×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 20. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny31. 5. 2021 17:00

Sledujte předvolební debatu Hospodářské komory České republiky – 1. 6. na téma Cestovní ruch a gastronomie

Zveme vás na pátý díl ze seriálu předvolebních debat Hospodářské Komory, na které vystoupí zástupci jednotlivých politických stran, experti a zástupci podnikatelů – tentokrát je debata věnována segmentu, který byl pandemií postižen patrně nejvíce, totiž cestovnímu ruchu. Debata začíná v úterý 1. června v 10 hodin a sledovat ji můžete zde.

Miroslav Diro Miroslav Diro autor

Mediální komunikaci se věnuje již dvě desítky let a má za sebou zkušenosti jak z veřejné sféry, tak z privátního sektoru. Pracoval mimo jiné jako moderátor kabelové televize nebo v redakci deníku Mf DNES. Během své kariéry zastával funkce v tiskových a marketingových odděleních ministerstva zemědělství nebo Občanské demokratické strany. Zabývá se mediálními analýzami a poskytuje soukromé a státní sféře PR poradenství. Mediální obraz Hospodářské komory tvoří od roku 2015.

Grafika: HK ČR Grafika: HK ČR

Hospodářská komora ČR v souvislosti s říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci s mediálním partnerem Hospodářskými novinami připravila sérii 8 předvolebních debat, zaměřených především na témata ovlivňující podmínky pro podnikání v naší zemi. Diskusí se zúčastní zástupci politických stran, hnutí a koalic, ucházejících se o voličské hlasy, jejichž volební preference z veřejně dostupných průzkumů za poslední měsíce se pohybují nad 5 % . Konkrétně jde o vybrané experty z koalice Piráti a STAN, SPOLU, ANO, SPD, KSČM a ČSSD. Zároveň zazní názory Hospodářské komory ČR, opírající se o zkušenosti z podnikatelské praxe.

Již proběhly debaty, věnované zdravotnictví a sociální péči, vzdělávání, stavebnictví a dopravě a také digitalizaci a snižování regulatorní zátěže pro podnikatele. Všechny tyto debaty můžete sledovat ze záznamu v našem archivu.

Téma aktuální debaty – Cestovní ruch a gastronomie

Cestovní ruch a gastronomie jsou dva koronavirovou krizí nejpostiženější sektory, řada podnikatelů přitom dosáhla jen na omezenou část podpor – podle průzkumů HK činila průměrná kompenzace v sektoru cestovního ruchu pouhých 30 % nákladů, zhruba 10 % restaurací již zkrachovalo a řada stále zůstává hibernována. Cestovní ruch byl přitom dlouhé roky generátorem peněz do veřejných rozpočtů – v roce 2019 odvedl cestovní ruch do veřejných rozpočtů 130 miliard korun a zaměstnával 250 000 lidí, často ve znevýhodněných regionech.

Cestovní ruch nikdy nebyl v centru pozornosti státu a situace se příliš nezměnila ani během krize. Na rozdíl od řady jiných sektorů se stát nenaučil spolupracovat se zástupci podnikatelů a přistupuje k nim velmi formálně – například pro Strategii cestovního ruchu nebo návrh nového IROP programu stanovilo MMR pouze několik dní na zpracování připomínek, místo toho, aby tak klíčové dokumenty vznikaly ve skutečné spolupráci. Naproti tomu kraje a města na podpoře cestovního ruchu pracovaly loni velmi aktivně a to, že zkrachovalo tak málo firem v sektoru je velkou zásluhou právě krajských a místních aktivit – bez nich by celostátní kompenzační programy rozhodně nestačily.

Dnes se ale musíme soustředit především na restart celého sektoru, který bude obtížný – řada lidí má stále obavy a do restaurací se vrací pomalu, podobně pomalý může být i návrat lidí do hotelů a na památky. Vláda přitom opět na cestovní ruch zapomněla při přípravě Národního plánu obnovy a nezvládla se inspirovat ani v zahraničí, kdy některé země již minulý rok podporovaly investice do modernizace celého sektoru. ČR je navíc zásadně závislá na turistech ze zahraničí a bude muset bojovat se ztrátou pověsti bezpečné země.

