Čtvrtek 22. února 2024
ikona hodiny23. 1. 2024 06:50

Komora dohodla sazby za přenos vysílání až do roku 2028

Malé i velké internetové, kabelové a satelitní televize budou v roce 2024 platit Ochrannému svazu autorskému pro práva k dílům hudebním (OSA) měsíční autorskou odměnu za jednoho zákazníka (resp. domácnost) ve stejné výši jako loni. Výhodnější sazby pro své členy – tzv. provozovatele převzatého vysílání – až do konce roku 2028 vyjednala s OSA Hospodářská komora České republiky.

Miroslav Diro Miroslav Diro autor

HK ČR

Foto: Shutterstock.com Hospodářská komora a OSA – Ochranný svaz autorský se dohodly na sazbách za přenos vysílání až do roku 2028 Foto: Shutterstock.com

„V minulém čtyřletém období pro roky 2020–2023 se sazby navyšovaly o inflaci. Pro naše členy provozovatele převzatého vysílání se tak poplatky kvůli vysoké inflaci vyvíjely nepředvídatelně a finančně je velmi zatížily. Dnes jsme proto podepsali novou smlouvu, podle níž se v roce 2024 nebudou zvyšovat sazby poplatků za přenos vysílání o inflaci. Díky tomu naši členové letos ušetří více než deset procent ceny,“ uvedla členka představenstva Hospodářské komory a předsedkyně Sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory Tereza Rychtaříková.

„V průběhu několik měsíců trvajících jednání jsme citlivě vnímali situaci na trhu přenosu vysílání a snažili se vyslyšet poptávku po jisté předvídatelnosti nákladů v delším časovém horizontu. Děkuji zástupcům Hospodářské komory za korektní přístup při společných jednáních, která nebyla vždy jednoduchá. Myslím, že obě strany mohou výslednou podobu dohody považovat za férové nastavení podmínek, které v následujících 5 letech dávají finanční jistotu jak operátorům provozujícím přenos vysílání, tak i našim bezmála 4 milionům zastupovaným autorům hudby a hudebním nakladatelům z celého světa,“ komentoval dohodu předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Zastupování provozovatelů převzatého vysílání Hospodářské komoře umožňuje autorský zákon. Ta se zároveň s kolektivním správcem autorských děl dohodla na zafixování poplatků až do roku 2028. Sazba za přenos pokrývá též licenci pro doplňkové služby a kanály přenášené metodou přímého dodání.

Měsíční autorská odměna za jednoho zákazníka (resp. domácnost) tak bude v roce 2024 činit 6,76 Kč + DPH za přenos vysílání s možností zpětného zhlédnutí (sazba s catch up) a 5,57 Kč + DPH za přenos vysílání bez možnosti zpětného zhlédnutí (sazba bez catch up).

Pro roky 2025 a 2026 se každoročně navýší o 2 % oproti roku předcházejícímu a pro roky 2027 a 2028 se sazba navýší každoročně o 3 % oproti předcházejícímu roku. Základní sazba odměny tak nebude po dobu trvání dohody mezi Hospodářskou komorou a OSA navyšována o míru inflace, jako tomu bylo dosud.

Současné podmínky dohody a dohodnuté sazby pro dalších pět let Hospodářská komora považuje za oboustranně výhodné.

Provozovatelé převzatého vysílání jsou na základě registrace u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání oprávněni přebírat původní televizní vysílání provozovatelů vysílání s licencí, a to jak tuzemských, tak zahraničních, sestavovat programovou nabídku a ty dále v nezměněné podobě nabízet a šířit koncovým uživatelům, třeba domácnostem.

Takovými provozovateli jsou menší operátoři, například PODA nebo WMS Most i operátoři s celorepublikovým pokrytím, například O2, T-Mobile nebo Vodafone nebo také SledovaniTV.

Pokud provozovatel nabízí domácnostem přenos televizního a rozhlasového vysílání po kabelu, přes satelit, prostřednictvím IPTV či jinými technologiemi, je povinen hradit nositelům práv odměnu za užití jejich výkonů a záznamů (včetně audiovizuálních záznamů) prostřednictvím kolektivního správce.

Odměnu hradí operátor kabelové či satelitní TV, IPTV a další nejen za užití zvukových snímků vydaných k obchodním účelům, ale též za užití přenosem vysílání zvukově obrazových záznamů a živě vysílaných uměleckých výkonů.

Dnes uzavřená dohoda se vztahuje na přenos rozhlasového a televizního vysílání prostřednictvím všech technologických prostředků, tedy přes kabel, IPTV, družice a podobně.

Provozovatelé převzatého vysílání hradí poplatky pěti kolektivním správcům. Se dvěma z nich (OOA-S a OAZA) Hospodářská komora uzavřela dohody již v létě minulého roku. Členové Sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory za poslední rok uhradili či uhradí OSA poplatky zhruba ve výši 140 milionů korun. Celkově platba všem kolektivním správcům za rok 2023 převýší 300 milionů korun.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Pohled z praxe
OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových...

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční...

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a...

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už...

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...