Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Hned zkraje třetího mandátu se chci zaměřit hlavně na pomoc podnikatelům po koronakrizi, uvedl na 32. sněmu Hospodářské komory v pražském konferenčním centru O2 Universum prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, kterého delegáti znovu zvolili do funkce. Dosavadní prezident ve volbách získal 171 hlasů, pro Bořivoje Mináře jako druhého kandidáta hlasovalo 80 delegátů.
Tématem volebního sněmu byla zejména situace okolo následků pandemie koronaviru a možnosti pomoci podnikatelům, které preventivní opatření nejvíce zasáhla. Právě i kvůli nim se letošní sněm o dva měsíce posunul.
„Jasnější data o tom, jak na tom ekonomika po covidu je, dostaneme na podzim. Většina firem se nicméně s poklesem cash-flow dokázala vypořádat díky vlastním rezervám, brzy jim ale dojdou vlastní zdroje. Větší počet podniků se ocitne v problémech, kvůli čemuž dojde k růstu nezaměstnanosti. Od státu ale už nemůžeme čekat další plošnou pomoc a musíme se zaměřit na soukromé investice a selektivní podporu firem,“ sdělil Vladimír Dlouhý během svého projevu k delegátům sněmu.
Určující bude podle jeho slov také další epidemiologický vývoj, ekonomická situace v hlavních partnerských zemích, vládní hospodářská politika i schopnost podnikatelů se v nastalé situaci dobře zorientovat.
Hlasy delegátů 32. sněmu Hospodářské komory obměnily také složení prezidia, které doplnily tři nové tváře. Ke stávajícím viceprezidentům Romanu Pommerovi a Michalu Šteflovi přibily také Tomáš Prouza, Radek Jakubský a Zdeněk Zajíček.
Radek Jakubský (224 hlasů delegátů)
Podílí se na vedení rodinné firmy PROMA REHA, která 30 let vyrábí zdravotnický nábytek a vybavení, které vyváží do více než 60 zemí světa. V posledních letech byl aktivním členem představenstva Komory a předsedou představenstva KHK Královéhradeckého kraje. Jako nově zvolený viceprezident se chce Radek Jakubský věnovat zahraničním trhům a pomoci českým firmám proniknout se svým zbožím či službami do ciziny. „Své zvolení beru jako obrovský závazek pro další práci v Komoře. Chci se zaměřit na podporu malého a středního podnikání a také tuzemského průmyslu,“ říká.
Tomáš Prouza (222 hlasů delegátů)
Od roku 2018 je prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu, který je začleněným společenstvem Hospodářské komory. V letech 2014–2017 byl státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády a zároveň v letech 2016–2017 koordinátorem digitální agendy ČR. „Svaz obchodu a Komora dokázaly, že umí společně velmi dobře fungovat. Dokázali jsme spolu u vlády vyjednat řadu důležitých opatření, bez kterých by situace podnikatelů byla výrazně horší, než je dnes. Kromě obchodu a cestovnímu ruchu se chci věnovat zdravotnictví, protože se ukázalo, že právě postup zdravotnictví a hygieniků může být stěžejní proto, jak rychle se zotaví naše ekonomika po covidu,“ uvedl po svém zvolení.
Zdeněk Zajíček (182 hlasů delegátů)
Od roku 2016 prezidentem ICT Unie, která je začleněným společenstvem Hospodářské komory. Během své kariéry se věnoval digitalizaci státní správy a je mj. spoluautorem konceptu datových schránek, systému CzechPoint a duchovní otec Právního elektronického systému. Ve funkci viceprezidenta se chce nadále věnovat digitalizaci i omezování byrokracie: „Koronakrize jasně ukázala potřebu digitalizace a my musíme být připraveni. Dále nás stále trápí oblast legislativy a byrokracie, kde skutečně potřebujeme změnit náš právní řád tak, aby byl srozumitelný a přehledný pro podnikatele i běžného občana. Doufám, že se s vládou podaří dotáhnout spolupráci na projektu PES.“
Michal Štefl (162 hlasů delegátů)
Svoji funkci viceprezidenta Komory na pražském sněmu obhájil dosavadní člen prezidia Michal Štefl, který má dlouhodobě v gesci obory stavebnictví a dopravu. Těmto odvětvím se věnoval i během své profesní kariéry, kdy dlouhé roky vedl jednoho z lídrů tuzemského stavebnictví – firmu OHL ŽS. „Rád bych z pozice viceprezidenta pomohl prosadit účast českých firem u takových projektů, jako jsou vysokorychlostní tratě nebo výstavba jaderných bloků. V neposlední řadě se chci věnovat klíčovým oblastem vědy, výzkumu a inovací,“ sdělil.
