nových pravidel musí některé společnosti od letošního...

Nový průzkum asociace ABSL ukázal, že diverzita a...

Vedle vynikajících výsledků v S části ESG vykazuje...

V pražském centru inovačních a podnikových služeb SAP...

Ve snaze omezit ekologický dopad a posílit udržitelnost,...

„Inovací, které přispívají k potlačení klimatických změn, vzniká...