Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Hospodářská komora oceňuje, že vláda během ústupu pandemie covidu-19 přistoupila k postupnému uvolňování preventivních opatření a otevírání byznysu. Zásadně ale odmítá nejasnost pravidel, na základě kterých mají podnikatelé u svých zákazníků zjistit, zda jsou, či nejsou potenciálním zdrojem nákazy koronavirem. K tomu, aby bylo současné rozvolnění již trvalé, jsou přitom nezbytná jasná pravidla a legislativní ukotvení.
Pravidla pro otevření například v sektoru gastronomie považuje Komora velmi diskutabilní. Podle vlády mají provozovatelé restaurací na zahrádkách kontrolovat bezinfekčnost hostů (testy, očkování, prodělání nemoci v posledních 90 dnech). Stát přitom nedal podnikatelům žádný legislativní nástroj, jak doklad o bezinfekčnosti od lidí vyžadovat, byť na včerejším jednání s podnikateli v gastro oboru hlavní hygienička připustila, že zodpovědnost nakonec ponesou hosté, nikoliv restauratéři. Proto Komora očekává nejpozději zítra od vlády jasné stanovisko.
„Odmítáme, aby stát s podnikateli hrál hru ve stylu: Však vy si s tím jistě poradíte a s lidmi se vždy nějak dohodnete. Proti pandemii se má bojovat jasnými opatřeními s oporou v zákoně, nikoliv právním vakuem. Jsme každopádně připraveni s vládou jednat,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Stát nakonec akceptoval, že pro vstup do provozoven služeb nebo např. restaurací by mělo stačit i čestné prohlášení, že má daný člověk test, očkování nebo že covid-19 v posledních třech měsících prodělal.
„Pokud chce stát jít liberální cestou, nemáme s tím problém. Ale zásadně odmítáme to, aby na podnikatele byla následně házena odpovědnost za případné opětovné zhoršování pandemie. Pravidla hry určuje stát, nikoliv podnikatelé. Komora nikdy neříkala, že podmínkou pro vstup má být jakékoli omezení. Naopak byl to stát, který už před měsíci deklaroval, že podmínkou pro návštěvu je předložení nějakého potvrzení. I proto jsme hledali technologické řešení a přišli s aplikací pro bezpečné provozovna,“ dodává Dlouhý.
Liberální přístup státu přináší podle Komory ještě to riziko, že se v provozovně může objevit osoba, která vědomě či nevědomě uvede, že je negativní, ačkoliv to nebude pravda. „Provozovateli tak hrozí nejen nakažení dalších klientů, ale také personálu, což v případě následné karantény může existenčně ohrozit jeho byznys a zdraví lidí. Zejména proto už několik týdnů státu nabízíme aplikaci, která by ve spojení s medicínskými daty od státu umožnila jasně a jednoduše prokázat bezinfekčnost hostů,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Stát přitom deklaroval vydávání QR kódů s medicínskými daty už před několika měsíci. Nicméně postupem času změnil strategii s tím, že bude stačit i čestné prohlášení. „Podnikatelé i Komora jsou připraveni dodržovat veškerá nutná opatření. Nyní je na tahu stát, který musí pravidla jasně určit. Nikdo jiný to za něj neudělá,“ upozorňuje Zajíček.
S ohledem na všechny okolnosti a nekonzistentní postup státu začne Hospodářská komory připravovat aktivity pracovně nazvané Podzim s covidem, jejichž cílem bude ve spolupráci s odborníky a státem nastavit opatření proti návratu pandemie ve druhé polovině roku, a zároveň zabránění rizika dalšího zavírání ekonomiky.
Hospodářská komora zároveň dlouhodobě iniciuje, aby stát stanovil jasná pravidla očkování proti covidu-19 ve firmách, které opakovaně v komorových šetřeních deklarovaly ochotu podávat vakcíny přímo ve svých provozech.
„Máme za to, že zaměstnavatelé jsou svým pracovníkům lidsky mnohem blíže než například kampaň v novinách nebo televizním vysílání. A mohou to být právě podnikatelé, kteří k očkování motivují nejen své zaměstnance, ale i ostatní zaměstnavatele ve svém regionu. Pokud jde státu o co nejrychlejší proočkování populace, je toto jedna z nejlepších cest,“ říká předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč.
Polovina podniků přitom zvažuje, že by své kapacity nabídla i pro očkování rodinných příslušníků zaměstnanců, a přispěla tak k rychlejšímu proočkování populace. Vyplynulo to z posledního bleskového šetření Hospodářské komory mezi podniky zaměstnávajícími více než 500 zaměstnanců.