Středa 22. května 2024
ikona hodiny15. 4. 2023 06:45

České firmy míří na zahraniční obchodní jednání

Komora dnes startuje jedinečnou podnikatelskou misi

Cílem jsou Filipíny, Indonésie, Singapur, Vietnamu Kazachstán a Uzbekistán

Sérii podnikatelských fór, B2B jednání firem i setkání se zástupci místních úřadů a samospráv organizuje ve dnech 15. až 25. dubna Hospodářská komora ČR na Filipínách, v Indonésii, Singapuru, Vietnamu, Kazachstánu a v Uzbekistánu. 30člennou podnikatelskou delegaci do těchto asijských zemí povedou prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl. Tuzemské podniky do šestice asijských zemí doprovodí na pracovní cestě předsedu vlády Petra Fialu.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Mezi šest asijských zemí, které navštíví podnikatelská mise HK ČR, patří i Vietnam Foto: Shutterstock.com

„Jedná se o cestu do největšího počtu zemí v rámci jedné podnikatelské mise Hospodářské komory vůbec. Všechny navštívené státy přitom skýtají pro tuzemské firmy z řady oborů velký potenciál, aby mohly své projekty v asijském regionu rozvíjet. Součástí delegace jsou proto strojírenské podniky, výrobci letecké techniky, zbrojařské společnosti i vývojáři softwaru,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Do filipínské metropole Manily podnikatelé odcestují v sobotu večer. Na místě následně v pondělí proběhnou dvoustranná jednání českých a filipínských podnikatelů a byznysové fórum organizované Hospodářskou komorou, které zahájí premiér Petr Fiala.

V Manile by měla Hospodářská komora uzavřít memorandum s Filipínskou obchodní a průmyslovou komorou (PCCI). Následně se firmy letecky přesunou do indonéské Jakarty, kde se v úterý uskuteční podnikatelské fórum za účasti indonéských firem. Na místě bude mj. podepsáno memorandum mezi Hospodářskou komorou a Indonéskou obchodní a průmyslovou komorou (KADIN).

Ve středu si podnikatelé prohlédnou projekt plánovaného nového hlavního města Indonésie Nusantara, jehož výstavba na ostrově Borneo má být dokončena v den výročí indonéské nezávislosti v roce 2024, a kam by se v příštích letech měly přesunou všechny důležité indonéské úřady.

Firmy následně čeká přesun do Singapuru, kde ve čtvrtek proběhne další podnikatelské fórum a B2B jednání s místními firmami. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý zde podepíše memorandum o spolupráci se Singapurskou byznysovou federací (SBF).

Další jednání s místními firmami proběhne v pátek mezi českými a vietnamskými podnikateli v Hanoji, kde se zároveň uskuteční pracovní oběd tuzemských firem z obranného průmyslu s premiérem Petrem Fialou a zástupci vietnamských úřadů. Vladimír Dlouhý má v Hanoji mimo jiné v plánu bilaterální jednání s vedením Vietnamské hospodářské a průmyslové komory (VCCI). Následně proběhne neformální setkání českých a vietnamských firem spojené s networkingem během plavby lodí ve vietnamské provincii Quang Ninh na severovýchodě země. Následně se celá delegace přesouvá do kazašské Astany.

V hlavním městě Kazachstánu vedle B2B jednání a podnikatelského fóra proběhne také jednání tuzemských zbrojních společností se zástupci kazašského ministerstva průmyslu a inovací i s vedením resortu obrany o možnostech budoucí spolupráce.

Poslední část podnikatelské mise se uskuteční v hlavním městě Uzbekistánu Taškentu. Byznysovým fórem a B2B jednáními firem za účasti uzbeckého ministerstva průmyslu delegace svůj oficiální program zakončí. Návrat podnikatelů z Taškentu do Prahy je plánován v úterý 25. dubna v pozdních večerních hodinách.

Úsilí českých exportérů v Asii podpoří také Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která za posledních 15 let pomohla českým firmám vyvézt do tohoto regionu produkty a investice za víc než 22 mld. Kč. „Všechny vybrané země jsou EGAPem dobře pojistitelné a čeští vývozci i investoři tak zde s námi mohou bezpečně financovat své projekty. Tramvaje, turbíny do elektráren či radary patřily k největším dodávkám v těchto zemích. Vedle velkých projektů ovšem nabízíme řešení i při pojišťování malých zakázek,“ vysvětluje Marek Dlouhý, místopředseda představenstva EGAP. Ten bude jako člen delegace nápomocný exportérům přímo na místě.

Třicetičlennou podnikatelskou delegaci tvoří podniky orientující se na strojírenství, výrobu kolejových vozidel, letadel nebo technologií na ochranu osobních údajů a dokladů. Na obchodní jednání se chystají také zástupci tuzemského obranného průmyslu, výrobci bezpečnostních systémů nebo vývojáři softwaru.

Náklady spojené s organizací mise si stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Cestovní ruch
První jarní výsledky turistického průmyslu: Praha dohání Vídeň! 

Duben navazoval na dobré zprávy pro české hotely...

„Když jdu z našeho hotelu Josephine (v Ungeltu),...

Nejlepších tržeb v Evropě dosáhla v dubnu s...

Duben začátek jara a hlavní turistické sezóny. Velikonoce...

A mimochodem: Poslední graf dobře ukazuje vývoj turismu...

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...