×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 8. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny26. 4. 2020 04:46

Nečekejte okamžité výsledky

Jak vybrat kvalitní marketingovou agenturu či freelancera – díl III.

Jak mezi stovkami marketingových agentur a freelancerů najít toho správného a kvalitního marketingového dodavatele a specialistu? Potřetí a naposledy se vracíme k tématu praktickými a užitečných tipy prověřenými vlastní praxí. Mohou vám pomoci usnadnit obtížný výběr.

Zbyněk Hyrák autor

specialista na výkonnostní marketing, PPC kampaně a webovou analytiku, www.optimalizovany-web.cz

Občas se u klientů, kteří za mnou přijdou s velmi malým rozpočtem, dozvídám, že jim dřívější nepoctivý marketingový dodavatel jeden měsíc upravil cenu za proklik na nižší hodnotu a druhý měsíc ji vrátil na původní stav, třetí měsíc opět snížil na nižší hodnotu a následující měsíc opět vrátil na výchozí stav. Je zásadně důležité s marketingovým dodavatelem komunikovat, aby vám veškeré úpravy a změny byl schopen opodstatnit a zdůvodnit. Pokud jen provádí změny bez hlubší úvahy a důvodu, zbystřete. Vše by mělo dávat smysl a být odůvodnitelné.

O dobrých se ví

Kvalitní marketingová agentura či freelancer jsou obvykle veřejně známí, přednášejí, publikují články… Zkrátka, v odborných kruzích se o nich ví. Na kvalitní marketingovou agenturu či freelancera proto občas narazíte, když čtete jeho článek na blogu, či ho poznáte na nějaké konferenci nebo přednášce. Špičkoví odborníci se snaží předávat své znalosti i zkušenosti dále, a to nejen na konferencích, ale i v odborné komunitě aktivně přispívají v různých diskuzích, či si navzájem pomáhají a podporují se. Pokud takového partnera máte, je to skvělé, máte dobře našlápnuto!

Samozřejmě nekvalitní agentury či freelancery můžete potkat všude, ale pokud jsou veřejně známí, pohybují se v odborné komunitě, publikují články na blogu či se účastní přednášek a workshopů, které vám dávají smysl, tak je menší šance, že se spálíte. I když ta šance možného zklamání tu je vždycky, tomu se nejde v podnikání vyhnout.

Skrytý potenciál

Občas se také může stát, že objevíte skrytý potenciál ukrytý i mezi méně známými odborníky. Přece jen, někteří jsou spíše introverti, neradi hovoří před publikem, mají trému, ale svou práci dělají neuvěřitelně skvěle. Jen se o nich v odborných kruzích tolik neví či veřejnosti nejsou tak známí. Jestliže vás svým přístupem zaujmou, zkuste jim dát šanci, i s nimi můžete objevit neotřelý způsob marketingu, který vaše konkurence doposud neobjevila.

V oblasti marketingu, online marketingu či PPC kampaní a SEO neexistují žádné záruky, je proto třeba dát na svůj instinkt, skvělé doporučení a reference. Nevěřte proto marketingovému specialistovi, který vám slíbí okamžité výsledky. Ani důslednými požadavky na kvalitu se nemusíte vyhnout tomu, že narazíte na někoho nekvalitního a nespolehlivého. Následující postřehy vám však mohou snížit riziko špatného tahu.

Kontakty napoví

Na co se ještě často zapomíná? Na podrobné kontakty! Vybrali jste skvělou agenturu či freelancera, má perfektní reference, ale neuvádí na sebe bližší kontakt, pouze anonymní poptávkový formulář? Správná agentura či freelancer se nebojí jít s kůží na trh a vždy na sebe uvede kontaktní jméno, e-mail, telefon, ideálně i fotografii, abyste věděli, s kým budete hovořit a komunikovat.

