Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny13. 5. 2021 15:54

Současným postupem riskuje vláda důvěru firem i veřejnosti

Hospodářská komora: S podnikateli se musí hrát fér

Hospodářská komora oceňuje, že vláda během ústupu pandemie covidu-19 přistoupila k postupnému uvolňování preventivních opatření a otevírání byznysu. Zásadně ale odmítá nejasnost pravidel, na základě kterých mají podnikatelé u svých zákazníků zjistit, zda jsou, či nejsou potenciálním zdrojem nákazy koronavirem. K tomu, aby bylo současné rozvolnění již trvalé, jsou přitom nezbytná jasná pravidla a legislativní ukotvení.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Restaurace hlásí dlouhý návrat Foto: Shutterstock.com

Pravidla pro otevření například v sektoru gastronomie považuje Komora velmi diskutabilní. Podle vlády mají provozovatelé restaurací na zahrádkách kontrolovat bezinfekčnost hostů (testy, očkování, prodělání nemoci v posledních 90 dnech). Stát přitom nedal podnikatelům žádný legislativní nástroj, jak doklad o bezinfekčnosti od lidí vyžadovat, byť na včerejším jednání s podnikateli v gastro oboru hlavní hygienička připustila, že zodpovědnost nakonec ponesou hosté, nikoliv restauratéři. Proto Komora očekává nejpozději zítra od vlády jasné stanovisko.

„Odmítáme, aby stát s podnikateli hrál hru ve stylu: Však vy si s tím jistě poradíte a s lidmi se vždy nějak dohodnete. Proti pandemii se má bojovat jasnými opatřeními s oporou v zákoně, nikoliv právním vakuem. Jsme každopádně připraveni s vládou jednat,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Stát nakonec akceptoval, že pro vstup do provozoven služeb nebo např. restaurací by mělo stačit i čestné prohlášení, že má daný člověk test, očkování nebo že covid-19 v posledních třech měsících prodělal.

„Pokud chce stát jít liberální cestou, nemáme s tím problém. Ale zásadně odmítáme to, aby na podnikatele byla následně házena odpovědnost za případné opětovné zhoršování pandemie. Pravidla hry určuje stát, nikoliv podnikatelé. Komora nikdy neříkala, že podmínkou pro vstup má být jakékoli omezení. Naopak byl to stát, který už před měsíci deklaroval, že podmínkou pro návštěvu je předložení nějakého potvrzení. I proto jsme hledali technologické řešení a přišli s aplikací pro bezpečné provozovna,“ dodává Dlouhý.

Liberální přístup státu přináší podle Komory ještě to riziko, že se v provozovně může objevit osoba, která vědomě či nevědomě uvede, že je negativní, ačkoliv to nebude pravda. „Provozovateli tak hrozí nejen nakažení dalších klientů, ale také personálu, což v případě následné karantény může existenčně ohrozit jeho byznys a zdraví lidí. Zejména proto už několik týdnů státu nabízíme aplikaci, která by ve spojení s medicínskými daty od státu umožnila jasně a jednoduše prokázat bezinfekčnost hostů,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Stát přitom deklaroval vydávání QR kódů s medicínskými daty už před několika měsíci. Nicméně postupem času změnil strategii s tím, že bude stačit i čestné prohlášení. „Podnikatelé i Komora jsou připraveni dodržovat veškerá nutná opatření. Nyní je na tahu stát, který musí pravidla jasně určit. Nikdo jiný to za něj neudělá,“ upozorňuje Zajíček.

S ohledem na všechny okolnosti a nekonzistentní postup státu začne Hospodářská komory připravovat aktivity pracovně nazvané Podzim s covidem, jejichž cílem bude ve spolupráci s odborníky a státem nastavit opatření proti návratu pandemie ve druhé polovině roku, a zároveň zabránění rizika dalšího zavírání ekonomiky.

Očkování ve firmách jako rychlá cesta z krize

Hospodářská komora zároveň dlouhodobě iniciuje, aby stát stanovil jasná pravidla očkování proti covidu-19 ve firmách, které opakovaně v komorových šetřeních deklarovaly ochotu podávat vakcíny přímo ve svých provozech.

„Máme za to, že zaměstnavatelé jsou svým pracovníkům lidsky mnohem blíže než například kampaň v novinách nebo televizním vysílání. A mohou to být právě podnikatelé, kteří k očkování motivují nejen své zaměstnance, ale i ostatní zaměstnavatele ve svém regionu. Pokud jde státu o co nejrychlejší proočkování populace, je toto jedna z nejlepších cest,“ říká předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč.

Polovina podniků přitom zvažuje, že by své kapacity nabídla i pro očkování rodinných příslušníků zaměstnanců, a přispěla tak k rychlejšímu proočkování populace. Vyplynulo to z posledního bleskového šetření Hospodářské komory mezi podniky zaměstnávajícími více než 500 zaměstnanců.

 

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...