Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny25. 6. 2024 07:30

Technologické firmy v ČR ještě posílí

Plánovaná obří investice amerického výrobce čipů onsemi pomůže do Česka přitáhnout i další investory z technologických oborů. Už nyní je země preferovanou destinací pro evropské i americké firmy, které zde zakládají svá centra výzkumu a vývoje, inovací či digitalizace. Důvodem je dle nedávného průzkumu ABSL zejména bezpečí a stabilita země a kvalita života, která dokáže přilákat talentované pracovníky z celého světa. Rozhodnutí onsemi je podle asociace ABSL důkazem rostoucí důvěry mezinárodních investorů v Českou republiku. Jen letos dle jejích předpokladů na trh vstoupí nová desítka hráčů, což dále posílí transformaci české ekonomiky a přinese do země řadu kvalifikovaných pracovních míst.

Marta Lipovská autor

Foto: Shutterstock.com Investice onsemi podpoří transformaci České republiky v zemi kvalifikované práce s vysokou přidanou hodnotou Foto: Shutterstock.com

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali výrazný nárůst počtu nových investic v oblasti technologií a digitálních podnikových služeb. Je zřejmé, že si Česko vybudovalo silnou pověst bezpečné, stabilní a odolné země, která umí přilákat nové globální investory. Za poslední dobu lze jmenovat například společnosti Kenvue, Sandoz či Asahi, které zde otevřely svá inovační a digitální centra. Věříme, že investice onsemi atraktivitu České republiky ještě zvýrazní,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL.

Investice onsemi totiž může zemi zajistit schopnost vyrábět kriticky důležité a energeticky účinné čipy, které jsou velmi důležité mimo jiné pro rozvoj umělé inteligence. Ta hraje v inovačních snahách v oboru zcela klíčovou roli. A dokazují to i čísla – 22 % center již umělou inteligenci využívá a 78 % ji testuje nebo ji má nasazenou v pilotním provozu. Centra, která technologii umělé inteligence využívají v širším měřítku přitom rostou dvojnásobným tempem než je oborový průměr.

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky v zemi kvalifikované práce s vysokou přidanou hodnotou. Nás obor vytvoří ročně 20 tisíc nových kvalifikovaných pracovních míst ročně a nyní očekáváme značnou akceleraci. Jsme rádi, že nás Czechinvest a česká vláda podporují jasnou strategií, jak na tyto skvělé nové pozice přilákat mezinárodní talenty z celého světa, nově například umožněním volného přístupu na pracovní trh občanům 9 zemí, a sice USA, Austrálie, Japonska, Izraele, Kanady, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Singapuru a Velké Británie,“ dodává Jonathan Appleton.

Články autora Marta Lipovská

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...