×

SLEDUJTE SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ONLINE – VE STŘEDU 31. KVĚTNA

Středa 31. května 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny4. 3. 2021 09:19

Když chybí racionální pohled

Rekodifikace stavebního práva se vleče. Je to vlastně příznačné, vždyť stavební řízení v Česku patří mezi nejdelší na světě a čekat, že nový stavební zákon projde legislativním procesem jako nůž máslem by bylo bláhové. Pracuje se na něm již od roku 2017. Současně ale platí, že jádro sporů, jímž je – zdá se – struktura stavebních úřadů, je zcela iracionální.  Od poslední významné debaty na toto téma, kterou živí především Svaz měst a obcí, uběhl rok a nic se nezměnilo. Bohužel...

Petr Karban Petr Karban autor

šéfredaktor portálu KomoraPlus, měsíčníku Komora a magazínu Be the Best

Dlouhodobě se orientuje na ekonomická a společenská témata, podnikání, personalistiku, komunikaci, reklamu a marketing. V minulosti vedle mediálních pozic působil u řady projektů také jako marketingový stratég a kreativní ředitel.

Foto: Shutterstock.com Stavební zákon živí iracionální spory Foto: Shutterstock.com

Důkazem budiž komentář Mnoho povyku pro nic, který jsme publikovali v lednu loňského roku. Nechci opakovat, co už přesně pojmenovala jeho autorka. Jen mi přijde alarmující, že od té doby jsme se ve snaze o funkční a kvalitní stavební právo mnoho neposunuli. Municipality a opozice se stále nemohou smířit s tím, že stavební úřady by řídil stát, opozice v tom vidí problémy a megaúřad, municipality pak nadto ještě výrazné omezení svých pravomocí.

Poslanec Marek Výborný zmínil v debatě, že návrh představuje naprostou destrukci smíšeného modelu státní správy. Možná je to pravda. Otázka zní: No a co? Není cestou k funkčnímu modelu zbourat ten starý, nefunkční? Vždyť právě stavebníci a stavitelé nejlépe vědí, že rekonstrukce něčeho, co nevyhovuje, je ta nejsložitější a nejdražší možná cesta a výsledkem je vždycky jen kompromis.

Česko má šanci postavit zcela nový model stavebního řízení, která by byl funkční a zvládl by, spolu s digitalizací stavebného řízení, zkrátit přípravu staveb v Česku natolik, že by se mohla začít podobat tomu, jak se stavby připravují v civilizovaných zemích. Tuzemská ekonomika to potřebuje.

Municipality i opozice však trvají na tom, že likvidovat smíšený model státní správy je velmi nerozumné, zdraží to administrativní procesy a může to mít drastické dopady do stavebního řízení. Nalejme si čistého vína. Model stavebního řízení je přenesením výkonu státní správy na samosprávu. Má to v případě stavebního řízení nějakou logiku? Nemá. Jen to přispívá k nižší produktivitě i odbornosti a vytváří to prostředí pro – eufemisticky řečeno – nestandardní řízení. Samotný fakt, že stavební úřady budou státní, neznamená, respektive nemusí znamenat ani více úředníků, ani více peněz, ani žádný nerozum a drastické dopady. To jsou jen řečnické figury, dobré pro Parlament a mediální prostor. Nebo mají municipality a odpůrci zákona k dispozici nějaké modely a propočty, které by jejich výtky na adresu novely zákona podpořily tvrdými daty? Pokud ano, omlouvám se, ale žádné jsem nenašel.

V pandemických debatách je často slyšet stížnost na to, že vláda svá opatření nezdůvodňuje. V případě stavebního zákona se stejně chová opozice i Svaz měst a obcí. Není náhodou naším největším problémem absence racionality?

Články autora Petr Karban

Nejnovější články

Aktuality
Ministerstvo navrhuje polovodičovou investiční pobídku

„Čipy tvoří základ mnoha výrobků, bez kterých si...

Čipy jsou strategickým průmyslovým odvětvím, které generuje vysokou...

Trendy
Praha přivítá největší bitcoinový veletrh Evropy

Patří mezi nejvlivnější bitcoinové maximalisty a hlavní postavy...

Ambicí pořadatelů BTC Prague je mimo jiné oslovit...

Cestovní ruch
I v Česku můžete zažít tisíc krás na sto kilometrech

První etapu můžeš začít v Petrovicích. Na nultém...

V páté etapě vedoucí z Jetřichovic proběhneš Pavlinino...

Kdo projde Hřebenovku Českým Švýcarskem, uvidí ho jinýma...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Je fér, že na konsolidaci se podílejí všichni

Daň z nemovitosti bude vyšší. Tato daň je...

Připlatit si na nákupu budou muset milovníci alkoholu....

Analýzy
Volný pád českého hotelnictví pokračuje

Hoteliéři netrpělivě očekávali zveřejnění dat STR za březen,...

S nastupujícím jarem obsazenost hotelů ve střední Evropě...

Pochopitelně tristní situace českého hotelového trhu se netýká...

Příkladem jsou hotely Merkur, Don Giovanni, Josephine a...

Nezařazené
Velikonoční začátek turistické sezóny předčil očekávání

Po několika špatných zprávách během zimy, kdy český...

Velikonoční návštěvníci se v Praze zdrží nejčastěji 3...

„Úspěšné Velikonoce jistě potěšily všechny,” komentuje svátky majitel...