Středa 29. května 2024
ikona hodiny31. 1. 2021 18:18

Mimořádný příspěvek pro lidi v karanténě jejich větší ochotu k testování zajistit nemusí

Bonus může lákat „černé pasažéry“

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí na mimořádný státní příspěvek pro zaměstnance v karanténě s cílem zvýšit ochotu lidí k testování, trasování i vlastní izolaci vytvoří další tlak na napjatý státní rozpočet. Příspěvek totiž bude celý financován z rostoucího státního dluhu, který v rámci budoucích konsolidačních opatření zřejmě svými daněmi zaplatí podnikatelé a zaměstnanci privátního sektoru. Před pondělním jednání tripartity o návrhu na mimořádný příspěvek na to upozornila Hospodářská komora, která připomíná, že návrh na až 250korunový bonus za den karantény pro zaměstnance neprošel obvyklým připomínkovým řízením.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Ačkoliv není předpokládaný rozpočtový dopad nové sociální dávky vysoký, Hospodářská komora má obavy ze souběhu s tzv. balíčkem poslední záchrany pro firmy. Ten by měl být kompenzačním opatřením pro ty podnikatele, kteří z různých důvodů na pomoc ze stávajících kompenzačních programů nedosáhnou, anebo na ni dosáhnou jen zcela okrajově.

„Aktuální podobu univerzálního kompenzačního programu v současnosti s ministerstvy financí a průmyslu dojednáváme. Považoval bych za velkou chybu, kdyby vláda sdělila, že když se podnikatelé přihlásili k myšlence příspěvku při karanténě, na další mimořádná výdajová opatření pro podnikatele již peníze nejsou,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

I když jako každá pomoc poskytovaná prostřednictvím zaměstnavatelů znamená nová dávka určité zvýšení administrativy, Hospodářská komora nicméně oceňuje, že příspěvek předpokládá využití mechanismu zápočtu vyplaceného příspěvku proti pravidelným sociálním odvodům zaměstnavatele. Firma tak jednoduše odvede státu pojistné snížené o příspěvky vyplacené zaměstnancům. „Stát se tak alespoň snaží minimalizovat dodatečnou administrativu. Pozitivní zprávou také je, že na rozdíl od Antiviru návrh mimořádného příspěvku pamatuje i na „dohodáře“ a že nebude zatížen zaměstnavatelským pojistným,“ dodává Dlouhý.

Otázkou zůstává, zda je pro stát obhajitelné, že se příspěvek bude týkat výhradně osob v karanténě, kteří budou dostávat větší podporu než skutečně nemocní s covidem-19. Diskutabilní je také předpokládaný efekt větší motivace obyvatel k testování a trasování v případě podezření na nákazu koronavirem. „Tady se z našeho pohledu otevírá otázka, zda by se v současnosti oblíbená možnost bezplatných antigenních testů neměla spíše rozšířit i na PCR testování hrazené ze zdravotního pojištění i bez doporučení lékaře,“ uzavírá Dlouhý.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...