Roman Pommer (158 hlasů delegátů)
Dosavadní viceprezident a zároveň prezident Cechu obkladačů Roman Pommer se v dalším působení v prezidiu Komory hodlá věnovat zejména řemeslu. Pozvednutí jeho prestiže v očích dětí, jejich rodičů i veřejnosti. S tím se pojí velké téma nedostatku technicky zručných zaměstnanců, který tuzemské firmy trápí dlouhodobě. „Vždy bylo a bude mou snahou pozvednout řemeslo, aby se u nás nepoužívalo jako sprosté slovo. Mým hlavním cílem je dotáhnout koncept mistrovské zkoušky a také chci pomoci postavit tým, který bude reprezentovat ČR na soutěži řemeslných talentů Euro Skills,“ řekl ke svému zvolení.
Pro soukromou investiční aktivitu bude důležitá také konkrétní podpora start-upů a malých, mladých firem. „Podporujeme kapitálovou podporu startupů v první fázi jejich vývoje tak, jak to připravuje NERV. Významnou roli bude hrát i spolupráce těchto fondů, soukromého kapitálu a univerzit. Stejně tak považujeme za důležité aktivně postupovat při zřízení Národní rozvojové banky, která by překonala dosavadní roztříštěnost státních finančních institucí. Pozitivních příkladů máme v okolních zemích víc než dost,“ zmínil.
Dlouhý pro menší firmy mimo jiné požaduje zavést také režim placení DPH z uhrazených faktur. „Právě tyto firmy se dostávají do finančních problémů, když mají uhradit daň z poskytnutého zboží nebo služby, aniž by za ně dostala zaplaceno. Alternativou je zavedení tzv. plošného reverse charge, podmínkou ale je, aby takové přenesení daňové povinnosti fungovalo v ČR dlouhodobě, nikoliv jen do poloviny roku 2022,“ dodal.
Změnami prošlo také složení představenstva Hospodářské komory. Jeho nové složení přinášíme níže.
Všeobecná sněmovna
Martin Bauer Krajská hospodářská komora Libereckého kraje
Filip Dvořák Hospodářská komora Praha 1
Miroslav Dvořák Jihočeská hospodářská komora
Ivana Chottová Krajská hospodářská komora Střední Čechy
František Jochman Krajská hospodářská komora Ústeckého kraje
René Kolek Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje
Jan Matějíček Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje
Jan Mraček Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje
Vítězslav Paděra Krajská hospodářská komora Pardubického kraje
Martin Plachý Krajská hospodářská komora Kraje Vysočina
Luděk Rychtar Krajská hospodářská komora jižní Moravy
Bohuslav Švamberk Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje
Robert Zatloukal Krajská hospodářská komora Zlínského kraje
Zdeněk Židek Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji
Sněmovna společenstev
Pavel Barák Asociace českých herních vývojářů
Pavel Březina Svaz českých a moravských spotřebních družstev
Jana Havrdová Česká komora fitness
Zuzana Krejčiříková Teplárenské sdružení ČR
Martin Mikl SČS – Unie nezávislých petrolejářů
Václav Nepraš Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm
Zdeněk Petzl Sdružení automobilového průmyslu
Radek Roušar Elektrotechnický svaz český
Tereza Rychtaříková Výbor nezávislého ICT průmyslu
Stanislav Sedláček Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu
Jaroslav Schön Společenstvo kominíků ČR
Václav Stárek Asociace hotelů a restaurací ČR
Alexander Šafařík-Pštrosz Asociace akreditovaných a autorizovaných organizací
Pavel Žatečka Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR
Sedmičlenná dozorčí rada je kontrolním orgánem Hospodářské komory České republiky. Za svou činnost odpovídá sněmu hospodářské komory a podává mu zprávy o své činnosti. Kontroluje mimo jiné hospodaření a činnost Komory.
David Abraham
Ivo Barteček
Bohuslav Hamrozi
Stanislav Holemý
Miloš Koděra
Jozef Koprivňanský
Miroslav Mühlböck
Petr Bašík
František Blažek
Jakub Dohnal
Igor Gerek
Hana Huntová
František Kočí
Richard Motyčka
Libor Soukup
Karel Vaverka