Úterý 28. května 2024
ikona hodiny12. 5. 2024 06:12

Do Prahy přijelo více než 1,5 milionu cestovatelů

Do Prahy v prvních třech měsících roku dorazilo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) 1 570 172 cestovatelů, z nichž celou čtvrtinu tvoří domácí hosté. Nejvíce zahraničních turistů přijelo tradičně z Německa (207 257 návštěvníků), Velké Británie (102 138) nebo Itálie (97 114). Stejně tak došlo k nárůstu počtu návštěvníků z Asie, jichž od letošního ledna do metropole přicestovalo již  141 639, což je o 35 procent více než ve stejném období roku 2023. V prvních měsících roku také vzrostla obsazenost hotelů, nejvíce pak v luxusním segmentu a to téměř o třetinu. 

Klára Janderová autor

tisková mluvčí Prague City Tourism

Foto: Shutterstock.com Praha je zase plná turistů Foto: Shutterstock.com

V prvním kvartálu roku i díky Velikonocům, které letos připadly na konec března, do Prahy zavítalo více než 1,5 milionu návštěvníků, což je o 17 % více než ve stejném období roku 2023. Podle dat ČSÚ do metropole přijeli zejména návštěvníci z Česka (372 312 návštěvníků, meziročně + 7 %), za zahraničí pak zejména turisté z  Německa, Velké Británie, Itálie, Slovenska nebo USA.

„Jsem velmi rád, že rozvíjíme udržitelný cestovní ruch, strategicky cílíme na bonitní klientelu a zvyšujeme klientský servis. Naše úsilí se projevuje i v datech, do Prahy míří jiná skladba turistů, kteří se navíc nebojí v metropoli utrácet,“ říká náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil.

Vedle nárůstu počtu cestovatelů z Evropy dochází i ke zvyšování počtu cestovatelů ze vzdálených trhů jako jsou Spojené státy americké (celkem 55 300 návštěvníků, meziroční nárůst o 22 %) nebo Asie (141 639 návštěvníků). Jenom u turistů z Asie jsme zaznamenali 35% navýšení oproti stejnému období roku 2023. Nejvíce přijelo návštěvníků z Korejské republiky (29 152, + 33 % ), Tchaj-wanu (16 864, + 69 %) nebo Číny (16 042, +115 %).

Z Evropských zemí nejvíce narostl počet návštěvníků z Řecka (16 109, meziročně + 72 %) a Španělska (47 174, meziročně + 61 %).

Podle dat STR reportu také došlo ke zvýšení obsazenosti pražských hotelů, kdy se od ledna do března obsazenost pohybovala kolem 60 %. Nejvýrazněji narostla obsazenost u dražších hotelů, a to až o třetinu.

“Díky vzájemné spolupráci v rámci platformy Touchpoint se nám s partnery, jako je Letiště Praha a agentura CzechTourism, daří obnovovat letecká spojení se vzdálenými trhy a motivovat tak cestovatele k návštěvě metropole. To je vidět na aktuálních číslech, kdy se navýšily počty návštěvníků ze vzdálených trhů, jako je Amerika nebo Asie,” uzavírá místopředsedkyně představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová.

Nejnovější články

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Cestovní ruch
Udržitelné cestování: Mladí lidé jdou příkladem

Pojem udržitelné cestování zná pouze každý pátý Čech....

Mezi hlavní bariéry pro udržitelné cestování patří časová...

Z výzkumu vyplynulo, že je třeba pojmout problematiku opravdu...

Cestovní ruch
Hotel není rohlík

O tom na půdě Hospodářské komory v pražském...

Druhým problémem je nedostatek a nízká kvalita personálu....

Poslední část diskuse byla věnována marketingu, v němž stále...