×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Sobota 10. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny13. 5. 2021 15:54

Současným postupem riskuje vláda důvěru firem i veřejnosti

Hospodářská komora: S podnikateli se musí hrát fér

Hospodářská komora oceňuje, že vláda během ústupu pandemie covidu-19 přistoupila k postupnému uvolňování preventivních opatření a otevírání byznysu. Zásadně ale odmítá nejasnost pravidel, na základě kterých mají podnikatelé u svých zákazníků zjistit, zda jsou, či nejsou potenciálním zdrojem nákazy koronavirem. K tomu, aby bylo současné rozvolnění již trvalé, jsou přitom nezbytná jasná pravidla a legislativní ukotvení.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Restaurace hlásí dlouhý návrat Foto: Shutterstock.com

Pravidla pro otevření například v sektoru gastronomie považuje Komora velmi diskutabilní. Podle vlády mají provozovatelé restaurací na zahrádkách kontrolovat bezinfekčnost hostů (testy, očkování, prodělání nemoci v posledních 90 dnech). Stát přitom nedal podnikatelům žádný legislativní nástroj, jak doklad o bezinfekčnosti od lidí vyžadovat, byť na včerejším jednání s podnikateli v gastro oboru hlavní hygienička připustila, že zodpovědnost nakonec ponesou hosté, nikoliv restauratéři. Proto Komora očekává nejpozději zítra od vlády jasné stanovisko.

„Odmítáme, aby stát s podnikateli hrál hru ve stylu: Však vy si s tím jistě poradíte a s lidmi se vždy nějak dohodnete. Proti pandemii se má bojovat jasnými opatřeními s oporou v zákoně, nikoliv právním vakuem. Jsme každopádně připraveni s vládou jednat,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Stát nakonec akceptoval, že pro vstup do provozoven služeb nebo např. restaurací by mělo stačit i čestné prohlášení, že má daný člověk test, očkování nebo že covid-19 v posledních třech měsících prodělal.

„Pokud chce stát jít liberální cestou, nemáme s tím problém. Ale zásadně odmítáme to, aby na podnikatele byla následně házena odpovědnost za případné opětovné zhoršování pandemie. Pravidla hry určuje stát, nikoliv podnikatelé. Komora nikdy neříkala, že podmínkou pro vstup má být jakékoli omezení. Naopak byl to stát, který už před měsíci deklaroval, že podmínkou pro návštěvu je předložení nějakého potvrzení. I proto jsme hledali technologické řešení a přišli s aplikací pro bezpečné provozovna,“ dodává Dlouhý.

Liberální přístup státu přináší podle Komory ještě to riziko, že se v provozovně může objevit osoba, která vědomě či nevědomě uvede, že je negativní, ačkoliv to nebude pravda. „Provozovateli tak hrozí nejen nakažení dalších klientů, ale také personálu, což v případě následné karantény může existenčně ohrozit jeho byznys a zdraví lidí. Zejména proto už několik týdnů státu nabízíme aplikaci, která by ve spojení s medicínskými daty od státu umožnila jasně a jednoduše prokázat bezinfekčnost hostů,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Stát přitom deklaroval vydávání QR kódů s medicínskými daty už před několika měsíci. Nicméně postupem času změnil strategii s tím, že bude stačit i čestné prohlášení. „Podnikatelé i Komora jsou připraveni dodržovat veškerá nutná opatření. Nyní je na tahu stát, který musí pravidla jasně určit. Nikdo jiný to za něj neudělá,“ upozorňuje Zajíček.

S ohledem na všechny okolnosti a nekonzistentní postup státu začne Hospodářská komory připravovat aktivity pracovně nazvané Podzim s covidem, jejichž cílem bude ve spolupráci s odborníky a státem nastavit opatření proti návratu pandemie ve druhé polovině roku, a zároveň zabránění rizika dalšího zavírání ekonomiky.

Očkování ve firmách jako rychlá cesta z krize

Hospodářská komora zároveň dlouhodobě iniciuje, aby stát stanovil jasná pravidla očkování proti covidu-19 ve firmách, které opakovaně v komorových šetřeních deklarovaly ochotu podávat vakcíny přímo ve svých provozech.

„Máme za to, že zaměstnavatelé jsou svým pracovníkům lidsky mnohem blíže než například kampaň v novinách nebo televizním vysílání. A mohou to být právě podnikatelé, kteří k očkování motivují nejen své zaměstnance, ale i ostatní zaměstnavatele ve svém regionu. Pokud jde státu o co nejrychlejší proočkování populace, je toto jedna z nejlepších cest,“ říká předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč.

Polovina podniků přitom zvažuje, že by své kapacity nabídla i pro očkování rodinných příslušníků zaměstnanců, a přispěla tak k rychlejšímu proočkování populace. Vyplynulo to z posledního bleskového šetření Hospodářské komory mezi podniky zaměstnávajícími více než 500 zaměstnanců.

 

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Názory
Evropská legislativa potřebuje očistec

HDP v EU by podle jarní prognózy Evropské...

Od začátku aktuálního legislativního období Komise (mandát 2019-2024)...

Zajistit předvídatelnost podnikatelského prostředí. Investice trvají 5-10 let...

Trendy
Škoda představila projekt autonomních tramvají

Nejnovější projekt Škoda Group staví na již existujících...

Vývoj Smart Depa zahrnuje tři fáze. V první...

Škoda Group se dlouhodobě zaměřuje na inovace a...

Systém autonomního řízení ATO automatizuje řízení vlaku, optimalizuje...

Aktuality
Brno přivítá kongres Evropské sítě inovačních center

Kongres funguje každoročně jako platforma pro evropskou inovační...

Hlavním hostem kongresu je autor knihy Uncertainty Mindset...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Airbnb v Česku spouští technologii proti rušivým večírkům

Cílem tohoto systému je pomoci snížit riziko rušivých...

Pokrok v zavedení této technologie v Česku následuje...

Kathrin Anselm, generální ředitelka pro DACH, CEE a...

Nezařazené
Je fér, že na konsolidaci se podílejí všichni

Daň z nemovitosti bude vyšší. Tato daň je...

Připlatit si na nákupu budou muset milovníci alkoholu....

Analýzy
Volný pád českého hotelnictví pokračuje

Hoteliéři netrpělivě očekávali zveřejnění dat STR za březen,...

S nastupujícím jarem obsazenost hotelů ve střední Evropě...

Pochopitelně tristní situace českého hotelového trhu se netýká...

Příkladem jsou hotely Merkur, Don Giovanni, Josephine a...