Výrok týdne

„Reflektuji to jako určitou výzvu do budoucna, jakým způsobem případně okomentovávat jednotlivé výjimky a restrikce,“

reagoval v pondělí 22. února na vyjádření Ústavního soudu k uzavření maloobchodu a služeb ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.
Foto: archiv MPO ČR
Karel Havlíček ministr průmyslu a obchodu a současně ministr dopravy České republiky

Poměrně správná reflexe, pane ministře. Jen trochu škoda, že v tomto státě musí vládě Ústavní soud připomínat, že opatření, která významně omezují práva, mají být vždy přesně zdůvodněná a činěná výhradně na dobu nezbytně nutnou. Jinými slovy, že ani vláda si tu nemůže dělat, co si usmyslí…

Petr Karban

„Zítra ho projednáme na vládě, hned ho pošleme do sněmovny, tam to bude v úterý hlavní téma a chtěli bychom ho prosadit ve stavu legislativní nouze,“

řekl v neděli 14. února 2021, po mimořádném jednání vlády, premiér Andrej Babiš o návrhu pandemického zákona.
Foto: archiv Úřadu vlády ČR
Andrej Babiš předseda vlády České republiky

Tak tomu se říká déjà vu, pane premiére... Pravda, 7. května loňského roku, kdy vláda první návrh tohoto zákona projednala a poslala jej do sněmovny, se nepočítalo se stavem legislativní nouze. Tak třeba teď dojdeme dále než jen k rozeslání návrhu poslancům.

Petr Karban

„Očekávám, že budeme muset jednat s Evropskou komisí, uvidíme, jak se to bude vyvíjet, určité obavy mám,“

řekl médiím ve středu 20. ledna ministr zemědělství Miroslav Toman poté, co Polanecká sněmovna schválila povinné kvóty na české potraviny.
Foto: archiv Ministerstva zemědělství ČR
Miroslav Toman ministr zemědělství České republiky

Když pominu zjevnou nesmyslnost kvót na cokoliv, zaujala mne poměrně zvláštní chronologie, pane ministře, nezdá se vám? Nejprve schválíme něco, o čem se domníváme, že to jen tak neprojde a proti čemu dokonce řada států protestuje, a pak se obáváme a očekáváme jednání.

Petr Karban

„Nelze říci, že někdo nevěděl nebo nebyl připraven. Všichni víme už nějakou dobu, protože o tom média informují, že dnes se to stane,“

reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek 15. ledna na námitku operátorů, že extrémní zatížení systému s nimi nikdo neprojednal.
Foto: archiv Ministerstva zdravotnictví České republiky
Jan Blatný ministr zdravotnictví České republiky

Pane ministře, to jste nemyslel úplně vážně, že ne? A jen detail, jestliže jste zmínil počet registrací 78 000 a současně 300 000 odeslaných SMS zpráv, trochu to nehraje. Jedna registrace = dvě zprávy s PIN. Ať počítám jak počítám, vychází mi 156 000.

Petr Karban

Časopis pro členy

4/2021

Hlavním tématem aktuálního dubnového čísla měsíčníku Komora je stavebnictví, kterému se věnuje jak viceprezident HK ČR Michal Štefl, tak prezident Svazu pracovníků ve stavebnictví Jiří... ČÍST VÍCE

Prohlédnout

Užitečné odkazy