Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Tým české reprezentace na soutěž EuroSkills 2023, která proběhne od 5. do 9. září v polském Gdaňsku, je kompletní. Národní tým tvořící soutěžící v devíti odborných profesích dnes přijal v sídle Senátu předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil. Do EuroSkills se v září zapojí na 600 reprezentantů ze 32 evropských zemí. Utkají se celkem ve 43 odborných disciplínách.
Koordinátorem soutěže EuroSkills za ČR je stejně jako v roce 2021 v rakouském Grazu Hospodářská komora. Akce podporuje odborné dovednosti, zvyšování prestiže a kvalitu technických a dalších odborných profesí. „V kvalifikovaných pracovnících vidíme budoucnost naší ekonomiky. Čeští zástupci už na minulém EuroSkills prokázali, že v mezinárodním srovnání obstojí. A to navzdory tomu, že zaměstnavatelé mají v rámci našeho vzdělávacího systému mnohem menší prostor zapojit se do praktické výuky učňů než v zemích s duálním vzděláváním, jako je Německo,“ říká viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Tomáš Bačina, web návrhář (Dolní Stakory)
Jiří Hruška, CNC frézař (Domažlice)
Jakub Chmelík, malíř, lakýrník, dekoratér (Praha 6)
Richard Klimeš, mechanik nákladních vozů (Boskovice)
David Pelikovský, podlahář, parketář (Bakov nad Jizerou)
Benjamin Przeczek, mechatronik (Dolní Domaslavice)
Jakub Szlaur, mechatronik (Orlová)
Petr Valach, instalatér, topenář (Česká Rybná)
Vít Vaňura, elektromechanik chladírenství (Hořice
Desátý účastník. obor obkladač, bude nominován v průběhu června.
„Chceme umožnit šikovným mladým lidem získat jedinečnou životní zkušenost, reprezentovat ČR a prokázat, že dovednosti představují trvalou hodnotu, kterou je třeba stále rozvíjet. Věříme, že tento přístup je v zájmu nejen naší ekonomiky a firem, ale také celé společnosti. Potřebujeme systém, který žáky nejen připravuje na požadavky trhu práce, ale současně motivuje k zájmu o svou budoucnost ve zvoleném oboru,” dodává viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer.
Koná se jednou za 2 roky, pořadatelem je WorldSkills Europe, jejímiž členy je 32 zemí, mezi nimi od roku 2020 po dvanáctileté pauze znovu také Česká republika.
Rozšiřuje se o nové obory – vedle tradičních řemeslných oborů jsou zastoupeny také obory / profese z oblasti strojírenství, elektrotechniky, ICT, dopravy, logistiky, kreativního průmyslu, osobních i provozních nebo sociálních služeb. V roce 2021 byly poprvé zařazeny kategorie oborů průmysl 4.0, chemický laborant a technik, integrátor robotických systémů.
„Jsem rád, že jsou mladí lidé slyšet, že se nebojí výzev. Je v našem zájmu podporovat mladé a talentované. Zajímavá profesní perspektiva a rozvoj osobních dovedností jsou tou nejlepší přípravou pro postupné převzetí odpovědnosti. Držím mladým palce a vždy mě potěší, pokud prokazují, že mají našlápnuto a obdivuji jejich snahu být lepší a odvahu postupně převzít odpovědnost a vzít budoucnost do vlastních rukou,“ řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Ve velké mezinárodní konkurenci obstáli čeští reprezentanti už na předloňské soutěži odborných dovedností EuroSkills 2021 v rakouském Grazu. David Ryšavý v oboru malířských prací obsadil 11. pozici, obkladač David Voráček skončil na 6. místě, stejně jako Patrik Procházka v klání chladírenských a klimatizačních techniků. Tomáš Eichler, který ČR reprezentoval v odvětví oprav nákladních vozů, se pak umístil na 5. pozici.