×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Sobota 10. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny5. 8. 2021 16:21

Prognóza HK ČR: Tuzemský průmysl i přes nedostatek vstupů letos vzroste o 8,2 %.

Ekonomika si jako celek polepší o 3,5 %

Podle nejnovější Komorové národohospodářské prognózy zpracované na základě modelu všeobecné ekonomické rovnováhy České spořitelny vzroste HDP letos o 3,5 % a v příštím roce o 4,6 %. Přes nedostatek čipů a dalších surovin bude průmysl letos silný, spotřeba domácností ale zůstane opatrná. Příspěvek zahraničního obchodu k letošnímu růstu ekonomiky bude zanedbatelný i přes výraznou dynamiku dovozu a vývozu. Spotřeba domácností letos v důsledku vyšší inflace reálně vzroste spíše díky zrušení superhrubé mzdy než z důvodu růstu nominálních mezd. Nezaměstnanost vydrží na nízké úrovni i v roce 2022.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Na rozdíl od řady specializovaných českých i zahraničních pracovišť citlivěji vnímáme pro letošní rok zejména rizika směrem dolů. Jedná se především o epidemický vývoj a nedostatek vstupů vlivem přerušení dodavatelsko-odběratelských řetězců. Předpokládáme, že se tato rizika budou projevovat minimálně do poloviny příštího roku. Strukturální změna české ekonomiky, která byla koronavirovou krizí urychlena, může být v krátkém horizontu vnímána jako pozitivní i negativní riziko zároveň.

Hospodářská komora sbírá již více než deset let pravidelně dvakrát ročně informace o podnikatelském sektoru v ČR v rámci takzvaného Komorového barometru. Kromě toho pravidelně pořádá mezi svými 16 tisíci členy řadu dalších šetření zaměřených na aktuální témata. Zpětnou vazbu o současném a očekávaném vývoji ekonomiky Hospodářská komora dále získává v rámci svých 25 odborných sekcí, sdružujících podnikatele a experty k dané problematice, na setkáních zástupců Hospodářské komory s čelnými představiteli firem v jednotlivých krajích nebo například také v rámci komorové poradny.

Hospodářská komora je jediným zákonným zástupcem podnikatelů v České republice a svojí jedinečnou regionální strukturou i pestrým odvětvovým zastoupením je jim blíže než státní správa či prognostické útvary velkých společností. I to byl důvod, proč se Hospodářská komora rozhodla od roku 2017 publikovat vlastní prognózu hlavních makroekonomických ukazatelů vývoje České republiky a za tím účelem spojila své síly s profesionály z České spořitelny včetně jejich technického instrumentária v podobě modelu všeobecné ekonomické rovnováhy.

Články autora Miroslav Diro

Nejnovější články

Názory
Evropská legislativa potřebuje očistec

HDP v EU by podle jarní prognózy Evropské...

Od začátku aktuálního legislativního období Komise (mandát 2019-2024)...

Zajistit předvídatelnost podnikatelského prostředí. Investice trvají 5-10 let...

Trendy
Škoda představila projekt autonomních tramvají

Nejnovější projekt Škoda Group staví na již existujících...

Vývoj Smart Depa zahrnuje tři fáze. V první...

Škoda Group se dlouhodobě zaměřuje na inovace a...

Systém autonomního řízení ATO automatizuje řízení vlaku, optimalizuje...

Aktuality
Brno přivítá kongres Evropské sítě inovačních center

Kongres funguje každoročně jako platforma pro evropskou inovační...

Hlavním hostem kongresu je autor knihy Uncertainty Mindset...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Airbnb v Česku spouští technologii proti rušivým večírkům

Cílem tohoto systému je pomoci snížit riziko rušivých...

Pokrok v zavedení této technologie v Česku následuje...

Kathrin Anselm, generální ředitelka pro DACH, CEE a...

Nezařazené
Je fér, že na konsolidaci se podílejí všichni

Daň z nemovitosti bude vyšší. Tato daň je...

Připlatit si na nákupu budou muset milovníci alkoholu....

Analýzy
Volný pád českého hotelnictví pokračuje

Hoteliéři netrpělivě očekávali zveřejnění dat STR za březen,...

S nastupujícím jarem obsazenost hotelů ve střední Evropě...

Pochopitelně tristní situace českého hotelového trhu se netýká...

Příkladem jsou hotely Merkur, Don Giovanni, Josephine a...