Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Víte, kdo je globální lídr v inovacích zelených technologiích? Je to EU. A to je dobře. Energetická transformace na ekonomiky, které budou méně emitovat CO2, je globální trend. Být lídrem v patentech se nám může vyplatit.
V tomto ohledu je ale podstatné, že EU není schopna tento náskok v patentech a inovacích vytěžit na úrovni produkce a produkčního řetězce. V clean-tech dodavatelských řetězcích naprosto dominuje Čína. Dobře zamířená průmyslová politika by mohla zvýšit benefit EU z těchto inovací.
První obrázek ukazuje, že v biotech a digitální patentech EU zaostává. A to tak, že pořádně.
Další téma: proč jsou některé společenství odolnější než jiné? Studie zveřejněná v Nature analyzovala 30 000 let archeologických záznamů a sledovala dopad válek, hladomorů a klimatických změn. Co umožnilo společnostem rychleji překonat budoucí otřesy?
Čím častější společenství procházelo krizemi, tím nakonec bylo odolnější. Philip Riris říká, že se společnosti v době krize učí, jak přežít, a tyto znalosti pak předávají dalším generacím: „To vedlo k přijetí inovací – nebo technologií, postupů, chování, know-how či tradic – které jim umožnily si příště, když se přihodilo něco špatného, vést lépe.“ Zároveň se ukázalo, že klima je naše největší slabina. Mnoho kolapsů se shodovalo se změnami klimatu.
A do třetice: když s námi někdo nesouhlasí, tak máme tendenci předpokládat, že jen špatně poslouchal. Prostě, když si myslím, že mám pravdu, že moje názoru jsou správné, tak nesouhlas je možné přece vysvětlit jen tím, že posluchač nedával pozor. A proto na sebe křičíme.