×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny27. 5. 2021 15:04

Hospodářská komora vítá otevírání ekonomiky. Vláda při rozvolňování ale nedodržuje svá vlastní pravidla

Jakkoliv je vláda v posledních týdnech při postupném otevírání ekonomiky ambiciózní, neřídí se vlastním jízdním řádem pro rozvolňování, který představila v prvních měsících letošního roku. Hospodářská komora zároveň upozorňuje na trvající nejasnosti, na jakém právním základě mají podnikatelé kontrolovat a vymáhat bezinfekčnost po svých klientech. Podnikatelé musí podle Komory mít i nadále nárok na kompenzace, stát jejich provoz totiž stále výrazně omezuje.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Rychlý restart je prioritou Foto: Shutterstock.com

K dnešnímu dni klesla podle dat ministerstva zdravotnictví sedmidenní incidence onemocnění covidem-19 v ČR na 35 nakažených na 100 tis. obyvatel a rychle se blíží k hranici 25, při které vláda avizovala spuštění šestého rozvolňovacího balíčku. Jeho podobu ale stále nepředstavila. „Podnikatelé ale potřebují dostatek času na přípravu a otevření provozů, informace proto potřebují co nejrychleji – ne až po jednání vlády v pondělí. Vzhledem k pozitivnímu vývoji pandemie nic nebrání tomu, aby se vnitřní prostory restaurací, bazénů nebo třeba wellness centra otevřely už v pondělí 31. května, což je koneckonců v souladu s vládními rozvolňovacími plány,“ sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Pro Hospodářskou komoru je nepřijatelný i přetrvávající právní rozpor v otázce kontrol potvrzení covidové bezinfekčnosti na zahrádkách restaurací, v hotelech nebo dalších službách. „Není možné, aby vláda ignorovala rozsudky soudů a vědomě vydávala nezákonné zákazy, jež způsobují podnikatelům škody a újmu na jejich základních právech. Vláda tady bohužel vytvořila systém, který podkopává důvěru podnikatelů v právní stát a v jejich schopnost domoci se svých práv,“ dodává Dlouhý.

Kompenzace musí pokračovat

Pro obory, které jsou stále zavřené, je podle podnikatelů nezbytné zachovat kompenzační programy, kompenzačním bonusem pro živnostníky počínaje a programy pro velké firmy konče. „Nezapomeňme, že většina obchodu a služeb je nadále nějakým způsobem omezena. Podnikatelé mohou naplnit prostory třeba jen z poloviny, omezen je počet lidí na metry čtvereční a podobně. Je proto nutné, aby ty obory, které jsou vládními zákazy nadále významně omezeny, měly nárok na částečnou kompenzaci v programech Covid 2021 a Covid – Nepokryté náklady, stejně jako by měl fungovat kompenzační bonus pro živnostníky,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

Hospodářská komora provedla analýzu letos vyplacené podpory. V období leden až duben 2021 celková pomoc vlády podnikatelům v souvislosti s epidemií koronaviru činila 38 mld. Kč. Z této částky ale 4,8 mld. Kč bude muset být podnikateli „vráceno“, protože se týká odkladu placení daní, resp. úpravy daňových záloh.

„Z čísel je zjevné, že podnikatelé stát nezadlužují, schodek státního rozpočtu za první čtyři měsíce letošního roku činil 192 miliard korun. Jinými slovy – na podporu české ekonomiky šlo pouhých 17 procent dosavadního schodku veřejných financí. Budou to ale opět podnikatelé a jejich zaměstnanci, kteří budou muset státní kasu naplnit,“ vypočítává Prouza.

Dostatečně efektivní kompenzační programy jsou přitom podle Komory investicí, která umožní rychlý restart ekonomiky. Pokud bude vláda opakovat chyby s tím, že příliš rychle zaškrtí podporu pro českou ekonomiku, bude trvat v postižených sektorech návrat do normálu mnohem déle než v situaci, kdy by vláda investovala do udržení sektoru služeb a obchodu stejně, jako to dělají ostatní státy.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...

Nezařazené
Česká síť inovačních center Ynovate se rozšiřuje na Slovensko

Síť Ynovate vznikla na půdorysu dřívější spolupráce agentur...

„Propojujeme firmy s experty z celé České republiky....

„Žilinský kraj je historicky regionem inovativních a odvážných...

Nezařazené
Česku bez vize hrozí totální kolaps

Prvním krokem k budoucnosti je podle Zdeňka Zajíčka...

„Musíme vykročit z bludného kruhu, jinak skutečně zůstaneme...