Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů. Nezaměstnanost se v květnu snížila ve všech krajích a celkově klesla meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 3,6 %. Oproti loňskému květnu se nezaměstnanost zvýšila, ale pouze nepatrně, tehdy činila 3,5 %. Česko má tak nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii, což ovšem působí komplikace firmám, které potřebují nové zaměstnance. Trh práce je v České republice přehřátý, zaměstnanci chybí v řadě profesí a najít kvalifikované pracovníky je pro firmy velmi složité.
Mimo zajištění pracovníků ze zahraničí by řešením pro firmy mohlo být také zaměření se na věkovou kategorii zaměstnanců nad 55 let. Ti představují kvalifikovanou pracovní sílu s rozsáhlými zkušenostmi, často zvládají i cizí jazyky. Jak ale vyplynulo z průzkumu Moore Czech Republic realizovaného letos v dubnu, lidé nad 55 let vnímají svůj věk jako hendikep. 42,5 % respondentů ve věku 55-59 let bylo přesvědčeno o menších pracovních šancích kvůli svému věku, spíše si to myslelo dalších 41,7 %. V kategorii 60-65 let pak o nerovných šancích při hledání zaměstnání bylo přesvědčeno dokonce 50,4 %, spíše si to myslelo 35,6 %.
Zaměstnavatelé navíc neumí tuto kategorii oslovit. Potenciální zaměstnanci ve věku nad 55 let se musí vejít do standardních parametrů zaměstnanecké politiky, které jsou ale většinou nastaveny na věkové kategorie mladších a středních věkových skupin. Firmy už často nabízejí flexibilitu pro zaměstnané matky s dětmi, potřeby zaměstnanců ve věku nad 55 let jsou však jiné. V průzkumu pro Moore Czech Republic 21 % respondentů zmínilo zájem o podporu zdraví a programy na podporu zdravého životního stylu, 28,6 % respondentů ve věku nad 55 let pak uvedlo, že by ocenilo podporu v oblasti zvládání nových technologií, jako je například školení nebo jiná forma vzdělávání zaměřeného na zvládání nejnovějších technologií a digitálních nástrojů. Zájem o vzdělávání potvrzují i květnová data z Úřadu práce. Výrazně roste zájem o rozvoj dovedností v digitální oblasti, ale také počet rekvalifikací. Ten se oproti loňsku navýšil o více než 83 %.
Míra nezaměstnanosti v Česku lehce kolísá vinou sezónních výkyvů, nejedná se však o žádné dramatické změny. V lednu a únoru stoupla míra nezaměstnanosti podle dat Úřadu práce na 4 %, už v březnu se ale začala opět snižovat díky mimořádně teplému počasí. Sezónním pracovníkům, například v oblasti stavebnictví a zemědělství, počasí umožnilo dřívější zahájení prací, lidé se vracejí ke svým živnostem. Nezaměstnanost se tak v březnu snížila na 3,9 %, v dubnu pak na 3,7 %. Nyní se do čísel promítá i zahájení hlavní turistické sezóny. Míra nezaměstnanosti bude v Česku kolísat vinou sezónních výkyvů i v průběhu roku, ale pouze minimálně.