Středa 29. května 2024
ikona hodiny13. 9. 2023 06:38

Generace Y a Z má menší zájem o vlastnictví auta či bydlení

Ještě donedávna bylo snem většiny mladých mít vlastní automobil či bydlení. To ale pomalu přestává platit. Důvodů je několik. Od ekonomických, přes ekologické až po změnu preferencí v oblasti kvality života.

Petr Jarkovský autor

Foto: Anytime Generace Y a Z preferují sdílení Foto: Anytime

Jednou z příčin posunu vztahu k vlastnění jsou bezpochyby ekonomické faktory. Mnoho mladých lidí dnes čelí vysokým nákladům na drahý život ve městě, vzdělání i základní životní náklady. Nechtějí se navíc omezovat v oblasti výdajů například za kulturu a zábavu. Investovat do vlastního vozu a jeho drahého provozu pro ně nedává smysl. A našetřit si na vlastní bydlení je pro mnoho z nich nedosažitelné.

Nejde ale jenom o finance, ale i o změny preferencí a životních hodnot. Generace Y a Z se líší od předchozích generací ve svých preferencích ohledně vlastnictví majetku. Mnozí mají větší prioritu v důrazu na životní styl a svobodu než na vlastnění majetku. Neradi se omezují v oblasti práce i místa bydlení. Proto si raději udržují flexibilitu a mobilitu, aby se snadno mohli přizpůsobit měnícím se okolnostem či přicházejícím příležitostem v oblasti práce, operativního stěhování se do jiných měst či států či cestování.

S tím souvisí i kvalita života. „Vlastnictví bydlení a auta může být časově a finančně náročné a může způsobit stres a úzkost. Někteří lidé se mohou rozhodnout pro jednodušší životní styl, který jim umožní více času a energie věnovat se rodině, přátelům, koníčkům či cestování,“ říká psycholožka Mgr. Simona Hřebíčková a dodává: „Generace Z si také více cení svobody a flexibility a upřednostňuje módní trend k nomádskému způsobu života, ve kterém si mohou snadno změnit místo pobytu. A to k motivaci mít například vlastní bydlení moc nenahrává.“

Mladí lidé mají také výrazné ekologické cítění. Rozhodují se i podle toho, jaký má výběr jejich životního stylu dopad na životní prostředí a jak tím sníží svou uhlíkovou stopu. Tomu všemu nahrává i snadnější přístup ke sdíleným službám, například v oblasti sdílených automobilů.

„Sdílená auta v současnosti využívá stále více Čechů. Jedná se většinou o mladé lidi mezi 20 a 30 lety, kteří si nejčastěji pochvalují svobodný životní styl bez nutnosti a komplikací automobil vlastnit a s tím spojené nízké náklady služby. Stále více lidí si také uvědomuje a dokáže si spočítat, že pokud najedou za rok méně než 10 000 km, rozhodně se jim nevyplatí pořizovat si vlastní vůz,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime a dodává: „Náš vozový park tvoří moderní vozy Toyota s hybridním pohonem, který je v současnosti podle nás i ze zpětné vazby zákazníků ideálním řešením. Jedná se o nejefektivnější variantu s jistotou dojezdu, navíc ekologickou. Z našich dat vyplývá, že 52 % jízdy využívají vozy energii, kterou si samy jízdou vytvoří. Respekt k životnímu prostředí je totiž důležitým hlediskem pro generaci Y a Z.“

Tím, jak je pořízení vlastního bydlení stále nedostupnější roste význam nájemního bydlení. Už i v ČR začaly masivněji růst developerské projekty zaměřené na nájemní bydlení. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude nadále růst, především v Praze a dalších velkých městech. Cílovou skupinou je zejména mladá generace, která si nemůže vlastní bydlení dovolit. A také má ráda určitou svobodu, která jí umožňuje se operativně přestěhovat do jiného města či na několik měsíců vyrazit do světa a pracovat na dálku třeba z druhé strany zeměkoule.

Články autora Petr Jarkovský

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Proč se vyplatí jít na vysokou školu?

„Absolventi středních škol stojí před rozhodnutím, zda pokračovat...

Peníze jsou nepochybně silný motivátorem nejen pro mladé...

Vysokoškolákům s ukončeným vzděláním magisterského a inženýrského stupně...

Vztah s člověkem, který umí s vámi do...

„Erasmus je program, díky kterému hranice vlastní země,...

„Úspěšné české i zahraniční firmy nabízejí studentům během...

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...

Expertní pohled
Jak se nestát terčem podvodů

K tématu šedé zóny novodobých investičních příležitostí promlouvá...

Šedá zóna investic se vztahuje k situacím, kdy...

Současný trh investic zůstává víceméně stabilní, i když...

Z některých názorů může vyplývat, že povinnost mít ISIN...

Pro nezkušené investory je důležité dodržovat několik základních...

Pamatujte, že pokud něco zní příliš dobře na...

Bondbot představuje společnost pro emisi dluhopisů, která vznikla...