Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny20. 12. 2019 10:54

Podnikatelský přehled pro rok 2020

Nenechte se zaskočit

Také rok 2020 bude znamenat pro podnikatele a živnostníky řadu změn. Přinášíme přehled nejdůležitějších novinek, které je čekají v nadcházejícím roce.

Kateřina Kozáková autor

Úřad HK ČR

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Ty zásadní změny se v příštím roce dotknou tří oblastí – odvodů na zdravotní a sociální pojištění, elektronické evidence tržeb a daně z přidané hodnoty.

Sociální a zdravotní pojištění

Jako každý rok i v roce 2020 v důsledku zvýšení průměrné mzdy v národním hospodářství dojde i ke zvýšení minimálních záloh na povinné pojistné, a to na sociální i zdravotní pojištění.

Pokud platíte minimální zálohy na důchodové pojištění, tak po podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ (tj. až po podání daňového přiznání) se vám zálohy zvednou na částku 2 544 Kč. Splatnost záloh je již od letošního roku celý měsíc, takže pokud platba správě sociálního zabezpečení dorazí kdykoli během konkrétního měsíce, nebudete penalizováni ani platit úrok z prodlení. Pokud platíte vyšší zálohy než minimální, upravíte jejich výši až po podání daňového přiznání a Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.

V případě, že se účastníte dobrovolného nemocenského pojištění, upozorňujeme, že od 1. 7. 2019 se snížila sazba nemocenského z 2,3 % z vyměřovacího základu na 2,1 %. Minimální záloha pro rok 2020 bude činit 183 Kč měsíčně.

Zálohy na zdravotní pojištění se zvýší již od 1. 1. 2020, pokud platíte zálohy v minimální výši, je třeba od ledna 2020 platit měsíční zálohu 2 352 Kč. Pokud platíte vyšší zálohy než minimální, upravíte jejich výši až po podání daňového přiznání a Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.

Elektronická evidence tržeb – EET

Nejdůležitější změnou v oblasti EET je, že od 1. 5. 2020 budou EET podléhat již všechny tržby z podnikání, které probíhají v hotovosti. Elektronická evidence tržeb se bude vztahovat na všechny oblasti podnikání (na všechny řemeslníky i osobní služby – například kadeřnické a kosmetické služby) s několika málo výjimkami. EET se nebude týkat například subjektů hospodařících s veřejnými prostředky (obce, kraje, příspěvkové organizace), regulovaných odvětví (finanční instituce, energetika, poštovní služby), telekomunikačních služeb, hazardních her, obchodní letecké dopravy, nevidomých poplatníků, provozování sociálních služeb a předvánočního prodeje ryb v období od 18. prosince do 24. prosince.

Novinkou v zákoně o EET je tzv. zvláštní režim evidence tržeb. Je určen pro drobné živnostníky, kteří podnikají sami či s nejvýše dvěma zaměstnanci a mají hotovostní příjmy do 600 tisíc korun ročně. Ti se mohou rozhodnout, zda budou evidovat tržby online nebo na papírových paragonech vydávaných zdarma finančním úřadem. Pokud se rozhodnou pro papírové paragony, pak jednou za čtvrt roku zašlou finančnímu úřadu formulář s údaji o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek.

Stejně jako u prvních dvou vln získají poplatníci, kterým vznikne povinnost evidovat tržby, možnost uplatnit jednorázovou slevu na dani z příjmů fyzických osob, a to až ve výši 5 000 Kč. Lze tak kompenzovat náklady, které vznikly v souvislosti se vznikem evidenční povinnosti.

Daň z přidané hodnoty  – DPH

Stejně jako u EET i u DPH dojde ke změně k 1. 5. 2020. Vláda již při zavedení první vlny EET snížila DPH u stravovacích služeb z 21 % na 15 %. A na jaře 2020 se sazba DPH u stravovacích služeb ještě sníží, a to na 10 %. V současnosti byl Poslaneckou sněmovnou schválen tzv. daňový balíček, který zvyšuje spotřební daň z lihu, ale toto zvýšení se nebude týkat piva a u točeného piva dojde v květnu i ke snížení DPH na 10 %. Kdo nebude pít tvrdý alkohol a bude pít pivo, ten ušetří na daních, stejně tak ten, kdo bude pít kohoutkovou vodu, protože vodné a stočné budou také v sazbě 10 %. Na druhou stranu, když si dáte pizzu v restauraci, zaplatíte DPH 10 %, když si ji necháte přivézt domů, tak 15 %.

DPH bude snížena na 10 % u těchto výrobků a služeb:

  • domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany
  • stravovací služby a podávání nápojů vč. točeného (sudového) piva
  • vodné a stočné
  • služby čištění vnitřních prostor a mytí oken prováděné v domácnostech
  • opravy obuvi a kožených výrobků
  • opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků
  • opravy jízdních kol
  • kadeřnické a holičské služby
  • půjčování nebo nájem knih
  • knihy, e-knihy a audioknihy

Nejnovější články

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji

V praxi se s využitím různých slev a...

Na první pohled se může zdát, že omezení...

Expertní pohled
Digitalizace v rámci nového stavebního zákona je příležitostí

Celý systém čekají velké změny včetně přechodu na...

S digitalizací systému úzce souvisí zavedení Portálu stavebníka,...

Expertní pohled
Češi zůstávají v Česku, ve světě touží po tichu

Češi nyní tvoří 56 procent všech turistů v...

Z cestovatelů jsou čím dál tím častěji gurmáni....

Tak zvané silent travel se stává jasným trendem...

Jednotlivý provozovatelé jdou s dobou ale i v...