Středa 19. června 2024
ikona hodiny8. 1. 2021 10:14

Kam úspěšně investovat v roce 2021

Jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a komoditní trhy v roce 2021? Přinese rok 2021 zklidnění, nebo bude drama eskalovat? Do čeho investovat, jak se budou vyvíjet tradiční aktiva a jak investiční alternativy? To jsou otázky, jimž se na největší investiční konferenci v Česku, středečním Investičním fóru, věnovali přední tuzemští i zahraniční ekonomové, bankéři a investiční odborníci.

Petr Karban Petr Karban autor

Novinář, marketingový expert. Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V komunikační agentuře COT group působí jako Creative & Content Director a šéfredaktor několik titulů včetně publicistického portálu KomoraPlus.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Hlavními tématy letošní konference, která vzhledem k okolnostem probíhala online, byly podílové fondy, disruptivní technologie, energetika, bitcoin, nemovitosti i spekulativní tipy na americkém akciovém trhu. Mezi experty byli mimo jiné i James Hickling (Fidelity International), George Russell (Franklin Templeton), Aleš Michl (ČNB), Jeff Meys (NN Investment Partners) či Filip Kejla (Wood & Company), celou konferenci moderovali Petr Novotný a Roman Chlupatý.

Roman Pilíšek se domnívá, že letošní rok bude ještě turbulentnější než rok 2020, protože koronavirus ještě neřekl poslední slovo. „Je nebezpečné věřit, že vakcína vyřeší veškeré problémy světa. Nejistota by měla hrát do karet zlatu.

Pro Jana Maňáka mohou být zajímavé small cap akcie nebo rozvíjející se trhy. Loňský rok přál sektoru udržitelného rozvoje. Opatrnost doporučuje v případě technologií, které podle něj valuačně mírně předběhly dobu.

Štěpán Uherík si všímá toho, že bohatí neinvestují výrazně jinak než všichni ostatní. Základem jsou akcie, dluhopisy a komodity, alternativní investice představují až vrchol pomyslné pyramidy. „V Save & Capital pracujeme s tím, že v každé fázi ekonomického cyklu se různým třídám aktiv daří různě. Naší prací je hledání ideálních poměrů, abychom nabízeli zajímavé zisky při minimalizaci potenciálních ztrát,“ poznamenal.

Michal Šnobr se jako minoritní akcionář ČEZ logicky soustředí na energetiku – v prostředí vysokých cen emisních povolenek považuje vodní elektrárny a původní jaderné zdroje doslova za svatý grál. Celá Evropská unie podle něj nyní čeká na ekonomicky přijatelný koncept skladování elektřiny, který podpoří obnovitelné zdroje energie, či na pokrok v oblasti malých a modulárních reaktorů.

Filip Kejla upozornil, že trh není perpetuum mobile a představa, že na burze všichni zbohatnou, je nebezpečná. Růst cen akcií navzdory pandemii řadu investorů dotlačil k názoru, že vydělat na trhu je lehké. Historické zkušenosti ale varují, na trh by investoři měli začít nahlížet standardní optikou, která říká, že sice lze vydělat, ale ne všichni mohou být vítězi.

Kryptoměnový expert Josef Tětek radí nakupovat bitcoin průběžně, s týdenními odstupy. Právě tato strategie je podle něj vůbec nejlepší obranou proti volatilitě kurzu. Prohlásil rovněž, že nakupovat altcoiny nedává smysl, protože téměř všechny za bitcoinem v dlouhodobém horizontu výkonnostně zaostávají.

Záznam celé letošní investiční konference nabízí Investičníweb.cz na svém twitterovém účtu.

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Expertní pohled
Fed sazby letos už moc snižovat nebude

Přitom na začátku roku investoři do svých očekávání...

Americká měnová autorita ve středu ponechala svou hlavní...

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...

Aktuality
Otevřela se nová laboratoř užitečná pro léčbu rakoviny

Laboratoř v Řeži bude po skončení testovacího provozu dodávat...

Radionuklid aktinium-225 (225Ac) je jedním z nejslibnějších zdrojů tzv....

Dohoda o spolupráci mezi Ústavem jaderné fyziky AV...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Fed sazby letos už moc snižovat nebude

Přitom na začátku roku investoři do svých očekávání...

Americká měnová autorita ve středu ponechala svou hlavní...

Expertní pohled
O francouzských volbách, udržitelnosti dluhu a roli ECB

Trhy obecně nemají rády nejistotu, a ta je...

Dobrou zprávou je, že zatím nedochází k přelivu...

Cestovní ruch
Češi plánují na dovolené více utrácet

Podíl těch, kteří si chtějí užít letní období...

Jak už bylo uvedeno – Češi preferují odpočinkovou...

V rámci celkových výdajů za dovolenou Češi nejvíce utratí...

Výzkum ukázal, že Čechy stále více zajímá při...

Letní dovolenou v zahraničí plánuje 60 % Čechů,...