Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny14. 5. 2024 15:29

Výhled pro černé zlato a možný dopad na ceny benzínu

Poslední týdny přinesly korekci cen na trhu s ropou na pozadí určitého zklidnění na Blízkém východě. V polovině uplynulého týdne pak začal trh s ropou znovu růst. Jaký je další výhled pro tuto komoditu? A co můžeme očekávat v rámci cen benzínu v souvislosti s letním cestováním?

Kryštof Míšek Kryštof Míšek autor

hlavní ekonom Argos Capital
Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Foto: Shutterstock.com Výhled pro černé zlato a možný dopad na ceny benzínu Foto: Shutterstock.com

Termínové kontrakty na ropu BRENT, WTI si připsaly v uplynulém týdnu solidní zisky. Ropa našla podporu poté, co se komerční zásoby v USA v prvním květnovém týdnu snížily o 1,4 milionu barelů. Pokles byl překvapením ve srovnání s údaji z průmyslu, které naznačovaly nárůst o 509 000 barelů. Ceny suroviny klesly o více než 7 % od doby, kdy dosáhly svých dubnových maxim, kdy obchodníci zvýšili ceny kvůli obavám z možné války mezi Íránem a Izraelem. Od té doby investoři válečnou prémii z velké části odprodali. Na tento vývoj reagovali rovněž stratégové z bank, jako je Morgan Stanley. Analytici ve své prognózy cen ropy na letošní rok vypustili kvůli snížení rizika prémii až 4 USD za barel. Z pohledu nabídky přitom na trhu přetrvávají dlouhodobé restrikce, které budou držet hodnotu komodity na vyšší úrovni. Podle našich očekávání OPEC+ pravděpodobně prodlouží omezení těžby až do konce roku. To by mělo podpořit trh až 2 miliony barelů denně ve třetím čtvrtletí. Po delší době navíc musí USA doplňovat pravidelně svoje strategické rezervy, Americké ministerstvo energetiky nedávno podalo závaznou nabídku na nákup 3,3 milionu barelů, aby pomohlo více naplnit svoje energetické rezervy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu Times of Israel prohlásil, že návrh na příměří, který Hamás přijal, má sabotovat vstup sil do Rafáhu. Netanjahu uvedl, že návrh příměří je velmi vzdálen životně důležitým požadavkům Izraele. Očekáváme proto, že dobrovolné snižování produkce ropy ze strany OPEC+ a přetrvávající geopolitická rizika udrží spotovou cenu ropy Brent v blízkosti 90 USD za barel po zbytek roku 2024, než v roce 2025 klesne v průměru na 85 USD za barel v souvislosti se zrychlením růstu světové produkce ropy. To by v ČR indikovalo ceny benzínu kolem 41 Kč za litr a v následujícím roce na úrovni 38-39 Kč benchmarkového benzínu Natural 95. I podle stratégů z J.P. Morgan se pomalu blíží nejsilnější část roku, kdy z pravidla ceny ropy prudce rostou pod tlakem poptávky plynoucí z turistického ruchu.

Články autora Kryštof Míšek

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Expertní pohled
Evropský průmysl ve světě zítřka: Komu (ne)zvoní hrana?

O rizicích a příležitostech spjatých s probíhající metamorfózou...

V pátečním panelu Evropský (automobilový) průmysl: výzvy a...

„Deglobalizace není v ničím zájmu, mění se ‚jen‘...

Podobně bezpečnostní analytik Milan Mikulecký vzpomněl, že se...

Domácí i zahraniční odborníci otevřeli diskuzi, která významem...