Neděle 26. května 2024
ikona hodiny7. 5. 2024 06:36

V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem

Boston, Toronto, Chicago a Seattle. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vedl rekordní podnikatelskou misi do USA a Kanady, které se zúčastnilo téměř 70 zástupců českých společností a startupů. Na Harvardu vystoupil na téma energetické bezpečnosti, s vedením významných společností jednal o investicích v České republice a v rámci politických jednání diskutoval o prohloubení vzájemné hospodářské spolupráce. Na byznysových fórech a dalších akcích pak představil české firmy a jejich potenciál.

Vojtěch Srnka autor

MPO

Foto: Shuttewrstock.com Boston, Toronto, Chicago a Seattle. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vedl rekordní podnikatelskou misi do USA a Kanady, které se zúčastnilo téměř 70 zástupců českých společností a startupů Foto: Shuttewrstock.com

„Když jsem se bavil na cestě zpět s účastníky podnikatelské mise, tak jsme se jednoznačně shodli na tom, že se nejednalo pouze o největší delegaci do USA a Kanady v historii Česka, ale také o jednu z těch nejvíce úspěšných. Podařilo se nám propojit desítky firem, posunout dopředu stávající projekty a otevřít nová témata. Naše firmy a startupy mají v oblastech, jako jsou inovace, IT, kybernetická bezpečnost nebo biotechnologie co nabídnout, proto jsem rád, že je o ně jak v USA, tak Kanadě, velký zájem,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který s podnikateli během pracovní cesty navštívil Boston, Toronto, Chicago a Seattle.

Jako první v Bostonu jednal ministr s vedením společnosti Thermo Fisher o rozšíření investice v Brně, kde firma vyrábí elektronové mikroskopy a spektrometry využívané v medicíně. „Diskutovali jsme o výstavbě nové haly a vývojového centra, která může vytvořit až tisíc nových pracovních míst a posílit tak pozici Česka na světových trzích v oblasti polovodičového průmyslu a vývoje nových materiálů,“ vysvětluje Síkela, který se v Bostonu sešel také se zástupci MIT, kde probrali již fungující fond MIT Czech Republic Seed Fund, který ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR finančně podporuje spolupráci českých a amerických vědců, a další možnosti rozvoje spolupráce.

Nechyběla ani návštěva nejstarší univerzity v USA. „Na Harvardově univerzitě jsem před akademiky a studenty mluvil o tom, jak jsme se dokázali zbavit závislosti na ruských energetických surovinách. Hovořil jsem také o tom, jak Česku pomáhá spolupráce se Spojenými státy. V té je třeba pokračovat, velký potenciál vidíme v rozvoji malých a středních reaktorů, polovodičového průmyslu, baterií nebo vodíku,“ říká ministr.

„Podnikatelské mise, a především ty vedené ministrem, jsou důležité nejen z hlediska posilování našich zahraničně-obchodních vztahů, ale také pro podporu českého exportu a otevírání dveří českým firmám v zahraničí. Zkušenost nám ukazuje, že správně zacílené mise skvěle fungují i na náročných trzích jako jsou právě Spojené státy či Kanada. V neposlední řadě se objevují velmi zajímavé nápady na spolupráci vycházející z interakce velké skupiny byznysově orientovaných lidí na palubě letadla,“ dodává vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu David Müller, který má na MPO na starosti podporu exportu.

V Torontu ministr jednal s ministryní pro malé podniky provincie Ontario Ninou Tangri. Probrali podporu malých a středních podniků, možnosti rozvoje spolupráce v AI, chytré mobilitě a dalších, včetně možnosti posílení česko-kanadských ekonomických vztahů prostřednictvím obchodních misí do ČR. České firmy představily své projekty kanadským partnerům na startupové akci, která se konala v MaRS, jednom z největších a nejúspěšnějších startupových inkubátorů v Severní Americe. Ve spolupráci s agenturami CzechInvest a CzechTrade se budou vytvářet programy šité na míru potřebám českých startupů, aby byla zajištěna jejich lepší podpora na severoamerickém trhu.

„Konzultace s firmami nám ukazují, že se Spojené státy dostávají do popředí zájmu českých exportérů. Také proto posílíme působnost CzechTrade v tomto teritoriu otevřením nové kanceláře v Silicon Valley, které je příležitostí právě pro startupové a vysoce inovativní firmy. Od loňského roku jsme podporou pro firmy i v texaském Austinu, a kromě těchto nových destinací se exportéři mohou obracet na zástupce CzechTrade stávající kanceláře v Chicagu a sdíleného zastoupení s agenturou CzechInvest v New Yorku a San Franciscu. Servis českým firmám poskytujeme i na sousedním vyspělém kanadském trhu prostřednictvím kanceláří v Calgary a Torontu. Synergická spolupráce s CzechInvestem velmi dobře zafungovala při podílení se na organizaci této mise, kdy obě agentury společně zajistily pitch events pro startupy v každé navštívené destinaci, na kterém se místním partnerům prezentovalo přes 20 českých startupů a vysoce inovativních firem,“ uvádí generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

„Je povzbudivé vidět, jak české firmy a startupy v oblastech inovací, IT, kybernetické bezpečnosti a biotechnologií získávají pozornost jak v USA, tak v Kanadě. Tento rostoucí zájem svědčí o síle a konkurenceschopnosti českého podnikání na mezinárodní scéně. Naše technologické a inovační kapacity oslovují zahraniční partnery a investory a otevírají nové možnosti spolupráce. Společně s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Janem Rafajem jsme měli tu čest představit také potenciál českého podnikání a navázat užitečné kontakty, které budou sloužit jako základ pro další spolupráci mezi českými a severoamerickými partnery,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal. Právě CzechInvest asistoval od svého založení u více než 270 investičních projektů z USA a Kanady za částku přes 100 miliard korun, které v Česku vytvořily téměř 50 tisíc nových pracovních pozic.

V Chicagu ministr jednal o příležitostech pro byznys, které se tam nabízí v tradičně silných oborech jako automobilový průmysl či strojírenství, ale také díky jednomu z nejlepších startupových ekosystémů v USA. Spolupráce pro české firmy se nabízí také v moderních zdravotnických technologiích či smart mobilitě. Ministr se také setkal se zástupci početné české komunity v Chicagu, s představiteli místních úřadů a institucí včetně World Business Chicago, největší místní byznysové organizace, která má na starosti lákání zahraničních investorů.

Ministr se v Chicagu sešel i se zástupci firmy onsemi. „Poprvé jsme se sešli loni v Silicon Valley. Od té doby proběhlo několik setkání v Česku a nyní i v Chicagu. Takto intenzivní spolupráce má dobrý důvod. Cílem je přivést do Česka investici, která výrazně posílí naši soběstačnost ve výrobě čipů a stane se tak jednou z nejvýznamnějších v moderní historii. Naše setkání v Chicagu nás v tomto směru opět posunulo dál,“ říká Síkela.

V Seattlu ministr jednal se zástupci společnosti AWS. Ta spolu se svou mateřskou společností Amazon patří mezi deset největších investorů v České republice. Kromě svých vlastních aktivit se společnost věnuje podpoře startupů a rozvoji dovedností v oblasti cloudových služeb a AI. „Náš společný zájem podpory malých a středních podniků jsme stvrdili již minulý rok podpisem memoranda. Při jednání s viceprezidentem AWS Michaelem Punkem jsme tak již mohli jednat o nových projektech spolupráce v Česku,“ dodává Síkela.

Články autora Vojtěch Srnka

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...