Pondělí 24. června 2024
ikona hodiny10. 6. 2024 16:18

Česká nezaměstnanost je i nadále nejnižší v EU

Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů. Nezaměstnanost se v květnu snížila ve všech krajích a celkově klesla meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 3,6 %. Oproti loňskému květnu se nezaměstnanost zvýšila, ale pouze nepatrně, tehdy činila 3,5 %. Česko má tak nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii, což ovšem působí komplikace firmám, které potřebují nové zaměstnance. Trh práce je v České republice přehřátý, zaměstnanci chybí v řadě profesí a najít kvalifikované pracovníky je pro firmy velmi složité.  

Petr Kymlička autor

partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Foto: Shutterstock.com Česká nezaměstnanost je i nadále nejnižší v EU Foto: Shutterstock.com

Mimo zajištění pracovníků ze zahraničí by řešením pro firmy mohlo být také zaměření se na věkovou kategorii zaměstnanců nad 55 let. Ti představují kvalifikovanou pracovní sílu s rozsáhlými zkušenostmi, často zvládají i cizí jazyky. Jak ale vyplynulo z průzkumu Moore Czech Republic realizovaného letos v dubnu, lidé nad 55 let vnímají svůj věk jako hendikep. 42,5 % respondentů ve věku 55-59 let bylo přesvědčeno o menších pracovních šancích kvůli svému věku, spíše si to myslelo dalších 41,7 %. V kategorii 60-65 let pak o nerovných šancích při hledání zaměstnání bylo přesvědčeno dokonce 50,4 %, spíše si to myslelo 35,6 %.

Zaměstnavatelé navíc neumí tuto kategorii oslovit. Potenciální zaměstnanci ve věku nad 55 let se musí vejít do standardních parametrů zaměstnanecké politiky, které jsou ale většinou nastaveny na věkové kategorie mladších a středních věkových skupin. Firmy už často nabízejí flexibilitu pro zaměstnané matky s dětmi, potřeby zaměstnanců ve věku nad 55 let jsou však jiné. V průzkumu pro Moore Czech Republic 21 % respondentů zmínilo zájem o podporu zdraví a programy na podporu zdravého životního stylu, 28,6 % respondentů ve věku nad 55 let pak uvedlo, že by ocenilo podporu v oblasti zvládání nových technologií, jako je například školení nebo jiná forma vzdělávání zaměřeného na zvládání nejnovějších technologií a digitálních nástrojů. Zájem o vzdělávání potvrzují i květnová data z Úřadu práce. Výrazně roste zájem o rozvoj dovedností v digitální oblasti, ale také počet rekvalifikací. Ten se oproti loňsku navýšil o více než 83 %.

Míra nezaměstnanosti v Česku lehce kolísá vinou sezónních výkyvů, nejedná se však o žádné dramatické změny. V lednu a únoru stoupla míra nezaměstnanosti podle dat Úřadu práce na 4 %, už v březnu se ale začala opět snižovat díky mimořádně teplému počasí. Sezónním pracovníkům, například v oblasti stavebnictví a zemědělství, počasí umožnilo dřívější zahájení prací, lidé se vracejí ke svým živnostem. Nezaměstnanost se tak v březnu snížila na 3,9 %, v dubnu pak na 3,7 %. Nyní se do čísel promítá i zahájení hlavní turistické sezóny. Míra nezaměstnanosti bude v Česku kolísat vinou sezónních výkyvů i v průběhu roku, ale pouze minimálně.

Články autora Petr Kymlička

Nejnovější články

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...

Názory
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku opět poklesla

Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice...

Do důvěry spotřebitelů se pak propisuje i růst...

Trendy
Aplikace pro správu nemovitostí s analytikou v reálném čase

„Vzhledem k tomu, že procesy správy nemovitostí jsou...

Aplikace SWORP Rent umožňuje organizaci nemovitostí do více...

Nejnovější Aktuality

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...

Aktuality
V Praze se konal největší bitcoinový festival v Evropě

V Praze během svého vystoupení mimo jiné představil 21...

Češi si bitcoin opravdu velmi oblíbili. K více...