Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny21. 9. 2021 14:18

Návrhy ČSSD na vyšší platy ve veřejné sféře a růst minimální mzdy popírají ekonomickou realitu

Plošný růst mezd ve veřejném sektoru od ledna o 3 000 Kč, jak navrhuje sociální demokracie, by znamenal nebezpečné prohloubení současného rozdílu mezi platy ve veřejné sféře a soukromém sektoru. Skokový plošný růst platů jednak prohloubí rozpočtový schodek a také omezí konkurenceschopnost soukromých firem. Růst minimální mzdy na rovných 18 000 Kč by podle propočtů Hospodářské komory zvedl mzdové náklady na jednoho zaměstnance pobírajícího nejnižší výdělek o 45 000 Kč ročně. Upozorňuje na to Hospodářská komora, podle níž jsou plány sociálních demokratů odtržené od ekonomické reality.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Nerozporujeme fakt, že inflace v tuzemsku roste a že řada státních zaměstnanců si vyšší výdělky zaslouží. Opět je tu ale problém plošnosti bez ohledu na reálnou produktivitu například byrokratického aparátu a úředníků. Je také otázkou, zda si náš výrazně schodkový rozpočet může dovolit ještě další takový výdaj. Plošný růst platů by vyšel státní kasu na více než 25 miliard korun,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora zároveň připomíná, že v době, kdy se čeští zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem lidí a výrazným zdražováním vstupů, znamená jakýkoliv růst platů ve veřejné sféře další tlak na jejich konkurenceschopnost. „Jsou to přitom právě podnikatelé, kteří svými daněmi a odvody celý státní aparát financují. Zaměstnanci veřejného sektoru by – stejně jako podnikatelé a jejich zaměstnanci – měli dýchat s českou ekonomikou. Není třeba rozevírat nůžky mezi již dnes vyššími platy ve veřejném sektoru a nižšími mzdami v soukromé sféře, která platy neupravuje podle fáze volebního cyklu, ale na základě produktivity práce,“ dodává Dlouhý.

Plán ministryně Maláčové předložit vládě v pondělí návrh na růst minimální mzdy ze současných 15 200 Kč na rovných 18 000 Kč pak považuje Komora krok odporující ekonomické realitě. „Je to krajně nezodpovědné a neférové vůči podnikatelům, z jejichž peněz paní ministryně předvolební dárečky převážně financuje. V tomto směru mě nicméně uklidňuje dnešní vyjádření ministerstva financí, které takový růst nejnižšího výdělku jasně odmítlo,“ uzavírá Dlouhý.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...