Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Zdražující vstupy, nedostatek zaměstnanců i všudypřítomná byrokracie jsou problémy, kterým čeští zaměstnavatelé v současné době čelí. Nová vláda, která vzejde z nadcházejících sněmovních voleb, si musí uvědomit stěžejní roli byznysu pro ekonomiku a přijít s konkrétními návrhy řešení. Klíčovým reprezentantům politických stran to sdělili zástupci Hospodářské komory během závěrečné předvolební debaty v pražském Florentinu.
Připomněla také dokument Cesta ke svobodnému podnikání a prosperitě, shrnující 34 doporučení pro lepší podnikatelské prostředí, který představila na nedávném celorepublikovém sněmu.
Vůbec největším problémem, který firmy limituje v jejich rozvoji, je nedostatek pracovní síly. Ten se na předních místech žebříčku největších bariér rozvoje podnikání v ČR dlouhodobě drží bez ohledu na velikost firmy nebo na obor podnikání.
„Doporučujeme nové vládě, která vzejde z voleb, aby zaměstnavatelům snížila sazbu pojistného na sociální zabezpečení o dva procentní body, podpořila částečné úvazky zrušením doplatku do minimálního pojistného, zatraktivnila práci na dohodu nebo zrušila v soukromém sektoru zaručené mzdy,“ vyjmenoval některé požadavky firem prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ten zároveň apeloval na rychlejší vyřizování žádostí o zahraniční pracovníky, bez kterých se česká ekonomika neobejde.
Hospodářská komora zároveň upozornila na rozevírání nůžek mezi platy ve veřejném sektoru a mzdami v soukromé sféře, které se na nedostatku pracovníků podílí. „Pokud stát svým zaměstnancům nabízí vyšší odměny, než které mohou nabídnout mnozí podnikatelé, logicky to odsává pracovní sílu ze soukromého sektoru. Situace je o to nebezpečnější, že se ve státním aparátu v minulosti přidávalo plošně bez ohledu na produktivitu práce. A podobné návrhy padají i nyní těsně před volbami. Zaměstnanci veřejného sektoru by měli stejně jako podnikatelé a jejich zaměstnanci dýchat s českou ekonomikou,“ sdělil Dlouhý.
Podnikatelé si dlouhodobě stěžují i na vysokou administrativní zátěž. Zejména drobní živnostníci svůj čas místo podnikání věnují administrativě. Komora proto navrhuje řadu změn, které tento problém zmírní. „V oblasti daní navrhujeme zvýšit limit tržeb pro paušální daň z jednoho na dva miliony korun ročně, zvýšit limit pro plátcovství DPH z jednoho na dva miliony korun nebo snížit počet sazeb DPH ze tří na dvě sazby – a ponechat jen základní 21% a sníženou 10%,“ vysvětluje Dlouhý.
Navrhovaná opatření jsou podle Hospodářské komory důležitá zejména z důvodu co nejrychlejšího restartu ekonomiky po koronavirových uzávěrách. „Nejsou to jen daňové změny a úlevy v oblasti byrokracie. Bohužel jsme stále pomalí ve výstavbě klíčové dopravní a digitální infrastruktury, stojí před námi energetické výzvy v souvislosti s Green Dealem a podobně,“ uzavírá Dlouhý s tím, že Hospodářská komora je o jednotlivých oblastech důležitých pro podnikatele připravena s budoucí politickou reprezentací jednat.
Osmé předvolební debaty Hospodářské komory se zúčastnila místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (ANO), Věslav Michalik (Pirátská strana a STAN), Jan Skopeček (SPOLU), Radim Fiala (SPD), Roman Onderka (ČSSD) a Jiří Dolejš (KSČM).
Během předvolební debaty vystoupili také prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a tajemník Úřadu Hospodářské komory ČR Tomáš Vrbík. Pohled z podnikatelské praxe přidala Olga Kupec, jednatelka společnosti Abydos.