Neděle 14. července 2024
ikona hodiny18. 5. 2021 11:06

Národní plán obnovy nedostatečně zohledňuje připomínky podnikatelské veřejnosti. Komora navrhovala efektivnější rozdělení peněz

Národní nebo vládní???!!!

Národní plán obnovy, kterým chce Evropská unie v příštích letech pomoci ekonomikám členských zemí z koronavirové krize, včera vláda projednala bez vypořádání většiny připomínek Hospodářské komory. Ta přitom k materiálu zaslala ministerstvu průmyslu a obchodu celkem 92 připomínek. Kabinet nicméně k většině z nich před finálním schvalováním nepřihlédl.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Národní plán obnovy Foto: Shutterstock.com

Přestože se ministerstvu průmyslu a obchodu sešly připomínky celkem od 70 subjektů, začalo jejich vypořádávání až koncem dubna. „Chápeme, že u tak strategického materiálu nelze vyhovět plošně všem. Je nicméně škoda, že ministerstvo průmyslu a vláda nevěnovaly větší pozornost názoru krizí postižených podnikatelů, kteří by měli být hlavním pilířem ekonomické obnovy po pandemii covidu-19,“ upozornil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Původní návrh Národního plánu obnovy počítá mimo jiné s tím, že bezmála 80 mld. Kč z celkových 192 mld. Kč alokovaných na podporu ČR půjde na investice ke zvýšení ochrany životního prostředí. Dalších 41 mld. Kč by mělo podpořit školství a trh práce a 28,5 miliardy by vláda ráda vložila do digitalizace. „Jednou z našich hlavních výtek k Národnímu plánu obnovy byla právě poměrně nízká částka směřující do digitální agendy. Pokud jsme slovy vlády The Country For The Future, měla by více tlačit na tuto oblast ekonomického rozvoje, která je pro budoucnost klíčovou,“ dodává Dlouhý.

Desítky miliard mají být vynaloženy na projekty, které představují digitální služby občanům a firmám, digitální systémy státní správy, digitální vysokorychlostní sítě, zrychlení a digitalizace stavebního řízení nebo udržitelná a bezpečná doprava. „Jde vesměs o tituly dlouhodobě přehlížené, které by měl stát z vlastních národních zdrojů tak jak tak zaplatit. O to více by však mělo v NPO zbýt peněz na financování konkrétních digitálních projektů usnadňujících podnikání firem, které jsou v současnosti zavaleny zbytečnou administrativou a papírováním,“ upozorňuje Dlouhý.

Národní plán obnovy v kostce

Národní plán obnovy je pouze jedním z nástrojů, které bude moci ČR využít v příštích letech, nebude tedy pokrývat všechny potřeby, bude možno využít i řadu dalších finančních nástrojů, například strukturální fondy, Modernizační fond a jiné.

Nástroj pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility – RRF) je jedním z výsledků dohody, které dosáhli členové Evropské rady na zasedání 17. až 21. července 2020 o víceletém finančním rámci EU a Next Generation EU na období 2021 až 2027. Jde o nástroj na pomoc se zotavením se z pandemie koronaviru a na podporu investic a reforem týkajících se zejména ekologické a digitální transformace. RRF představuje celkem 672,5 miliardy eur na období 2020-2026, z toho je 312,5 mld. eur v grantech a 360 mld. eur v podobě půjček.

Národní plány na podporu oživení a odolnosti ekonomiky se předkládají jako součást evropského semestru, tedy každoročního cyklu koordinace hospodářských a sociálních politik. Podle aktuálního nařízení se současný NPO týká let 2021 až 2023 s možnou revizí v roce 2022, kdy bude známa přesná alokace na rok 2023.

Alokace do jednotlivých pilířů plánu jsou následující:

Digitální transformace                                                                                           28 329 mil. Kč

Fyzická infrastruktura a zelená tranzice                                                            90 726 mil. Kč

Vzdělávání a trh práce                                                                                           41 006 mil. Kč

Instituce a regulace a podpora podnikání v reakci na COVID-19                 11 691 mil. Kč

Výzkum, vývoj a inovace                                                                                       13 200 mil. Kč

Zdraví a odolnost obyvatelstva                                                                            14 950 mil. Kč

Hospodářská komora zároveň kritizuje fakt, že Národní plán obnovy nepočítá s podporou celoživotního vzdělávání, které je přitom pro konkurenceschopnost České republiky v dalších letech klíčové. „Pokud stát hovoří o Průmyslu 4.0 a dalším nutném technologickém rozvoj, musí si uvědomit, že bez vzdělaných lidí budou tyto pojmy jen prázdnou schránkou,“ varuje Dlouhý. Ministerstvo školství zároveň dlouhodobě odmítá diskuzi s podnikatelskými svazy v otázce rozvoje Národní soustavy kvalifikací se zapojením Národní sítě sektorových rad.

Národní plán obnovy, kvůli kterému nyní vzniká na Ministerstvu obchodu a průmysl celý nový odbor, se začal chystat loni po zveřejnění záměru Evropské komise na financování oživení ekonomik nejen po koronaviru. Nyní ČR pošle materiál Evropské komisi. Jakkoliv ministr průmyslu a obchodu i dopravy v jedné osobě Karel Havlíček nezapomněl po jednání vlády zdůraznit, že Národní plán obnovy je poctivě připravený a důkladně prodiskutovaný plán, je zřejmé že vláda krátce před koncem mandátu přijímá pro budoucnost ekonomiky zásadní dokument bez širšího konsenzu a aniž by většinu připomínek řádně vypořádala. Národní plán obnovy tak ve skutečnosti není národním, ale vládním plánem, což patrně nechtěně potvrdila i náměstkyně ministra Havlíčka pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková, když řekla, že Národní plán obnovy obsahuje priority vlády ČR.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Využití umělé inteligence ve vaší firmě

Dnes se podíváme na to, jak můžete ve...

Možnosti využití generativní AI ve firmách jsou široké,...

Psaní newsletterů: Automatizace tvorby obsahu pro pravidelné zpravodaje...

Je důležité si uvědomit, že generativní AI má...

Na trhu je několik nástrojů generativní AI, které...

Copilot od Microsoftu je nástroj navržený jako pomocník...

Gemini od Google je nástroj, který kombinuje textovou...

Generativní AI vám šetří čas a zvyšuje produktivitu....

Nezařazené
Hospodářská komora upozorňuje na změny v dohodách o provedení práce

Už od července ale budou muset zaměstnavatelé u...

Od takových pracovněprávních vztahů mohou navíc začít firmy...

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....