Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Podle odhadů WHO může být v roce 2035 více než polovina světové populace obézní nebo mít nadváhu. Jako proč ne. Jen je potřeba mít na paměti, že žádný oběd není zadarmo.
Současné globální náklady spojené s obezitou jsou téměř 1000 mld. USD. A tohle číslo poroste. Postupně se můžeme dostat až na 3 % HDP. To není vůbec málo. V našich podmínkách by to teď znamenalo více než 200 mld. CZK. To je cca 20 tisíc per capita, respektive 77 tisíc na jednoho z nás, který se potýká s obezitou.
WHO zároveň uvádí, že strategie Nejez a cvič! nevyřeší vše. Do řešení musí být zapojeno i vzdělávání, komunikace, psychické zdraví, a ano, i regulace a daně. Podle mého názoru by pomohlo i lepší porozumění složeného úročení. Mnoho lidí si neuvědomuje jeho sílu v dlouhodobém horizontu. A to jak v investování do financí, tak v investování do kalorií. Jako ano, pomůže i Dánsko (akcionáři Novo Nordisk si mnou ruce). Ale výzkumy ukazují, že je potřeba dlouhodobých změn chování, aby došlo k trvalému snížení obezity.
Hodně zajímavé: v částech Londýna, které byly za druhé světové války silněji bombardované (což znamená, že vzniklo více místa pro obnovu a novou výstavbu), jsou nyní vyšší budovy a vyšší hustota obyvatel i pracovníků… Výpočty ukazují, že bez nich by HDP Londýna bylo o cca 10% nižší.
Víte, která firma v Evropě je nejrychleji rostoucí? Podle FT1000 je to česká firma Raylyst Solar. Raylyst distribuuje čínské solární panely a další fotovoltaická zařízení v Evropě, jejím největším trhem je Německo. V letech 2019 až 2022 dosáhla společnost Raylyst ročního složeného růstu 824 %. Honza Kameníček založil společnost Raylyst před šesti lety, když mu bylo 21 let, poté, co rozpoznal potenciál Číny jako lídra v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Evropa v současné době vyrábí méně než 3 % panelů potřebných k dosažení cíle pro rok 2030 v oblasti solární energie. Od srpna 8 firem v evropském solárním dodavatelském řetězci buď vyhlásilo bankrot, pozastavilo výrobu, varovalo před uzavřením továren, nebo restrukturalizovalo dluhy.
A jen tak na závěr: A jen tak na závěr: Facebook na každém z nás v průměru vydělá 300 CZK za čtvrtletí.