Vždy byste proto měli mít jistotu, že oslovíte někoho konkrétního, kdo se vám bude věnovat a budete vědět, kdo se bude vaší poptávkou zabývat. Bezejmenné kontakty na důvěře nepřidají, proto vždy vybírejte pečlivě a oslovte ty, kteří se vám rádi představí nejen v kontaktech, ale i napíšou pár slov o sobě v sekci O nás. V níže uvedeném obrázku se můžete klidně ode mne inspirovat. Přijde vám osobitější? Návštěvníkům mých stránek také.

A samozřejmě – reference!

Také dáte na doporučení ostatních, na jejich zkušenosti a pocity, jak se jim spolupráce líbila? Tak nezapomeňte na reference. Pečlivě je čtěte a hlavně ověřujte jejich pravost. Opravdu totiž nestačí, když si marketingová agentura či freelancer uveřejní na svém webu pouze loga firem, se kterými spolupracovali, nebo anonymizovaná jména referujících zákazníků typu František N. bez dalších údajů a podrobností o marketingové zakázce.

Pročtěte si, jak spolupráce probíhala, jaké měla výsledky a zda byli se spoluprací spokojení. Je to nezbytné minimum, které můžete udělat. Světoznámá loga vám o povaze a kvalitě služeb nic konkrétního neřeknou, doptejte se tedy u svých marketingových dodavatelů na bližší podrobnosti. V rozhodování vám mohou pomoci i certifikace a partnerství s různými nástroji a platformami, s nimiž mají ověření a certifikovaní specialisté bližší zkušenosti. Například Google nabízí certifikační program Google Partners, u Seznamu najdete program Seznam.cz — Ověřené agentury a Freelanceři, Heureka nabízí program Heureka partneři, Shoptet nabízí svůj program Shoptet partneři, v administraci Eshop-Rychle.cz najdete sekci Konzultanti, Collabim má Certifikované specialisty Collabim, SEMOR nabízí Certifikaci SEMOR… Možnosti, jak se přesvědčit, tedy existují. Využijte je. Kvalitní marketing vám přinese výsledky.

Nejnovější články

Analýzy ze Spořky
Česko je v pasti ekonomiky středních příjmů

Dominantním příběhem české ekonomiky posledních třicet let je...

Tři čtvrtiny našeho konvergenčního úsilí nicméně proběhly v...

Česká ekonomika, podobně jako ostatní státy, byla od...

Jsme tedy ve stavu, kdy Jsme tedy ve...

Analýzy
Digitalizace českého stavebnictví prochází zlomovým rokem

Zatímco digitální inovace se v mnoha oborech hospodářství...

Zajištění rychlejšího a transparentního stavebního řízení se stalo...

Plynulost a rychlost stavebního řízení musí zajistit funkční...

Pro úspěšné fungování digitalizace stavebního řízení existují určitá...

Firmy ve stavebnictví rozvíjejí řadu procesů digitalizace interních...

Soukromý sektor má před státní správou viditelný náskok,...

Výhodou vypisování projektových zakázek v režimu BIM je...

„Ministerstvo dopravy, ale i celý rezort dopravy se...

Trendy
Ve facility managementu hraje ESG stále důležitější roli

„Od roku 2024 má vstoupit v platnost směrnice...

S tím, jak se nemovitosti pronajímají, byly nedávno...

Jakmile si společnost pořídí například novou vzduchotechniku, musí...

Směrnicemi se provozovatelé budov budou muset řídit také...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Češi při rekonstrukcích řeší hlavně kvalitu materiálu

„Zdicí materiál pro stavbu nebo rekonstrukci řeší či...

Češi si obecně velmi cení vysoké kvality obvodového...

Expertní pohled
ENERGY OR DIE: Velký audit (nejen) evropské energetiky

Na začátku byla… energie! Spoléhat se na to,...

Akce Ruska a různé reakce na ně opět...

Pokud na věci nahlédneme jakýmkoli jiným prizmatem než...

Česko dnes spoléhá z 37–40 % na energii,...

Podobná změna v přístupu k tomu, co bylo...

Expertní pohled
Transformace energetiky nesmí znevýhodnit podnikatele

Předseda Sekce Hospodářské politiky HK ČR Filip Dvořák...

Zástupci těžařů v této souvislosti zároveň upozornili, že...