Úterý 25. června 2024
ikona hodiny1. 2. 2024 07:09

Emirates se připojila k iniciativě pro nízkouhlíkové investice

Emirates se jako první mezinárodní letecká společnost připojila k iniciativě The Solent Cluster, která se zaměřuje na nízkouhlíkové investice. Tato britská organizace byla založena s cílem snížit emise oxidu uhličitého v průmyslu, dopravě i v domácnostech v oblasti jižního pobřeží Anglie.

Nina Černá autor

Foto: Emirates Emirates se jako první mezinárodní letecká společnost připojila k iniciativě The Solent Cluster Foto: Emirates

The Solent Cluster zaštiťuje mezisektorovou spolupráci mezinárodních organizací, včetně výrobců a strojírenských firem, regionálních podniků a průmyslových odvětví, předních operátorů logistiky, infrastruktury a akademických institucí.

Společnost Emirates se v rámci klastru připojuje k více než 100 členům, vedle zakládajících subjektů Solent Partners (dříve Solent LEP), globálního dodavatele energie ExxonMobil a Southamptonské univerzity. Všichni zakládající členové se podělili o své vize a o to, jak by mohli zajistit stávající pracovní místa a vyrábět nízkouhlíková paliva pro různá odvětví, včetně letectví.

Potenciál udržitelného leteckého paliva

The Solent Cluster má potenciál vytvořit závod na výrobu SAF s odhadovanou výrobní kapacitou 200 000 tun (200 kt) udržitelného paliva ročně. V případě schválení by závod mohl zahájit provoz v roce 2032. Letecké palivo vyráběné v závodě SAF by mohlo snížit emise o 563 kilotun CO2 ročně tím, že by se vyrábělo palivo s o 70 % nižšími emisemi než fosilní kerosin. Stávající potrubní sítě jej mohou dodávat na hlavní letiště obsluhovaná společností Emirates, jako jsou Heathrow a Gatwick.

Dlouhodobá snaha Emirates zajistit SAF vyráběné ve Spojeném království ve spolupráci s Cluster Solent doplňuje několik iniciativ v této oblasti, které letecká společnost oznámila v uplynulém roce.  Navazuje tak na demonstrační lety letadel A380 a Boeing 777 společnosti Emirates, která v roce 2023 vzlétla se 100% udržitelným leteckým palivem. Emirates dále rozšířila své partnerství se společností Neste o dodávkách SAF v letech 2024 a 2025 pro své provozy v Amsterdamu a Singapuru a v říjnu 2023 také poprvé natankovala SAF ve svém dubajském centru pro komerční lety.

Sir Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline, řekl: „Společnost Emirates je hrdá na to, že se může připojit k podobně smýšlejícím organizacím v rámci iniciativy The Solent Cluster. Toto seskupení má silný potenciál pro inovace a výrobu čisté energie a je dalším krokem vpřed na naší cestě k dlouhodobému zavádění SAF v rámci naší sítě. Spolu s ostatními členy se těšíme na to, že budeme moci přispět k tomuto úsilí a zároveň budeme svědky pozitivního dopadu The Solent Cluster na místní ekonomiku, jihovýchodní region a širší průmysl.“

Dr. Lindsay-Marie Armstrongová, docentka strojního inženýrství a vedoucí akademického klastru Solent Industrial Decarbonisation Cluster na Southamptonské univerzitě, dodává: „Solent je každý rok považován za jeden z hlavních zdrojů emisí CO2 energeticky náročných výrobních procesů. Vytvoření klastru pro dekarbonizaci, který zahrnuje veřejný, soukromý a vysokoškolský sektor, je pro tento region velkým krokem vpřed. Umožní zavést udržitelná paliva pro místní dopravu, letectví a lodní dopravu, vytvořit nízkouhlíkovou energii pro vytápění domácností, podniků a veřejných budov a otevřít nové vysoce kvalifikované pracovní příležitosti.“

Články autora Nina Černá

Nejnovější články

Analýzy
Spokojenost zaměstnanců v Česku klesá, globální trend je opačný

Výsledky průzkumu také ukázaly, že ke spokojenosti Čechům...

Průzkum, který se zaměřil na spokojenost jednotlivců s...

Striktně ekonomický aspekt práce sice zůstává pro zaměstnance...

Průzkum podtrhl i rostoucí zájem zaměstnanců o programy...

Trendy
Nelisa snižuje výdaje na online nábor až o 80 %

„Programatické inzerování umožňuje efektivnější a cílenější oslovování pasivních...

„Náš systém pro automatické nakupování inzertních prostorů a...

Pro personalisty využívání Nelisy znamená výrazné ulehčení práce...

Za dobu jejího fungování na trhu Nelisu využilo...

Aktuality
Technologické firmy v ČR ještě posílí

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali...

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky...

Nejnovější Trendy

Trendy
Nelisa snižuje výdaje na online nábor až o 80 %

„Programatické inzerování umožňuje efektivnější a cílenější oslovování pasivních...

„Náš systém pro automatické nakupování inzertních prostorů a...

Pro personalisty využívání Nelisy znamená výrazné ulehčení práce...

Za dobu jejího fungování na trhu Nelisu využilo...

Aktuality
Technologické firmy v ČR ještě posílí

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali...

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky...

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...