Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny15. 4. 2024 12:11

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná rally často připomínala technologickou dot-com bubble z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a jaký je možný výhled pro další měsíce?

Kryštof Míšek Kryštof Míšek autor

hlavní ekonom Argos Capital
Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Foto: Shutterstock.com Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku – rekordní kako Foto: Shutterstock.com

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší výkonnost za posledních pět let, podpořenou nadějemi na měkké ekonomické přistání v USA a nadšením z rozvoje umělé inteligence (tzv. „AI“). Index světových akcií MSCI letos posílil o 7,7 %, což je nejvíce od roku 2019, přičemž akcie překonaly dluhopisy s největším rozdílem v jakémkoli čtvrtletí od roku 2020. Index S& P 500 během čtvrtletí uzavřel na rekordní hodnotě hned 22krát. Růst využití umělé inteligence podpořil zisky firem, přičemž např. výrobce čipů Nvidia přidal během prvních měsíců roku více než 1 bilion dolarů na své tržní hodnotě. Nabídková strana ekonomiky nejen v USA tak zažívá za využití AI v soukromém sektoru významný nárůst produktivity práce. Podobně tomu bylo v začátcích využívání internetu v minulosti.

Komoditní trhy rovněž nabídly investorům zajímavé investiční příležitosti. Zlato si připsalo v daném čase 8 % a nyní míří k dalším ziskům. Řada stratégů si v čase trvající inflace, válečného zbrojení, růstu deficitů rozpočtů ve vyspělých ekonomikách, dokáže představit, že kov dojde až k metě 2 500 USD za troyskou unci. Přidávalo také „černé zlato“, které díky probíhajícímu napětí na Blízkém východě a omezení nabídky ze strany kartelu OPEC + atakovalo 90 USD za barel. Kakao atakovalo ceny přes 10 000 USD, což jsou naprosto rekordní hodnoty. Investoři do komodit tak skutečně realizovali rovněž zajímavé zisky.

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových sazeb výrazně změnilo. Na začátku roku finanční trhy uváděly, že existuje téměř 80procentní pravděpodobnost, že americká měnová autorita v prvním čtvrtletí sníží úrokové sazby v USA, a trhy rovněž očekávaly rychlý pokles cenové hladiny. Ani jedno z těchto očekávání se nenaplnilo. Poslední data z trhu práce zůstávají dále mimořádně silná. Výnosy amerických vládních dluhopisů znovu rostou, a to po rekordní tvorbě nových pracovních míst v americké ekonomice (v březnu ekonomika vytvořila přes 300 tisíc pracovních míst). Tzv. úrokové swapy nyní naznačují první snížení sazeb na září z původně plánovaného červencového termínu. V následujícím období se tak může klidně stát, že si trh projde razantní korekcí. Uvědomění, že sazby nepůjdou tak rychle dolů kvůli setrvávající takzvané sticky inflaci, může přimět řadu investorů uzavřít své pozice.

Články autora Kryštof Míšek

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Názory

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...

Analýzy ze Spořky
Posledních deset minut, čipy a negativita

Běžný obchodní den na akciovém trhu (S&P 500)...

Proč jsou politici negativní, zesměšňují protivníky nebo na...

Názory
Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet

Nad očekávání rychlé oživení spotřebitelské poptávky napříč jednotlivými...

V nejbližších měsících by měly výše zmíněné faktory...