Pondělí 4. března 2024
ikona hodiny24. 2. 2021 14:15

Na kompenzační bonus mají mít nárok OSVČ a malé firmy, kterým se snížily příjmy o 50 %.

Zmírní Senát tvrdý limit poklesu příjmů?

Senát dnes projedná zákon o kompenzačním bonusu, podle něhož by nárok na kompenzaci za měsíce únor a březen 2021 měli živnostníci, dohodáři a společníci malých firem tehdy, pokud splní dvě podmínky. Stát jim například uzavřel či omezil provoz provozovny nebo se snížila poptávka po jejich výrobcích a službách, a zároveň jim příjmy v předešlém měsíci klesly alespoň o 50 % v porovnání s předcovidovým obdobím. Pokud ale jejich příjmy neklesly alespoň o polovinu, nebudou mít nárok na žádnou podporu, i přestože jim stát výdělečnou činnost zakázal nebo výrazně omezil. Hospodářská komora má obavy, že kvůli tomuto kritériu se někteří živnostníci a společníci malých firem ocitnou bez jakékoli pomoci. Senátorům proto navrhla, aby nárok na příspěvek vznikl tehdy, pokud jim příjem klesne o 30 %.

Miroslav Diro Miroslav Diro autor

HK ČR

Foto: Shutterstock.com Komora vyzývá Senát ke zmírnění pravidel pro kompenzaci Foto: Shutterstock.com

Podle Hospodářské komory je správné, že se podpora zvýší, protože ze stávajících 500 korun denně nelze dlouhodobě pokrývat závazky vyplývající z podnikání, ať už jde např. o splácení podnikatelských úvěrů, pojištění, energií a jiných fixních nákladů, a k tomu ještě hradit své osobní výdaje. Připomněla, že tuto situaci, kdy se živnostníci ocitli bez příjmů, si nezavinili sami vlastními chybami v podnikání, ale že je jejich hospodářská „nečinnost“ způsobena administrativním zásahem státu. Doba, po kterou omezení jejich podnikání trvá, nemůže být proto považována za běžné či očekávatelné podnikatelské riziko. Ke zdvojnásobení kompenzace Hospodářská komora a 127 podnikatelských svazů a asociací vyzvaly vládu 17. prosince a vláda jim předložením nového zákona vyhověla.

Hospodářská komora má ale zároveň obavy, že kvůli tomuto kritériu se někteří živnostníci a společníci malých firem ocitnou bez pomoci. Senátorům proto navrhla, aby nárok na příspěvek vznikl tehdy, pokud jim příjem klesne o 30 %. Návrh na tuto změnu adresovala senátorům včera večer.

Hospodářská komora zároveň senátory upozornila, že kompenzační bonus není kompenzací podnikatelské újmy, k níž došlo zásahem státu, ale především sociálně motivovanou podporou, tedy pouhou základní existenční pomocí pro osoby, které se živí samostatnou výdělečnou činností, a jejich rodinné příslušníky. Proto považuje za důležité, aby už samotný návrh zákona o kompenzačním bonusu výslovně obsahoval i ustanovení, podle něhož by byl možný souběh využívání kompenzačního bonusu s jinými podporami, a to včetně podpor, které se nově budou připravovat.

Hospodářská komora rovněž připomíná, že efektivní pomocí osobám samostatně výdělečně činným by bylo, pokud by stát obdobně, tak jako na jaře, systémově odpustil placení záloh na sociální a zdravotní pojištění, a přiměřeně snížil i celoroční výši povinného pojistného právě proto, že to byl zásah státu, který neumožňuje drobným podnikatelům pracovat ani v té míře, aby mohli platit zálohy i jen v minimální výši. Odvody totiž živnostníci musí hradit, i přestože jim stát uzavřel provozovny a zakázal jim jako preventivní opatření proti šíření koronaviru pracovat, aby si na odvody vydělali.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Názory
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic...

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou...

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Expertní pohled
Jak psychologie ovlivňuje reklamu a e-commerce?

Vystoupí na ní psychologové, influencer Kovy i zástupci...

Oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem, vizuál proto představuje...

V panelové diskusi k tématu psychologie v reklamě...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...