Má systém spolupráce v oblasti cestovního ruchu mezi státem, kraji, municipalitami a soukromým sektorem zaštítit nový zákon o cestovním ruchu? Má být oblast cestovního ruchu zahrnuta do Národního plánu obnovy? Podpořili byste státní vouchery na podporu cestování v rámci ČR? Má stát dorovnat náklady krajů a měst na podporu cestovního ruchu během letní sezóny 2021? Má stát zvýhodnit soukromé investice do nejvíce postižených sektorů? Má být obnoven provoz systému EET? Má být sjednocena DPH na jídlo v restauraci a take-away? Má být spropitné vykazováno jako oficiální příjem zaměstnanců? Je správné, že je vstupné do státem vlastněných památek osvobozeno od DPH, ale soukromé památky musí ke vstupenkám DPH připočíst? Má být vybudována nová ranvej pražského letiště? Má být navýšen rozpočet agentury CzechTourism na propagaci ČR v zahraničí?

To jsou otázky, na které v debatě 1. června budou hledat odpovědi Klára Dostálová (ANO), Ondřej Veselý (ČSSD), Leo Luzar (KSČM), Jan Kuchař (Piráti a STAN) a Lukáš Otys (SPOLU), sekundovat jim budou spolu s prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým také Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací, Luboš Kastner, místopředseda Asociace Apron, Martin Plachý, viceprezident Svazu léčebných lázní ČR a prezident Evropského svazu lázní i Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR.

Debatou bude provázet moderátorka Michala Hergetová.

Termíny a témata dalších plánovaných debat

 1. 6. od 10:00 hodin – Trh práce
 • Flexibilní pracovní trh. Je ČR připravena na budoucnost? Liberalizace pracovního práva
 • Firmám chybí lidé: nábor cizinců jako rychlé řešení nebo investice do kvalitního vzdělávání a rozvoje kvalifikací?
 1. 9. od 10:00 hodin – Energetika
 • Jak zajistit při implementaci Green Deal stabilní a bezpečnou energetiku za rozumné ceny?
 • Jaderná energetika: ideální budoucnost i pro zelené časy?
 • Obnovitelné zdroje energie ano, ale…Budou samy o sobě stačit?
 • Konec doby uhelné. Čím tyto zdroje nahradíme? Jak bude vypadat české teplárenství v době zelené?
 1. 9. od 10:00 hodin – Restart ekonomiky
 • Jaké je poučení z fungování státu a politiků v době covidové pandemie?
 • Život s covidem: změny pohledu na ekonomiku
 • Kam nasměrovat export po krizi? Šance pro odbyt na nových trzích
 • Je schopna Česká republika ustát finanční důsledky covidové pandemie? Jak stabilizovat veřejné finance?
 • Jak budeme řešit důsledky zadluženosti státu po covidové pandemii? Zvýší se daně?

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Expertní pohled
Proč je LinkedIn jedničkou pro byznys?

A ač to bude znít neuvěřitelně, konkurence je...

Jen je potřeba vědět jak na to. K úspěchu...

Analýzy
Rostou hlavně firmy s vyšší přidanou hodnotou

„Malé a střední podniky pomáhaly s přechodem z...

Rozvoj malých (zaměstnávají méně než 50 zaměstnanců a...

Podle Hospodářské komory lze za úspěch tuzemské ekonomiky...

Nezařazené
Zájem Pobaltí zvýšil veletrh v litevském Vilniusu

Veletrh ve Vilniusu navštívilo 9 100 lidí a...

Na veletrhu by také zájem o kempování v...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Osm milionů korun pro český akademický startup

Startup se zabývá vývojem a výrobou syntetických polymerů...

Nezbytné náklady, které jsou s růstem firmy spojené,...

Aktuality
Komora zve firmy na misi do Singapuru a Korejské republiky

Mise je primárně zaměřena na dopravu a dopravní...

Korea má ambice stát se nejvýznamnějším světovým hráčem...

Aktuality
Interim management již má autorizovaného odborníka

„Pro naši asociaci je to další milník a...

Mezi základní kritéria pro udělení autorizace patří dosavadní...