×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Sobota 10. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny26. 8. 2021 14:20

Česká republika se po 12 letech vrací do soutěže Euroskills

Do Grazu jedou své dovednosti předvést čtyři Češi

Patrik Procházka, David Ryšavý, Tomáš Eichler a David Voráček budou reprezentovat Českou republiku na soutěži řemeslných a odborných dovedností Euroskills, která se od 22. do 26. září uskuteční v rakouském Grazu. Čtveřice soutěžících se pod hlavičkou Hospodářské komory utká s evropskými konkurenty v obkladačských pracích, údržbě nákladních vozů, montáži chladících zařízení a malířském řemesle.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: HK ČR Foto: HK ČR

Do letošních Euroskills se zapojí 400 řemeslníků z 26 evropských států. „Profesní mistrovství přitom nebude zdaleka stačit. Neméně důležitým faktorem úspěchu bude jejich psychická odolnost, fyzická připravenost i znalost anglického jazyka. V uplynulých měsících proto všichni absolvovali přípravu pod vedením svých odborných garantů,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory a prezident Cechu obkladačů Roman Pommer, který zároveň českou výpravu za Hospodářskou komoru do Rakouska povede.

Na přípravě soutěžících z ČR a organizaci jejich tréninku se podílejí řemeslné cechy a oborové asociace zastřešené Hospodářskou komorou a partnerské firmy. Jednotlivé disciplíny a záznamy jednotlivých soutěží budou dostupné na Facebooku Euroskills nebo na webu.

Soutěžní klání proběhne ve volnočasovém areálu u jezera Schwarzl See nedaleko Grazu. Reprezentanti evropských států se zde utkají v celkem 38 technických disciplínách, mj. opravách automobilů, kuchařských dovednostech, ale i v ICT projektech nebo grafickém designu. Sledovat je na místě bude až 10 tisíc diváků každý soutěžní den. Návštěvnická kapacita je letos omezena kvůli pandemii covidu-19.

Euroskills 2021 se v Grazu zúčastní

Patrik Procházka pochází z Velkých Pavlovic v Jihomoravském kraji, soutěžit bude v oboru mechanik chladících zařízení. Patrik se vyučil na SŠp Jílová v Brně, dnes má vlastní živnost a spolupracuje s mnoha firmami v oboru. Na soutěž jej připravuje Svaz chladicí a klimatizační techniky.

David Voráček je obkladač z Červeného Poříčí v Plzeňském kraji, absolvent Střední školy Horní Bříza. V současné chvíli pracuje ve společnosti LASSELSBERGER RAKO, která jej spolu s Cechem obkladačů ČR na soutěž připravuje.

Tomáš Eichler je mechanikem těžkých nákladních vozidel z Divišova ve Středočeském kraji a absolventem ISŠA Brno. V současnosti pracuje ve společnosti SCANIA CZECH REPUBLIC s.r.o., která jej zároveň na Euroskills připravuje.

David Ryšavý je malíř, lakýrník a tapetář z Ostřetína v Pardubickém kraji. Střední odbornou školu Jarov dokončil v roce 2019, nyní pracuje v rodinné firmě a na Euroskills jej připravuje Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.

Trojice nejlepších soutěžících v každém oboru získá bronzové, stříbrné a zlaté medaile. Zároveň všichni, kteří za své dovednosti dosáhnou více než 700 bodů z 800 možných, budou oceněni titulem Medaillon of Excellence.

„Jde v podstatě o obdobu olympijských her v technických a řemeslných dovednostech. O prestiži akce vypovídá i přístup okolních zemí k této události. Kupříkladu německý tým přijala samotná spolková kancléřka Angela Merkelová. Ze strany českých představitelů se našim soutěžícím takové podpory bohužel nedostalo. Reprezentace pověstných českých ručiček na tak významné akci by si přitom politickou pozornost bezesporu zasloužila,“ podotkl Roman Pommer.

O účast českého týmu usilovala Komora poslední tři roky. Dostat družstvo do soutěže se podařilo po 12 letech, letos ji organizace Worldskills Europe ustanovila národním koordinátorem soutěží Euroskills pro Českou republiku.

Odbornou přípravu poskytly českým soutěžícím Svaz chladící a klimatizační techniky, Cech malířů, lakýrníků a natěračů ČR, Cech obkladačů ČR, RAKO Lasselsberger a Scania, která poskytla české reprezentaci dopravu svým autobusem. Pracovní oděvy zajistila společnost ACT-Servis Profi oděvy a pojištění reprezentantů zabezpečila Kooperativa. Účast českého týmu v Grazu podpořil také Rozhodčí soud.

Všichni účastníci Euroskills budou mít před odjezdem platné potvrzení o covidové bezinfekčnosti – očkovací certifikát, doklad o prodělání nemoci v posledních 180 dnech, případně antigenní (ne starší než 72 hodin) nebo PCR test (ne starší než týden). Podstoupit koronavirový test bude možné také na místě konání soutěže.

Při poslední účasti na Euroskills v roce 2008 v Nizozemsku obsadili čeští zástupci řadu předních příček. Třetí místo zaznamenaly módní návrhářky z Plzně, čtvrtá místa obsadili ve svých oborech instalatér Marek Kalianko, klempíř Petr Sadílek, Václav Kabourek a Jan Vintr (dopravní stavitelství) a páté místo získal obkladač Pavel Wohlgemuth. Z celkového počtu 29 soutěžících států se ČR umístila na 20. místě.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Názory
Evropská legislativa potřebuje očistec

HDP v EU by podle jarní prognózy Evropské...

Od začátku aktuálního legislativního období Komise (mandát 2019-2024)...

Zajistit předvídatelnost podnikatelského prostředí. Investice trvají 5-10 let...

Trendy
Škoda představila projekt autonomních tramvají

Nejnovější projekt Škoda Group staví na již existujících...

Vývoj Smart Depa zahrnuje tři fáze. V první...

Škoda Group se dlouhodobě zaměřuje na inovace a...

Systém autonomního řízení ATO automatizuje řízení vlaku, optimalizuje...

Aktuality
Brno přivítá kongres Evropské sítě inovačních center

Kongres funguje každoročně jako platforma pro evropskou inovační...

Hlavním hostem kongresu je autor knihy Uncertainty Mindset...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Airbnb v Česku spouští technologii proti rušivým večírkům

Cílem tohoto systému je pomoci snížit riziko rušivých...

Pokrok v zavedení této technologie v Česku následuje...

Kathrin Anselm, generální ředitelka pro DACH, CEE a...

Nezařazené
Je fér, že na konsolidaci se podílejí všichni

Daň z nemovitosti bude vyšší. Tato daň je...

Připlatit si na nákupu budou muset milovníci alkoholu....

Analýzy
Volný pád českého hotelnictví pokračuje

Hoteliéři netrpělivě očekávali zveřejnění dat STR za březen,...

S nastupujícím jarem obsazenost hotelů ve střední Evropě...

Pochopitelně tristní situace českého hotelového trhu se netýká...

Příkladem jsou hotely Merkur, Don Giovanni, Josephine a...