×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 24. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny6. 8. 2020 12:09

Češi odjeli na dovolenou, aby ekonomiku z recese vytáhli, další kroky jsou na vládě

Bez investic to nepůjde

Podle předběžných odhadů poklesla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně o 10,7 %. Jde o dramatický pokles, výrazně větší než jsme viděli během Velké recese v roce 2009. To zní hodně depresivně. Naštěstí většinu Čechů toto číslo díky prázdninám a dovoleným mine.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Jiný, než dramatický pokles, ale nešlo očekávat. Vždyť ekonomika byla od poloviny března do začátku května ovlivněna plošnou karanténou. Průmyslová výroba propadla o čtvrtinu. Poprvé v novodobé historii automobilový průmysl zastavil výrobu. Dramaticky poklesla i spotřeba, protože obchody byly zavřené a sami jsme se báli chodit ven. Pamatuji si diskuze z té doby: co nahradí podávání rukou a že minimálně několik let nepojedeme na dovolenou, dokud nebude vakcína a možná ani pak ne pro sichr. Tehdy nás ovládal strach o vlastní zdraví a ekonomika šla stranou.

Důvěra se vrací

Ale „Čo bolo, to bolo“. Karanténa pominula. Stejně rychle jako šla náladu dolů během karantény, tak nyní vidíme, že důvěra lidí, ale i podniků jde rychle nahoru. A to si z minulosti pamatuji poklesy české ekonomiky, kdy jedním z hlavních důvodů byla právě chronická blbá nálada. To se nyní, alespoň prozatím, neděje. Například Index prosperity, což je společný projekt Seznamu a České spořitelny, ukazuje, že karetní transakce Čechů včetně výběrů z bankomatů v posledním červencovém týdnu vzrostly meziročně o 5 %, což je podobný růst jako před epidemií.

To, jak se Češi přestali bát, dobře ukazují platby kartou v tuzemských restauracích, které meziročně rostou o více než 40 % (před epidemií o více než třetinu). A především Češi nezůstali doma a vyrazili na dovolenou. Ve výrazně menší míře do zahraničí, ale o to více ji tráví v ČR. Což ocení podnikatelé v cestovním ruchu, kterým poklesly tržby během karantény k nule. Češi kartou zaplatili za tuzemské ubytování během července o polovinu více než vloni.

Strach je horší než restrikce

Zlepšení důvěry domácností a podniků je podmínkou nutnou proto, aby se pokles nestal chronickým. Jak ukázal březen a duben, tak epidemie ovlivňuje ekonomiku nebývale rychle a dramaticky. Nemusí být ani zavedena plošná karanténa, stačí, aby lidé dostali opět strach o své zdraví, protože přestanou věřit, že jsme schopni dostat epidemii pod kontrolu. Proto by se mělo stát hlavní prioritou vlády, aby se podobná situace neopakovala. To znamená dramaticky investovat peníze a lidi do testovacích kapacit a chytré karantény.

Zabránit krizi poptávky

Druhým krokem je podpora ekonomiky. Ačkoliv roste důvěra, tak už nyní vidíme tendence, které mohou zabránit, aby se oživení ekonomiky udrželo tempo. Míra nezaměstnanosti roste, ale především přes 730 000 lidí bylo podpořeno programem Antivirus. Pokud se nepodaří tyto lidí dostat zpět k práci, ať už v původním podniku nebo v nové práci, bude to mít negativní dopady na spotřebu domácností. Protože už nyní mzdy v ekonomice klesají o 6 % meziročně. Nicméně tento pokles mezd není rozprostřen mezi všechny zaměstnance, ale je výrazně koncentrován právě na lidi, kteří jsou v programu Antivirus. Těm totiž poklesly mzdy o 40 % a týká se to zhruba 15 % zaměstnanců. Domácnosti, které jsou postiženy takovým poklesem pracovních příjmů, musí výrazně omezovat i výdaje. Těm ostatním se mzdy nezměnily, takže mohou utrácet, jako by se nic nestalo. Vláda by tak měla postupně plošné programy omezovat a pomoci lidem, kteří se nebudou moci plně vrátit na své aktuální pozice, najít novou práci. A stát by měl i pomoci domácnostem s nízkými příjmy, kde pokles mezd zvyšuje pravděpodobnost pádu do chudoby a dluhové pasti.

Potenciál existuje

Dalším faktorem jsou investice. Firmy jsou optimističtější, ale stejně budou pro jistotu omezovat investice. To není dobrá zpráva hned ze dvou důvodů. Za prvé, ze statistického pohledu pokles investic bude snižovat HDP. Ale především je potřeba si vzpomenout na loňský rok, kdy nedostatek pracovní síly dělal firmám velké problémy. A lidí bude čím dál méně, protože silné ročníky budou odcházet do důchodu. Firmy tak budou čelit dlouhodobému tlaku na růst mezd. Pokud chtějí zvyšovat produktivitu, tak musí investovat do robotizace a automatizace. Vyšší růst produktivity ospravedlní i růst mezd. Učebnicový příklad „win win“ situace jak pro firmy, tak pro zaměstnance. Bez těchto investic ale celý proces minimálně zbrzdíme. Vláda má nástroje, jak firmy motivovat – zrychlené odpisy, šrotovné na vybrané investice, podpora z evropských fondů… Pokud k tomu ještě přidá vlastní investice do fyzické i digitální infrastruktury a podporu vzdělávání, tak oživení může být nejen rychlé, ale dokonce bude mít potenciál zvýšit i budoucí prosperitu české ekonomiky.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Trendy
Skupina ČEZ zintenzivní aktivity při úsporách vody

Zúčastněné společnosti se zavazují k zavedení účinných opatření...

Jednou z priorit je například úspora pitné vody....

Expertní pohled
Trendy v cestování: Nomádi se mění ve slowmády

Kvůli pandemii se proměnily také preference cestujících a...

Současně se změnou cestovního chování se objevily i...

Rok 2023 tak podle nás bude ve znamení...

Cestovní ruch
Korejce vrací do Česka Bohemian Rhapsody

Roadshow byla načasována na období těsně před obnovením...

Návrat turistů do Česka podpoří také kampaň Bohemian...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Trendy v cestování: Nomádi se mění ve slowmády

Kvůli pandemii se proměnily také preference cestujících a...

Současně se změnou cestovního chování se objevily i...

Rok 2023 tak podle nás bude ve znamení...

Expertní pohled
Proč v roce 2023 využívat data science?

Každým dnem se ukazuje, že zpracování a analýza...

V jednadvacátém století je oblast data science považována...

Cílem datové vědy je pomoci organizacím pochopit vzorce...

Datová věda je jedním z nejinovativnějších oborů moderního...

Expertní pohled
Proč je LinkedIn jedničkou pro byznys?

A ač to bude znít neuvěřitelně, konkurence je...

Jen je potřeba vědět jak na to. K úspěchu...