Pondělí 15. července 2024
ikona hodiny6. 2. 2024 07:53

Populismus nebo nebezpečná hra?

V posledních měsících se stále častěji množí nápady a aktivity, jejichž cílem je kontrolovat a snad i určovat marže a ceny. Tu má vzniknout aplikace, která po vzoru Řecka bude zveřejňovat prodejní a snad i nákupní ceny zboží, tu se ministři pozice i opozice předhánějí v tom, kdo kde objeví vyšší marži. Co na tom, že marže jedné položky z dvou tisíc o ničem nevypovídá?

Petr Karban Petr Karban autor

Novinář, marketingový expert. Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí jako Creative & Content Director a šéfredaktor několik titulů včetně publicistického portálu KomoraPlus.

Foto: Shutterstock.com Populismus je nebezpečná hra Foto: Shutterstock.com

Marže mínus i plus třeba sto procent je totiž naprosto v pořádku, je výrazem obchodní politiky. A mimochodem, ve všech těchto případech se bavíme o hrubé ziskové marži. Je dobré si připomenout, že taky existuje provozní zisková marže a dokonce čistá zisková marže. Právě ta poslední přitom může být ukazatelem případné nenažranosti vlastníků firem, kteří si pro sebe nechávají ze zisku až moc. Ovšem pozor – co je to moc?

Mnozí se podivují nad tím, že podnikům vzrostly zisky. Podniky bohatnou, zaměstnanci chudnou, hřímá odborář. Jenže z dnešního zisku podniky sanují zítřejší investice. Aby odborář zaměstnanec měl i zítra jistotu práce a výdělku. A investice také rostou, nejsou vůči inflaci imunní.

Odborář se ale nedá: A my jako zákazníci zapláčeme? Nene, jdeme stávkovat za lepší Česko. Odborář zapomněl, že zákazník (většinou) má tu nejsilnější páku: Nekoupit! Trh na to zareaguje, protože trh zákazníka potřebuje. Na to zas zapomněl politik a tak bije na poplach a chce vymýšlet nové zákony a regulace. Divné je, že tyhle momenty, zdá se, nikoho neděsí. Mne tedy ano.

Bylo by možné nad tím mávnout rukou, že je to jen docela primitivní populistický taneček před voliči, ale tak to není. Ona je to po čertech nebezpečná hra – jednak podněcuje blbou náladu, protože prezentuje jen část pravdy, jednak davu předhazuje falešného viníka v podobě nenažraných podnikatelů, zatímco ten skutečný viník se tetelí, protože mít moc a kontrolu nad cenami, to je velmi lákavé sousto.

A mimochodem, k těm populistům – David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, upozornil v jednom ze svých komentářů na zajímavou souvislost: Populisté slibují jednoduché recepty na složité ekonomické, sociální a klimatické problémy. Jejich vůdci tvrdí, že zastupují skutečný, obyčejný lid proti nepoctivým elitám. Zevrubná analýza jedenapadesáti populistických prezidentů a premiérů v letech 1900 až 2020 však ukázala, že HDP jejich zemí je na obyvatele o 10 % nižší oproti zemím a vládám nepopulistickým. A ani nerovnost příjmů se nezlepšila. Jinými slovy, populismus je nebezpečná hra.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Názory

Videa & Podcasty
Jak firemní kultura ovlivňuje zdraví zaměstnanců

1:20 Co je Feel Good Company 2:00 Mají...

Názory
Lze Green Deal s novým Evropským parlamentem zrušit?

Zelená dohoda je shodou 27 členských států na...

Důležité je také lépe monitorovat implementaci Zelené dohody....

Názory
ČNB znovu výrazně snižovala sazby

Rozhodnutí ČNB skutečně nebylo překvapivé. Aktuální inflační ohniska...

Další výhled pro domácí měnovou politiku je tažen...