Sobota 13. července 2024
ikona hodiny9. 1. 2024 08:01

Vegani se ujímají vlády ve vzduchu

Poptávka po rostlinné stravě na palubách letadel Emirates stoupla o 40 %, výrazně roste na linkách do Asie a Afriky

Už 10 let upozorňuje iniciativa Veganuary na výhody veganské stravy. Společnost Emirates tak i díky ní zaznamenala 40% nárůst poptávky zákazníků po rostlinných pokrmech. Aby ji uspokojila, představí ještě letos na palubě letadel a ve svých salóncích řadu novinek a svých 300 veganských receptů obohatí o další pokrmy.

Nina Černá autor

Foto: Shutterstock.com Poptávka po rostlinné stravě na palubách letadel Emirates stoupla o 40 %, výrazně roste na linkách do Asie a Afriky Foto: Shutterstock.com

V minulém roce Emirates naservírovala na palubě více než 450 000 rostlinných jídel (v roce 2022 to bylo 280 000). Spotřeba veganských jídel meziročně vzrostla ruku v ruce s objemem cestujících o 40 %, v některých regionech jej spotřeba dokonce překonala – například v Africe s dodatečným nárůstem o 4 %, v jihovýchodní Asii o 5 % a na Blízkém východě, který vykazuje výrazný dodatečný nárůst o 34 %. K největšímu nárůstu spotřeby veganských jídel došlo v ekonomické třídě, výrazná poptávka pak byla zaznamenána zejména na linkách do Číny, Japonska a na Filipíny.

K rostlinné stravě se hlásí i mnoho členů palubního personálu, pro nějž společnost zavedla veganské stravování v roce 2018. Rostlinné pokrmy jsou k dispozici ve všech letových třídách.

Například ve třídě Economy si zákazníci Emirates mohou pochutnat na cizrnové palačince plněné mrkví, paprikou, houbami a rajčaty, dýňové frittatě s texturou, tofu tikka masala nebo na vydatném dušeném cizrnovém zelí s petrželovou pilaf rýží a baby špenátem. Mezi vynikající veganské dezerty v Economy patří kokosová pěna s mangovým kompotem, vláčný banánový dort s čokoládovou drobenkou nebo šťavnatý čokoládový pudink.

V Premium Economy je to chlebové kari s rýží basmati nebo sytý dušený dýňový kaštan se sladkou tečkou v podobě lehkého čokoládového tofu cheesecake nebo jemného malinového parfaitu s pomerančovým kompotem.

V Business Class cestující ochutnají pečený květák, karamelizovanou hrušku s pestem z libečku nebo hřejivé ragú z asijského tofu a houby shitake se skleněnými nudlemi. Ti, co mají místo na dezert, si mohou pochutnat na tropickém kokosovém ananasovém dortu nebo si dopřát čokoládový cheesecake s doutníkem z tmavé čokolády či jahodový kompot.

Ve First Class čeká na cestující krémový polentový koláč s tymiánovým houbovým ragú a restovaný špenát zalitý bohatým jus z kořenové zeleniny. Další příval sofistikovaných chutí nabídne lilkové kari s rýží a bramborami na kurkumě s příměsí kokosu a mátového čatní. Vytříbené kontrasty dekadentních dezertů nabídne rebarbora s jahodovou Šarlotou, Chantilly krém s malinami nebo teplý čokoládový fondant přelitý slanou karamelovou omáčkou a šlehačkou z kešu oříšků.

V letošním roce Emirates uvede na trh další výběr nových veganských hlavních jídel, například ovocné muffiny či veganskou pizzu a řadu lahodných dezertů včetně čokoládového ořechového dortu, pistáciového malinového dortu a malinového dortu s tonkou.

Veganské pokrmy lze objednat předem na palubě, napřímo ve First Class a také v salóncích Emirates. Zákazníci si mohou veganská jídla objednat na všech letech společnosti Emirates a ve všech cestovních třídách až 24 hodin před odletem.

Nejlepší veganské ingredience z celého světa

Emirates nabízí vysoce kvalitní produkty ze všech koutů světa, například výrobky od kalifornské společnosti Beyond Meat, sójové proteiny od singapurské společnosti Arlene ze Spojených arabských emirátů, lisované tofu Qian Ye z Japonska, organickou hořkou veganskou čokoládu od francouzské společnosti Linnolat, veganský margarín od německé společnosti MeisterMarken, veganskou kari pastu od thajské společnosti Pantai, mandlové mléko Koita z Itálie a mnoho dalších. Společnost také zařazuje do svého menu čerstvou lokálně pěstovanou kapustu a salát z Bustanica – největší hydroponické vertikální farmy na světě, která je investicí společného podniku Emirates Flight Catering. Produkty Bustanica jsou pěstovány bez pesticidů, herbicidů a chemikálií a cestující první a business třídy si mohou v některých pokrmech pochutnat na čerstvé listové zelenině z farmy, včetně hlávkového salátu, rukoly, směsi salátů a špenátu.

Od náboženství po životní styl

Společnost Emirates nabízí veganská jídla již od 90. let 20. století. Zpočátku na specifických trasách, například do Addis Abeba, kde veganská jídla v určitých obdobích roku vyžadují vyznavači etiopské ortodoxní víry, nebo v regionech, kde k rostlinné stravě vybízí více náboženství. V posledních letech však veganská jídla rychle získávají na oblibě i na trasách do USA, Austrálie, některých evropských a asijských zemí. V roce 2022 bylo ve First a Business Class zavedeno zcela nové gurmánské veganské menu, které nabízí ještě větší výběr pro zákazníky společnosti Emirates vyznávající veganský životní styl nebo jednoduše hledající zdravou a lehkou stravu na cestách.

Články autora Nina Černá

Nejnovější články

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Aktuality
Ženy v těžké situaci se mohou rekvalifikovat na IT pozice

Zájemkyně o Digitální akademii od Czechitas se mohou...

Czechitas stipendium se zaměřuje na podporu znevýhodněných žen....

Nejnovější Trendy

Analýzy
Firmy se na nový zákon o kyberbezpečnosti příliš nechystají

Průzkumu se od letošního února do dubna zúčastnilo...

Průzkum také ukázal, že IT experti odpovědní za...

Průzkum se dále zaměřil na rozpočet společností pro...

Pouze 41 % dotázaných firem plánuje využít možnost...

Trendy
Umělá inteligence se čile zabydluje ve firmách

AI může být využita jako virtuální asistent, který...

AI se stává nepostradatelným spolupracovníkem při tvorbě obsahu,...

„Manuálně přepisovat, sdílet a zpětně vyhledávat různé reporty,...

Umělá inteligence může vytvářet obrázky a grafiku na...

AI také hraje klíčovou roli v brainstormingu a...

Aktuality
Nové materiály na bázi podhoubí sklízí úspěch

Soutěž PropTech Innovation Challenge 2024 pořádaná organizací Urban...

„Projekt Mykilia byl opravdu výjimečný a jako nejinovativnější...