×

SLEDUJTE SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ONLINE – VE STŘEDU 31. KVĚTNA

Středa 31. května 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny24. 5. 2021 20:02

Hospodářská komora navrhuje úpravy rozvolňovacích kroků vlády

 Po více než šesti měsících se dnes znovu otevřely hotely, penziony a další ubytovací zařízení i pro rekreační účely. Možnost začít znovu ubytovávat turisty vláda ale podmínila tím, že při příjezdu se lidé budou muset prokázat negativním PCR nebo antigenním testem na koronavirus ne starším než 48 hodin. Uznávané budou ale jen testy laboratorně prováděné v odběrových centrech.

Foto: Shutterstock.com Pernštejn se těší na návštěvníky Foto: Shutterstock.com

Takovou podmínku Hospodářská komora označila za nadbytečnou, podle ní by stačil např. test ze zaměstnání. Hospodářská komora také navrhuje, aby se režim pro předkládání potvrzení v hotelech sjednotil alespoň s režimem ve službách.

Vláda by podle největšího reprezentanta podnikatelů – na základě nedávných rozporů u kontrolování potvrzení na zahrádkách restaurací i rozhodnutí soudů – měla také podnikatelům i veřejnosti sdělit, na jakém právním základu stojí povinnost ukládaná provozovatelům ubytovacích zařízení, aby po zákaznících vyžadovali a kontrolovali potvrzení.

O změnách v rozvolňovacích krocích včera jednali zástupci Hospodářské komory s vicepremiérem Karlem Havlíčkem. Podnikatelé požádali o následující úpravy, některým dnes vláda vyhověla:

  • Od pondělí 31. května povolit návštěvu hradů, zámků a podobných míst homogenním skupinám 30 osob, jako jsou školy a domovy důchodců. Skupinové prohlídky památek vláda dnes povolila, umožnila vstup do památek 10 lidem nebo 30 lidem s potvrzením. „Školy a senioři z domovů důchodců tvoří v červnu významnou část návštěvníků památek, navíc od května jsou povoleny školy v přírodě a nedávalo by logiku, aby třída mohla vyjet na školu v přírodě, ale v jejím rámci nemohla podniknout společnou prohlídku místního hradu,“ vysvětlil viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
  • Umožnit cvičícím použití šaten ve fitness centrech a změnit omezení kapacity z max. 10 osob bez ohledu na velikost centra na omezení dle velikosti, tedy počet zákazníků na metry čtvereční.
  • Od 31. května umožnit provoz privátních saun a wellness, což je důležité mj. pro hotely, ale i pro další subjekty působící v oblasti ubytovacích služeb.
  • Otevřít food courty v nákupních centrech za režimových opatření, jaká jsou platná na zahrádkách restaurací.
  • Sjednotit pravidla pro konference a eventy, aby byla shodná s pravidly pro kulturní akce. Kulturní akce uvnitř se mohou konat s účastí do 500 lidí, akcí pod širým nebem se může ode dneška účastnit až 1 000 sedících lidí s respirátory. Kongresů a konferencí se ale bude moci od 31. května zúčastnit jen 250 lidí uvnitř i venku.
  • Otevřít kasina bez povolení konzumace. Jde o monitorované prostory, kde lze dodržování opatření, jako je nošení respirátorů, jednoduše kontrolovat. Navíc v prostorech se pohybuje menší uskupení lidí, o kterých jsou archivovány informace pro případné trasování.
  • Od 7. června spustit poslední rozvolňovací balíček, který umožňuje i provoz vnitřních prostor (restaurace apod.). Otevřít vnitřní prostory restaurací či vnitřní bazény vláda podle dnešního jejího vyjádření zvažuje až od 14. června.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Aktuality
Ministerstvo navrhuje polovodičovou investiční pobídku

„Čipy tvoří základ mnoha výrobků, bez kterých si...

Čipy jsou strategickým průmyslovým odvětvím, které generuje vysokou...

Trendy
Praha přivítá největší bitcoinový veletrh Evropy

Patří mezi nejvlivnější bitcoinové maximalisty a hlavní postavy...

Ambicí pořadatelů BTC Prague je mimo jiné oslovit...

Cestovní ruch
I v Česku můžete zažít tisíc krás na sto kilometrech

První etapu můžeš začít v Petrovicích. Na nultém...

V páté etapě vedoucí z Jetřichovic proběhneš Pavlinino...

Kdo projde Hřebenovku Českým Švýcarskem, uvidí ho jinýma...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Je fér, že na konsolidaci se podílejí všichni

Daň z nemovitosti bude vyšší. Tato daň je...

Připlatit si na nákupu budou muset milovníci alkoholu....

Analýzy
Volný pád českého hotelnictví pokračuje

Hoteliéři netrpělivě očekávali zveřejnění dat STR za březen,...

S nastupujícím jarem obsazenost hotelů ve střední Evropě...

Pochopitelně tristní situace českého hotelového trhu se netýká...

Příkladem jsou hotely Merkur, Don Giovanni, Josephine a...

Nezařazené
Velikonoční začátek turistické sezóny předčil očekávání

Po několika špatných zprávách během zimy, kdy český...

Velikonoční návštěvníci se v Praze zdrží nejčastěji 3...

„Úspěšné Velikonoce jistě potěšily všechny,” komentuje svátky majitel...