Středa 24. dubna 2024
ikona hodiny22. 3. 2024 06:28

České firmy se začínají zajímat o GenAI

Se zaváděním jim pomáhá akcelerační program společnosti Eviden

Také české firmy se začínají zajímat o zavádění generativní umělé inteligence do svých procesů. Využívají ji k automatizaci, v průmyslu pak například také k prediktivní údržbě nebo kontrole kvality produktů. Nyní jim v tom pomáhá také Generative AI Acceleration Program společnosti Eviden, na kterém spolupracují také experti z české pobočky Evidenu. Program pomáhá zkoumat možnosti generativní umělé inteligence, rozšiřovat její uplatnění a využívat její potenciál v rámci firmy.

Martina Bolatzká autor

Foto: Shutterstock.com České firmy se začínají zajímat o GenAI Foto: Shutterstock.com

„Využití umělé inteligence je v Evidenu propojeno s oblastí HPC, které se úzce věnujeme. Rozsáhlé superpočítačové clustery totiž potřebují de facto neustálou údržbu, kterou jsme během posledního roku povýšili na prediktivní úroveň. Podobné AI modely se ale dají vytvářet pro jakékoliv stroje, zařízení i celé továrny. Jen je potřeba to dobře nastavit, a právě v tom pomáhá náš AI akcelerační program,“ říká Tomáš Hlavsa z divize Big Data & Security společnosti Eviden, s tím, že výhodou využití umělé inteligence pro automatizaci údržby je jejich přesnost, neunavitelnost i finanční úspora. „České firmy jsou zatím na začátku cesty. Ti, kteří umělou inteligenci využijí včas, mají šanci si vybudovat výraznou konkurenční výhodu. Velký potenciál má AI mimo průmysl třeba i v HR nebo marketingu,“ dodává.

Generative AI Acceleration Program je součástí globální nabídky společnosti Eviden. Program umožňuje podnikům a organizacím využívat komplexní poradenské služby 8 000 odborníků na data a umělou inteligenci, kteří jim na míru podle specifických potřeb a požadavků pomohou sestavit ucelené řešení umělé inteligence, včetně aplikací, orchestrace dat, tvorby modelů, infrastruktury a zabezpečení. Na globálním programu spolupracují také čeští specialisté. Program staví na řadě projektů generativní umělé inteligence realizovaných u různých zákazníků ze všech odvětví a využívá zkušenosti společnosti Eviden s výzkumem a vývojem Gen AI ve spolupráci s předními výzkumnými konsorcii z celého světa.

Z české dílny společnosti Eviden pochází například nástroje jako AI Log Monitoring, který využívá umělou inteligenci k rychlému odhalování problémů v protokolech a navrhování řešení nebo AI Docs Consultant pro k efektivní práci s dokumentací. Nástroj dokáže na základě zadaných otázek získávat relevantní informace z rozsáhlých sad dokumentů a urychluje tak proces vyhledávání informací.

Využití potenciálu generativní umělé inteligence v praxi

Program založený na konzultacích poskytuje zákazníkům především modulární sadu akcelerátorů – předpřipravených návrhů integrovaných řešení dodávaných v podobě kombinace poradenských služeb, nástrojů generativní umělé inteligence, softwaru a hardwaru. Jedná se o následující:

  • Oborově zaměřené akcelerátory nabízí knihovnu předpřipravených osvědčených případů použití a šablon pro rychlou implementaci. Uživatelé mohou využívat asistenci Gen AI při podpoře zákazníků, profilování klientů, správě znalostí a řízení zákaznických kampaní.
  • Akcelerátory pro budování AI poskytují pokročilá řešení pro vývoj a provoz strojového učení, která integrují Gen AI do konkrétních produktů a podnikových procesů. Podniky mohou využívat automatizované generování kódu, vytváření testovacích skriptů a precizní ladění modelů a zajistit transparentnost a etické užívání velkých jazykových modelů (LLM).
  • Akcelerátory pro modely s více než 19 500 odborníky na hybridní cloud poskytují poradenství a vývoj v tzv. hyperscale cloudových prostředích (AWS, Azure, Google) a na hlavních datových platformách (Databricks, SnowFlake aj.). Uživatelé mohou své aplikace generativní umělé inteligence s precizně vyladěnými, na míru vytvořenými modely rozšiřovat do podoby robustních řešení podnikové třídy a dále je obchodně, či průmyslově využívat.
  • Akcelerátory výkonu poskytují podle potřeby dedikovanou infrastrukturu s nízkou latencí, a to jak lokálně, či formou služby – od superpočítačů pro umělou inteligenci enterprise servery v edge prostředích. Podniky mohou využívat unikátní znalosti a zkušenosti společnosti Eviden v oblasti vysoce výkonných výpočetních prostředků pro umělou inteligenci ke zvýšení své výkonnosti.
  • Akcelerátory pro bezpečnost poskytují komplexní bezpečnostní poradenství, integraci a provoz, přičemž využívá zejména externě spravované bezpečnostní řešení Eviden AIsaac Cyber Mesh, které je založené na generativní umělé inteligenci. Uživatelé tak mohou využívat odborné znalosti a zkušenosti expertů Eviden v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Zkušenosti Eviden jsou důkazem, že umělá inteligence se stává nedílnou součástí byznysového prostředí a faktorem, který akceleruje rozvoj firem.

Nejnovější články

Expertní pohled
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru....

Ačkoli Eurostat uvádí rozdíl ve mzdách mužů a...

Povinné reportování čeká od června roku 2027 firmy...

Změnám šel i bez regulace naproti sektor IT...

Náskok mají také společnosti se sídlem v USA,...

Trendy
Rozmar moderního člověka, nebo udržitelnější způsob nakupování?

Stále více zákazníků si zvyklo pravidelně nakupovat potraviny...

Prvním z důvodů, proč může být rozvoz potravin šetrnější...

K udržitelnosti celého nákupního procesu velkou měrou přispívají také...

Počet automobilů na 1 000 obyvatel v České republice neustále...

Trendy
Revoluční služba Office as a service

Program je platformou pro pronájem zcela kompletní kanceláře...

V roce 2024 je společnost U1 odhodlána i...

Nejnovější Trendy

Trendy
Rozmar moderního člověka, nebo udržitelnější způsob nakupování?

Stále více zákazníků si zvyklo pravidelně nakupovat potraviny...

Prvním z důvodů, proč může být rozvoz potravin šetrnější...

K udržitelnosti celého nákupního procesu velkou měrou přispívají také...

Počet automobilů na 1 000 obyvatel v České republice neustále...

Trendy
Revoluční služba Office as a service

Program je platformou pro pronájem zcela kompletní kanceláře...

V roce 2024 je společnost U1 odhodlána i...

Trendy
Skandinávská technologie recyklace plastů ve Slaném

„Cílem těchto setkání je připravit se na termín...

„České firmy zkoumají možnosti recyklace obalových materiálů a...